Mikä lintu laulaa tontillamme?

huono ornitologi

Ääni oli minusta hyvin pöllömäinen, mutta kun kuuntelin noita pöllöjen ääninäytteitä, niin pettymys oli suuri, kun en sieltä löytänytkään.

Lintu piti ääntä noin ehkä kerran minuutissa tms. ja lauloi kerralla rytmillä taa-taa - ti-ti-ti-ti ja mielestäni tuo melodia oli varsin melodinen, sopi johonkin joululauluun tms.

Olisiko vinkkejä, että mikä lintu voisi olla kyseessä?

4

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+3

      Olen aina ollut huono arvaamaan näitä eikä tästäkään tule mitään mieleen.

      Oletan että kuuntelet sitä Suomessa ja nyt heinäkuussa
      Seuraavat tiedot voisivat hieman auttaa:

      Missäpäin tämä on kuultu?
      Mihin vuorokaudenaikaan ääni kuuluu?
      Minkälaisessa ympäristössä aani kuuluu?

      Vielä kiinnostaa se mikä tekee aanestä mielestäsi pöllömäisen?

      Ei se näilläkään tiedoilla vättämättä selviä, mutta voi edes hieman rajata mahdollisia lajeja.

    • huono orinitologi

      Joo, ihan vasta on tuo ääni kuulunut.

      Lohjalla on kulunut eli Etelä-Suomessa.

      Ääni on kuulunut illalla, olisko 21-22 välisenä aikana.

      Ympäristö on todella monipuolinen, joten se ei anna kyllä oikein viitettä asiasta. Meillä on itsellä puolen hehtaarin tontti, johon mahtuu jo yksistään kallioa, lehtimetsää ja vanhaa kuusimetsää. Ympärillä on peltoja, soita ja isojen järvien rantoja.

      Pöllömäisyys on vaikea selittää. Mikään pikkulintu ei niin mahtavaa ääntä mielestäni saa aikaiseksi ja kun kuuntelin ääntä, niin olin 100% varma, että kyseessä on pöllö ja ajattelin, että sen kuin kuuntelen ne 10 Suomessa esiintyvää pöllöä, niin asia selviää, mutta näin ei käynyt.

      Kirjoitettuna tuo ääntely kuulostaa aika paljon siltä viirupöllöltä - ensi kaksi pidempää nuottia ja sitten pitkä tauko ja sitten useampi lyhyt nuotti. Melodia oli todella selvä. Kun kuitenkin kuuntelin noita viirupöllön ääniä, niin en löytänyt mistään sitä kirjotettua "laulua" tuommoisessa muodossa, jossa olisi ollut ne tauot ja kunnon melodiat. Jotenkin tuo viirupöllö ainakin osin tuntui koiramaisemmalta eikä niin laulavaiselta.

      • 3+3

        No tuosta rytmistä ja pöllömäisyydestä tulee lahinnä mieleen sepelkyyhky


    • huono ornitologi

      Sepelkyyhkynkin kävin kuuntelemassa, mutta ei ollut minusta tarpeeksi melodinen. Muistutti ihan oikeaa laulua enemmän tuo lintu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1567
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1450
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1250
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      99
      1164
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      961
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      897
    Aihe