Onko monelle käynyt niin, että jonkun ravintolisän/vitamiinin aloittamisen jälkeen iho on yhtäkkiä mennyt huonompaan suuntaan? Itselläni on pitkään ollut käytössä useampiakin ravintolisiä (spirulina, msm, maca, jotain viherjauhetta...) ja nyt olen aloittanut myös biotiinin ja sinkkitablettien syömisen. Ihoni on mennyt huonompaan kuntoon, pientä näppyä pukkaa sekä otsaan että nenän alueelle, ja pari isompaa näppyä ilmaantui muuallekin kasvoihin. Minulla ei ole ihon kanssa ollut suurempia ongelmia pitkään aikaan, mutta jotenkin tämä pahentuminen tuntui nyt ajoittuvan yhteen noiden biotiinin ja sinkin syömisen kanssa. Voiko siis kyseessä olla esimerkiksi jokin puhdistusreaktio, jonka jälkeen ihon kunto paranee ennalleen? On tietysti mahdollista, että ongelmat johtuvat jostain muustakin. Lopetin tuon biotiinin syömisen pari päivää sitten, mutta sinkkiä syön 30mg päivässä.
Ravintolisistä puhdistusreaktio?
hui.....
0513
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.