Pihapiirissäni (asuttu 90 v) on muutama perennapuska, jota vanhat ihmiset sanoivat saksanpihlajaksi. PUU tai pensas se EI OLE. N. metrin korkuinen, pihlajanomaiset lehdet, n. 20 cm kukkavana likellä runkoa, kukat siniset tai valkoiset. Joku veikannut lehtosinilatvaa, mutta kuvien perusteella vähän erilainen. Kuka tietää mikä "saksanpihlaja" on oikealta nimeltään?
Saksanpihlaja
4
297
Vastaukset
- kasvattaja
En ole koskaan kuullut Lehtosinilatvaa sanottavan saksanpihlajaksi, mutta voi olla, onhan sillä monta muutakin nimeä.... Laupeudenkukka, Kreikan valeriaana, Jaakobin tikapuut, Venuksen vaunu.
Jos sinulla on kuva siitä, laita tänne sitten saadaan varmuus asiaan, alkoi itseäkin mietityttään ;)
Katsoppa vielä tarkkaan noita lehtiä ja kukkia :
https://www.google.fi/search?q=Polemonium caeruleum&hl=fi&client=firefox-a&hs=AEj&rls=org.mozilla:fi:official&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=UpcNUPmtB6j14QSB5LCsCg&ved=0CEIQ_AUoATgK&biw=1600&bih=776 - Natur-boy
Kiitos kommentista! Mainitsemastasi linkistä löytyi pari sellaista kuvaa, jotka ovat ilmeisesti mainitsemastani kukasta. Toiset olivat erilaisia vai oliko niin, että kuvaajaltakin ovat Kellosinilatvat ja Lehtosinilatvat menneet sekaisin. Lehtosinilatvalta tuo kukkani vaikuttaa. Saksanpihlaja nimitys on ainakin 100 v vanhaa perua ja käytössä täällä Läntisessä Keski-Suomessa, en tosin tiedä kuinka laajalti.
- Erkki
Saksanpihlajaksi ovat aikoinaan kutsuneet pihlaja-angervoa ainakin. Onko se kenties se?
- löytyi
Pihlaja-angervo EI ole perenna, vaan pensas, eikä kuki sinisellä.
Oikea perenna löytyikin jo, lehtosinilatva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15314507Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408346Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486092SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1735722Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124457HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.724349Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm674119Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263995"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011556