masennus loppui

25+25= 2525

masennus loppui heti kun päätin lopettaa sen

13

392

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5252=52-52

      juu niin täälläkin

    • Keissa

      Kyllä asenteilla on valtava merkitys.

    • Latvainvalidi

      Jos "masennus" on asennevamma, niin sitten se ei ole kliinistä psykiatrista masennusta.

      Jos nyt alettaisiin erottaa keskustelussa masentelu ja vakava kliininen depressio.

      • OIKEASTI masentunut

        jep. taas näitä idiootteja joiden ÄO on liian alhainen että tajuaisivat MIELISAIRAUDEN ja VÄLIAIKAISEN ALAKULON eron. kiva homma jos piristyitte, oikein ihqua teille, mutta tällä ei taaskaan ole mitään tekemistä palstan aiheen kanssa.


      • jos vielä kuitenkin
        OIKEASTI masentunut kirjoitti:

        jep. taas näitä idiootteja joiden ÄO on liian alhainen että tajuaisivat MIELISAIRAUDEN ja VÄLIAIKAISEN ALAKULON eron. kiva homma jos piristyitte, oikein ihqua teille, mutta tällä ei taaskaan ole mitään tekemistä palstan aiheen kanssa.

        Jep, mutta kun mielisairaus ei ole tämän kategorian nimi, vaan masennus, joka on aivan eri asia. Masennus ja n.s. alakulo ovat liki toisiaan, jälkimmäinen vaan vähän enemmän itsekseen poistuva mielen pikaväsytys. Masennus ei ole mielisairaus, vaan aineenvaihdunnan tai hankalien olosuhteiden aikaansaama vakavaan turhautumiseen verrattava välinpitämättömyys omasta itsestä.
        Mulla varmaan on sellainen, koska olen ollut vähän hankalissa tilanteissa fyysisen terveyden ja tadoudellisen vahingon vuoksi. Koen näistä syistä itseni masentuneeksi ja saamattomaksi. (Ei silti ettei olisi runko jo liian vanha ollakseen muutenkaan ilman vaivoja, kesäflunssasta puhumattakaan).


    • 45 v

      Minulla ei ole mitään ulkoista syytä olla masentunut, vähäisistä traumaattisista kokemuksista huolimatta.

      Masennukseni on diangosoitu sisäsyntyiseksi eli endogeeniseksi kliiniseksi depressioksi, johon ei parannuskeinoja ole olemassa.

      Sairastan dystymiaa sekä keskivaikeaa masennusta yhtäaikaisesti. Kaamosmasennus lisänä syksyisin. Eli kolme eri masennusta päällekkäin.

      Masennus tuntuu fyysisenä kipuna. Tällä hetkellä en pääse kävelemään selkä- ja nivelkipujen vuoksi joihin ei ole löydetty mitään fyysistä syytä Helsingin Yliopistollisessa Keskussairaalassa.

      Elossa toistaiseksi ja yritän pärjätä koska en tahtoisi vielä kuolla jos vaikka jotain mukavaa vielä joskus tapahtuisi. Toivossa on hyvä elää.

      • +

        "diagnisoitu sisäsyntyiseksi eli endogeeniseksi kliiniseksi depressioksi, johon ei parannuskeinoja ole olemassa"

        Minusta ainakin kuulostaa enemmän siltä, että mielenterveyspuolella loppunut osaaminen kesken, ja muuta terveyspuolta ei ole kiinnostanut asia edes vähää alusta tutkia.

        Tsemppiä kuitenkin, toivottavasti löydetään ratkaisut "parantumattomiin" mielensairauksiin. Kaikkeen on jokin keino, kunhan se vain ensiksi löydetään.


    • ylhäälä tuulee

      Sano lapamato.

    • N 59v

      Onko muilla lomamasennusta? Keskivaikeeta masennusta oon sairastanut yli viisi vuotta.Työelämässä taas mukana.Nyt loma lopuillaan,mut en tunne itseeni levänneeksi.Tuntui.kun olis pitäny tehdä jotain näkyvää lomalla.Ja aina lähes sataa.Aamulla ei viitsisi nousta.Onjotenkin paha olo.Enimmäkseen olen yksin.Mitäapukeinoja ja vinkkejä antaisitte?

    • Osta kalapuikkoja, syö, mene ulos vaikket tietäisi kävelypaikkaa, juttele tuntemattomien kanssa. ota yhteyttä vanhaan ystävään.

      Kuuntele musaa, mut ei yksin. Jonkun bändin keikka tai klassista. Ota väliajalla pari paukkua.

      Ole iloinen siitä, että pystyt kävelemään ja kirjoittamaan. Sulla lienee myös ruokaa suht riittävästi?

      Noilla mä itse saan aina joskus paremman olon aikaan. Onnea yritykselle. Mä tiedän, et on helppoa kirjottaa ja vaikeaa toteuttaa..

    • ei mulla muuta

      Pari kertaa jojossa olleena voin sanoa ettette edes tiedä mitä masennus on

    • JK

      NIINKÖ

    • ex masis

      Joan Mathews, Masennuksesta eroon luonnon keinoin. Kannattaa lukea! Itse olen saanut valtavan avun aminohapoista mm. Tryptofaani tuo unen ja nostaa serotoniinitasoja luonnollisesti, Tyrosiini, L-fenyylialaniini ja L-Carnitiini piristää ja nostaa mielialaa. Näitä ei saa käyttää masennuslääkkeiden kanssa samanaikaisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3270
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1650
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1503
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1409
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1276
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1208
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      942
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      862
    Aihe