Heips.. olen 23 v tytöntyllerö, asun avoliitossa onnellisesti. olemme poitsuni kanssa (tai oikeastaan mieshän jo, 30 v.) puhuneet lapsen hankkimisesta... Valmistun ensi keväänä ammattikorkeakoulusta. näen unia lapsista ja raskaana olemisesta... mietin vain kannattaako tehdä lapsi nyt heti kun valmistun vai ensin olla töissä jonkin aikaa (ja mahdollisesti jämähtää sinne ja saada lapset kolmevitosena.). Toisaalta haluisin kyllä nyt koska avokkini on sen verran """vanha""" että tuskin haluaa ensimmäistä penskaa nelikymppisenä... en tiedä. hankalia asioita nämä perhesuunnittelut!
vauvakuumetta pukkaa
sarah
4532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä lapset pitää tefdä nuorena. Töissä ehtii kyllä käkkiä tulevana työvoimapulan aikana ihan tarpeeksi.
Muutama havainto:
- lapsia ei "tehdä", niitä saadaan. Älkää missään nimessä laskeko sen varaan että lapsi putkahtaa maailmaan tasan 9 kk päätöksestä. Siihen voi mennä vuosia.
- siksi muuta elämää ei kannata suunnitella raskauden ympärille ennen kuin vauva on tulossa. Töitä on tehtävä ja elämää elettävä kuten ennenkin.
- myös sen jälkeen kun tärppää, sinulla on oltava tekemistä monen kuukauden ajan: töitä tai opiskelua. Muu elämä ei päädy siihen että testi näyttää plussaa.
- muista kuitenkin että raskautesi voi olla niin rankka ettet jaksa opiskella/tehdä töitä täysillä, esim. pahoinvoinnin takia.
Jos tunnette kummatkin olevanne kypsiä vanhemmiksi niin opiskeluaikanakin voi hankkia lapsia. Meistä on myös tulossa opiskelijavanhempia, siksi juuri ettemme pystyneet odottamaan viittä vuotta kunnes valmistumme ja minä saan vakipaikan erittäin epävarmalla alalla. Niin, ja tärppiin meni puoli vuotta! =)
Aina ei käy niinkuin suunnitellaan... Olin laskenut tarkkaan, että kun tulen raskaaksi syksyllä, ehdin valmistua ennen vauvan syntymistä ja voin sitten pitää kunnon äitiysloman ennen töiden etsimistä.
No, raskaaksi kyllä tulin suunnitellusti. Mutta raskaus ei sujunutkaan niinkuin piti, vaan jouduin melekin heti sairaslomalle ja opinnot oli pakko keskeyttää. Eli en ennättänytkään valmistua ennen vauvelin syntymää. Ja sitten jouduin pienen muksun kanssa jatkamaan opiskelemista suunnittelemani pitkä ja nautinnollisen äitiysloman sijaan.
Me päätettiin tehdä lapsi kun ikää on tosiaan jo kohta 35v. Mulla ei olisi tullu mieleenkään opiskeluaikana ruveta vauvaa väsäämään.Olisin ehkä vieläkin odottanu pari vuotta jos olisin nuorempi. No kuitenkin vakkarityöpaikka on... ja raskaana ollaan (rv10). Meillä tärppäsi heti iästä huolimatta!! Mutta sehän on jokaisen kohdallaan mietittävä mitä haluaa ja missä vaiheessa - ja ei toki kaikkea haluamaansa aina voi saada!