Kosketusnäyttö ei ota

Mulla on vajaa kuukauden vanha nokia c5-03 puhelin ja toissapäivänä kosketusnäyttö alko reistailemaan. Ottaa silloin tällöin kosketuksesta, mutta suurimmaksi osaksi jättää kosketukset huomioimatta.
Oon jo yrittänyt akun irrottamista moneen kertaan, mutta se ei toimi.
61624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Huoltoon vaan kun vielä takuupeli.

Äänestä
  • se on pikemminkin ominaisuus noissa resistiivisissä kosketusnäytöissä joten se tulee aikaa myöten takkuilemaan enempi vaan,nokia 500 korvaa hyvin noita vanhoja s60 5th laitteita siinä kun on jo kapasitiivinen hipaisuherkkä näyttö

    Äänestä

  • 5230,. (500) kirjoitti:

    se on pikemminkin ominaisuus noissa resistiivisissä kosketusnäytöissä joten se tulee aikaa myöten takkuilemaan enempi vaan,nokia 500 korvaa hyvin noita vanhoja s60 5th laitteita siinä kun on jo kapasitiivinen hipaisuherkkä näyttö

    Jaa, mulla oli kolme vuotta 5230 kovassa käytössä, eikä näytön toiminta heikentynyt iän myötä. Pari kertaa kalibroin, lähinnä talven jälkeen, kun pakkanen ja sisäilman erot aiheuttivat läpölaajenemista. Jäin osin kaipaamaan helppoa ohjausta millä tahansa kynällä. Välillä kapasitiivisen näytön (701) lääppiminen ärsyttää...

    Äänestä

ootko kokeillu asetuksista sitä kosketuksen ottoon vaikuttavaa juttuu, puhelimen lattialle pudottaminen voi johtaa myös siihe että kosketukset ei meinaa ottaa/ei ota ollenkaan

Äänestä

Hei!

Itsellä samaa vikaa C2-02 mallissa ja yritin nyt sitten kalibroida näyttöä, jonka oon joutunut jo aiemminkin tekemään. Kalibrointi epäonnistui jostain syystä ja nyt näyttö ei vastaa enää ollenkaan (tai värähtää kylläkin mutta mitään ei suostu tekemään). Muutama kuukausi olis vielä takuuta jäljellä mut alko mietityttään et kannattaako tässä ennemminkin ostaa kokonaan uus luuri jos sama ongelma vaan jatkuu takuun jälkeen?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitseva. kirjoitti:

Mulla on vajaa kuukauden vanha nokia c5-03 puhelin ja toissapäivänä kosketusnäyttö alko reistailemaan. Ottaa silloin tällöin kosketuksesta, mutta suurimmaksi osaksi jättää kosketukset huomioimatta.
Oon jo yrittänyt akun irrottamista moneen kertaan, mutta se ei toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu