Saksanpihlaja

Natur-boy

Pihapiirissäni (asuttu 90 v) on muutama perennapuska, jota vanhat ihmiset sanoivat saksanpihlajaksi. PUU tai pensas se EI OLE. N. metrin korkuinen, pihlajanomaiset lehdet, n. 20 cm kukkavana likellä runkoa, kukat siniset tai valkoiset. Joku veikannut lehtosinilatvaa, mutta kuvien perusteella vähän erilainen. Kuka tietää mikä "saksanpihlaja" on oikealta nimeltään?

4

319

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      En ole koskaan kuullut Lehtosinilatvaa sanottavan saksanpihlajaksi, mutta voi olla, onhan sillä monta muutakin nimeä.... Laupeudenkukka, Kreikan valeriaana, Jaakobin tikapuut, Venuksen vaunu.

      Jos sinulla on kuva siitä, laita tänne sitten saadaan varmuus asiaan, alkoi itseäkin mietityttään ;)

      Katsoppa vielä tarkkaan noita lehtiä ja kukkia :

      https://www.google.fi/search?q=Polemonium caeruleum&hl=fi&client=firefox-a&hs=AEj&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UpcNUPmtB6j14QSB5LCsCg&ved=0CEIQ_AUoATgK&biw=1600&bih=776

    • Natur-boy

      Kiitos kommentista! Mainitsemastasi linkistä löytyi pari sellaista kuvaa, jotka ovat ilmeisesti mainitsemastani kukasta. Toiset olivat erilaisia vai oliko niin, että kuvaajaltakin ovat Kellosinilatvat ja Lehtosinilatvat menneet sekaisin. Lehtosinilatvalta tuo kukkani vaikuttaa. Saksanpihlaja nimitys on ainakin 100 v vanhaa perua ja käytössä täällä Läntisessä Keski-Suomessa, en tosin tiedä kuinka laajalti.

    • Erkki

      Saksanpihlajaksi ovat aikoinaan kutsuneet pihlaja-angervoa ainakin. Onko se kenties se?

    • löytyi

      Pihlaja-angervo EI ole perenna, vaan pensas, eikä kuki sinisellä.

      Oikea perenna löytyikin jo, lehtosinilatva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe