Eli menossa 6v kanssa Orlandoon, olemme siellä puolitoista viikkoa.
Ajattelimme käydä Universal, Disney ja Kennedy.
Ovatko nuo ok 6-vuotiaalle pojalle?
Disneyssä mietimme, jos menisimme vain yhteen puistoon, joten mikä se silloin olisi? Itse olemme aikuisia, emme katso asioita omasta näkökulmastamme, vaan lähinnä, mikä olisi 6 v pojalle kivointa?
Eli mitä Disneyn maailmoista suosittelette, mitä ette?
Sama juttu, onko Universal ok ja Kennedy SC?
Meillä on auto koko tuon ajan vuokrattuna. Hotellimme sijaitsee lähellä Universalia.
Mitkä puistot kantsii käydä 6-v kanssa?
3
139
Vastaukset
- reppuhei
Magic Kingdom on mielestäni sellainen klassikkopaikka, mikä täytyy ehdottomasti käydä. Eli jos yksi pitäisi valita menisin 6-vuotiaan kanssa sinne. Muutkin puistot on kyllä kivoja... Meillä 7 ja 10-vuotiaat tykkäs kovasti Animal Kingdomista. Epcotissa ei ole paljon laitteita, jos niitä kaipaa, mutta tosi hieno sekin.
Universalissa kohderyhmänä ovat ehkä enemmän teinit ja aikuiset. Teidän pojalle useimmat laitteet voivat olla aika pelottavia. Käytiin toisessa puistossa (siinä missä Potter-jutut), mutta toinen puoli jätettiin suosiolla väliin, koska siellä ei esitteiden perusteella olisi ollut montakaan meidän lapsille sopivaa juttua. Laitteet perustuvat elokuviin, joita lapset ei tunne ja ovat liian jännittäviä yms.
Kennedy Space Centeristä ei ole kokemusta, jäi meiltä ajanpuutteen vuoksi väliin. - Alkuper kirj.
Kiitos vastauksesta!
Näin ajattelinkin, ainakin tuo Magic, ehkä myös Animal.
Mutta niin, olisiko tosiaan se Universal liian "pelottava". Itsekin tuossa selailin, tuli hiukan olo, onko siellä oikeastaan 6vee mitään...
Vai pitäisikö keskittyä vain rauhassa Disneyn puistoihin..
Universal on tosi arvokas, melkein yhtä kalliit liput mitä Disneyhin...
Mitä mieltä olit siitä Harry Potter puistosta? Poika ei kyllä ole lainkaan Potteri fani, joten se ei olisi lainkaan välttämättömyys.
Kennedyyn on pakko päästä, poika tosi kiinnostunut kaikista avaruusjutuista.
Mitä luin, ei ole megasuuri paikka, käy läpi puolessa päivässä...
Sittenhän on vielä Disneylläkin se Universalin tyyppinen puisto ja se Epcot...
Äääääh!!!
Kauhean vaikeaa, kun ei voi ihan jokaisessa paikassa käydä. Lisäksi meillä kiva hotelli, isolla vesipuistolla, haluamme sielläkin oleilla.
Jos viitsit vielä vastata, olen kiitollinen! :) - reppuhei
Hei taas!
Me keskityttiin tosiaan Disney puistoihin viiden päivän lipulla. Käytiin Magic ja Animal K, Epcot ja Hollywood Studios. MK kahteen kertaan. Jälkimmäisellä kerralla mentiin illalla. Käytiin silloin vain muutama laite ja katsottiin iltaesitys. Valoshow, ilotulitus ja kulkue olivat todella upeita. Suosittelen ehdottomasti, vaikka myöhään meneekin. Ja pimeys toi tietysti aivan erityisen tunnelman tälle toiselle reissulle.
Disney puistot häviää kuitenkin tekniikassa uudemmalle Universalille. Disney puistoissa on paljon myös tosi vanhoja laitteita, jotka kolisee ja rämisee. Uuttakin tekniikka toki löytyy. Tunnelmaltaan Disney on kuitenkin mielestäni ykkönen ja meidän lasten ehdottomasti koettava.
Universaliin mennään varmasti toisella kerralla kun lapset vähän kasvaa. Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Oli siellä pikkuisillekin omia alueita. Hahmot olivat vaan vieraita, eikä siksi niin kiinnostanut.
Liput ovat tosiaan kalliita. Juuri kesäkuussa kun oltiin matkalla uutisoitiin lippujen kallistumisesta toistamiseen lyhyen ajan sisällä. Etenkin se ensimmäinen päivä. Lisäpäivät eivät sitten maksa muistaakseni kovin paljoa. Sanoivat muuten lipun ostettuamme luukulla, että lisäpäiviä voi ostaa lipun voimassaoloaikana lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti28345946Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5211473Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23811073Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399850Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908688Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2916766Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j33563Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33450Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.333197Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023