Pihapiirissäni (asuttu 90 v) on muutama perennapuska, jota vanhat ihmiset sanoivat saksanpihlajaksi. PUU tai pensas se EI OLE. N. metrin korkuinen, pihlajanomaiset lehdet, n. 20 cm kukkavana likellä runkoa, kukat siniset tai valkoiset. Joku veikannut lehtosinilatvaa, mutta kuvien perusteella vähän erilainen. Kuka tietää mikä "saksanpihlaja" on oikealta nimeltään?
Saksanpihlaja
Natur-boy
4323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole koskaan kuullut Lehtosinilatvaa sanottavan saksanpihlajaksi, mutta voi olla, onhan sillä monta muutakin nimeä.... Laupeudenkukka, Kreikan valeriaana, Jaakobin tikapuut, Venuksen vaunu.
Jos sinulla on kuva siitä, laita tänne sitten saadaan varmuus asiaan, alkoi itseäkin mietityttään ;)
Katsoppa vielä tarkkaan noita lehtiä ja kukkia :
https://www.google.fi/search?q=Polemonium caeruleum&hl=fi&client=firefox-a&hs=AEj&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UpcNUPmtB6j14QSB5LCsCg&ved=0CEIQ_AUoATgK&biw=1600&bih=776
Kiitos kommentista! Mainitsemastasi linkistä löytyi pari sellaista kuvaa, jotka ovat ilmeisesti mainitsemastani kukasta. Toiset olivat erilaisia vai oliko niin, että kuvaajaltakin ovat Kellosinilatvat ja Lehtosinilatvat menneet sekaisin. Lehtosinilatvalta tuo kukkani vaikuttaa. Saksanpihlaja nimitys on ainakin 100 v vanhaa perua ja käytössä täällä Läntisessä Keski-Suomessa, en tosin tiedä kuinka laajalti.
Saksanpihlajaksi ovat aikoinaan kutsuneet pihlaja-angervoa ainakin. Onko se kenties se?
Pihlaja-angervo EI ole perenna, vaan pensas, eikä kuki sinisellä.
Oikea perenna löytyikin jo, lehtosinilatva.