runko rakenne?

tehdäänkö kaikki nykyiset puutalon runkot n.50x200mm, vai onko muunlaista runko rakennetta?
64189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Nykyiset energiamääräykset teettävät likimain kaikilla toimittajilla saman näköisiä rakenteita. Nykyisin niissä perusversioissakin on tuon 200 mm rungon lisäksi 50 mm lisäkoolausta eristettä ja usein vielä 25 mm tuulensuoja. Eli valtaosa talotoimittajista myypi 250...275 mm eristevahvuuksia.

Muunlaisetkin rungot ovat mahdollisia, mutta tulevat kysymykseen muissa kuin talopakettiratkaisuissa.

Äänestä

Sanokaa minun sanoneen, mutta tuosta 275mm eristepaksuudesta, jossa kädet ristissä saa rukoilla että hyörynsulku pysyy ehjänä, tulee vielä ongelmia.

Näitä kun tehdään juostenkusten, niin sutta ja sekundaa tulee.

Itse jos rakennan, niin lienee pakko vääntää pankin kanssa siitä lisärahasta, mitä tarvitaan kivitalon tekemiseen. Melkein mikä hyvänsä kivirunkorakenne on turvallisempi kuin tuo villaviritys.

Muuten... kaikesta eristämisesta ja lämmön talteenotosta ja muusta tekniikasta huolimatta, tuntuu menevän näissä 1,5krs taloissa (pl. maalämpö) sellaiset 20.000kWh/vuosi ja siitä ylöspäin. Olisikohan juosten kustulla rakentamisella jotain tekemistä asian kanssa....?

Äänestä

Tehdäänkö vielä ristirunkoa? Onko se hyvä ratkaisu? Ei taida olla helpompi, mutta onko se halvempi vai kalliimpi?

Äänestä

50x125 runkoa ollaan tekemässä 60neliön mökkiin

Äänestä

Kyllähän se vahva runko tulee jos perusrunko on 50x200 ja siihen tehdään sit tarvittava lisäkoolaus ulko tai sisäpuolelle.Hyörynsulku tulee yleensä sisäpuolelle tuohon 50x200 runko vasten jonka päälle sitten lisäkoolaus 50 tai70mm. tällöin muovi pysyy paljon ehjempänä kun ei tarvitse mm. pistorasioitten takia sitä reiittää.

ristirunko on mielestäni hyvä ratkaisu,sillä pienennetään lämpövuotoja huomattavasti sekä suosittelen aina 25mm tuulensuojalevyä joka jäykistää koko rakennuksen.

Äänestä

Tuotahan sitä käytetään. Lujuuden vuoksi tollasta ei tarvita eikä edes eristävyydenkään takia. Se on vaan tapa,että jos villa 200mm niin runko on myös.
25mm "runkoleijona" ei ole kyllä lähellekkään kustannustehokkain jäykistämiseen, eikä myöskään itse tuulensuojaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyjä12 kirjoitti:

tehdäänkö kaikki nykyiset puutalon runkot n.50x200mm, vai onko muunlaista runko rakennetta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu