Onko synti?

Miten voimme estää sen jos on synti?

Yöllinen siemensyöksy:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yöllinen_siemensyöksy
781
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

pimpeliä pitää pitää iltaisin varttitunti kuumassa vohveliraudassa, niin kylläpäs siitä synti pysyy kaukana ainakin muutaman päivän.

Äänestä
  • AAA


    :-D:-D:-D

    Äänestä

Ei ole!
Runkkaaminen lisää tarvetta runkata lisää! niin kauan kunnes tulee täysi runkku!
Runkkaamattakin voi elää!

Äänestä
  • "Runkkaaminen lisää tarvetta runkata lisää"

    Unohdit laittaa linkin siihen tieteelliseen tutkimukseen johon viittaat.

    Äänestä

"Saastaisuuteen, häpäisemään itse omat ruumiinsa (Room. 1:24) - - Mutta saastaisuus eli riettaus tarkoittaa kaikkea tahallista ja yksinäisyydessä tapahtuvaa siemenvuotoa, joka voi tapahtua eri syistä, kuten siveettömien ajatusten liiallisesta kiihottumisesta, käsin kihnuttamalla tai ruumiin, varsinkin naisruumiin koskettamisesta, tai rivosta liikkeestä jne. Sanoin tarkoituksella "tahallinen" sulkeakseni pois yöllisen siemenvuodon ja varmasti myös päiväsaikaan ja valveilla mutta tahattomasti tapahtuvan, jollaista monilla sattuu, koska sellaiset eivät ole tahallisia. "Yksinäisyydessä tapahtuva" sanoin sen tähden, että sillä, mikä tapahtuu sukupuoliyhteydessä saman tai toisen sukupuolen kanssa, on eri nimi."
(W56110157 Roomalaiskirjeen luento. Valitut teokset 1,15-371. Suom. Pentti Aalto ja Mauri E. Lehtonen. Porvoo 1958 (WSOY). - Epistola ad Romanos. Die Scholien, 15xx = eri vuosilta (WA 56,157-528).)

Yöllinen siemensyöksy ei siis ole ainakaan Lutherin mukaan synti. En ole kuullut opetettavan sitä synniksi myöskään vanhoillislestadiolaisuudessa. Sehän on tahatonta ja tahdosta riippumatonta.

Äänestä
  • Juuri yölliset siemensyöksyt mahdollistavat selibaatin. Fyysinen tarve seksiin hoituu tahdon kontrollin ulkopuolisilla tavoilla.

    Äänestä

  • Lisäys: kirjoitti:

    Juuri yölliset siemensyöksyt mahdollistavat selibaatin. Fyysinen tarve seksiin hoituu tahdon kontrollin ulkopuolisilla tavoilla.

    "Fyysinen tarve seksiin hoituu tahdon kontrollin ulkopuolisilla tavoilla."

    Eli Jumala purkaa sun paineet yön aikana :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen. kirjoitti:

Miten voimme estää sen jos on synti?

Yöllinen siemensyöksy:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yöllinen_siemensyöksy

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu