Onko kukaan käynyt Ghanassa?
Minkälainen paikkana?Turvallisuus?
Itse olen matkustellut aasiassa useasti,mutta vaihtelun vuoksi olisi
kiva koittaa jotakin uutta.
Ghana ?
2
469
Vastaukset 2
- 19 + 11
Varaudu siihen että Ghana ja Afrikka yleisesti on kalliimpi reppureissaajalle kuin Aasia. Malarialääkkeet kannattaa ihan oikeasti ottaa. Jossain Intiassa monet niitä eivät syö mutta Afrikassa malaria ja varsinkin hengenlähdön nopeasti aikaansaava falciparum malaria on yleistä. Olen itse Ghanassa siihen sairastunut.
Turvallissuus on ihan ookoo jos pitää järjen käytössään. Yksin pimeille kaduille ei kannata mennä öisin.
Valkoihoisena, luulisin että olet, saat todella paljon ystäväehdokkaita maassa. Varaudu siihen että et voi todella luottaa kehenkään heistä. Puhuvat silkkaa paskaa hymyssä suin, kutsuvat sinua parhaaksi ystäväkseen ja miettivät miten saisivat sinulta rahaa.
Sekä miehet että naiset saavat maassa avioliittoehdotuksia. Motiivina on tietysti pääsy pois Ghanasta. Paikallisten mielestä olet miljonääri.
Toki siellä on ihan mukavaakin ja kiinnostavaa mutta nuo em. tosiasiat pitää muistaa. - Oi niitä aikoja...
Kiertelin siellä 10 vuotta sitten reppuselkäreissulla, joten omat kokemukseni alkavat olla hieman vanhoja. Sanoisin, että suhteellisen helppo ja turvallinen maa matkustaa. Ghanassa nuoria valkoihoisia luullaan usein avustustyöntekijöiksi tai harjoittelijoiksi (sairaahoitajat yms.) ja niitä siellä riittää.
Edellisen kirjoittajan kommentut pitävät paikkansa. Parhaiten puhelinnumeron ja yhteystietojen pyytäjistä pääsi eroon, kun oli ystävällinen ja antoi heille jonkun keksityn nimen ja numeron.
Minulla ei ollut mitään ongelmia turvallisuuden kanssa. Liikenne lienee suurin riski, kuten usein kolmannessa maailmassa. En tosin liikkunut öisin tai ottanut muutenkaan turhia riskejä.
Ghanasta jatkoin Norsunluurannikolle. Se oli jo paljon haastavampi paikka ja tilanne sisällissodan alla jännittynyt. Ihmiset Norsunluurannikolla olivat todella ystävällisiä, vaikka toki huijareitakin joukkoon mahtuu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden240717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 24505
- 26482