neuvokaa mitä lisravinteita kantsii käyttää kun kärsii nivelrikosta ?
nivelrikkoisen lisäravinteet ?
pöppelipöppelipööö
103782
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Glucosamiini 1500 mg/vrk
D-vitamiini 125µg/vrk
Kalanmaksaöljy
Kunnon ruokaa ja viljat pois.
Nivelystävällistä liikuntaa.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm
Jos sinulla on turvotusta nivelissä ja kipua kun taivutat nivelen äärikoukkuun, polvissa kyykistyminen, niin nivelneste on tulehdustekijöitä yms. sköneä täynnä. Nivelrustossa ei ole aineenvaihduntaa, mutta se saa ravinnon diffuusin avulla eli nivelnesteestä siirtymällä kun niveltä käytetään eli liikutellaan. Nivelrustossa on kondrosyytti nimisiä soluja, jotka tuottavat nivelrustoa eli kasvattavat sitä mukaan kun rustoa kuluu. Tärkein komponentti nivelrustossa on tyyppi 2 kollageeni, jok pitää muuta rustomassaa kasassa kuten kinkkurullassa ne verkkonarut. Kun kollageenisäikeet pettävät, alkaa nivelkudos hävitä. C viatmiini antaa soluille kyvyn tuottaa fibriinia ja kollageenia. Ilman c vitamiinia eivät esim. haavat parane. Mangaani lisää rustosolun kykyä tuottaa rustokudosta, sillä mangaani vaikuttaa soluje voimalitoksissa, mitokondrioissa. Kondosyyttisolut ovat niitä rustokudoksen omia soluja. Kondroitiinia esim. sulfaattimuodossa tulee olla valmisteessa ja tietenkin sitä tyyppi 2 kollageenia. Nettikaupasta löysin ArthroQ valmisteen, jossa oli tyyppi kollageenia 100 mg kun toinen valmiste, Finitro Forte sisältää 2 mg - päiväannos on 4 kapselia, joten sekin jää vain 8 mg. Ja ko. ainetta ne painottavat lujasti omassa markkinointiviestissään. Kannattaa lukea Finitro Forten kotisivuilta ja verrata ArthroQ:n esimerkiksi.
Kollageeni UC-II(Denaturoimaton kanakollageeni) parempi kuin 2 tyypin kollageeni.Tutkimuksia löytyy paljon englannikielisiltä sivuilta .
SAisikojonkun valmisteen ja missä sitä myydään?
miten ois Nivel D valmiste?? Onko kokemuksia?
Tässä itellä käytössä oleva
http://www.iherb.com/Now-Foods-Glucosamine-Chondroitin-Extra-Strength-240-Tablets/582
Ja D-vitamiinia kanssa
http://www.iherb.com/Vitamin-D
Softgel = öljykapseli eli parasta, mitä rahalla saa. Öljyjä on erilaisia eli jos on allergiaa esim. kalalle tai soijalle, niin valitse esim. auringonkukkaöljyssä oleva valmiste.
400IU = 10µg
1000IU = 25µg
2000IU = 50µg
4000IU = 100µg
5000IU = 125µg
Ruokaa kannattaa täydentää ylimääräisillä kasviksilla ja rasvaisella kalalla.
d ja c vitamiini lisät vahvat sekä nivelvalmisteet apteekista ja luontaistuote hyllyltä kaupoista,erilaisia, kokeile kaikkea niin apu löytyy,yksi kerrallaan,niin tiedät mikä niistä auttoi.
onnea
Viljat pois, ainakin gluteeniviljat.
Purkista
Beet
C
D
kalaöljy
magnesium sitraatti
Nuo lisäravinteet maksaa pari euroo kuussa eli on halpaa.
Ite sain näin polveni oireettomaksi ja on ollut jo vuosia eli ei ole nivelrikko edes edennyt :)
http://personal.inet.fi/koti/remeli/skolioosi.htm#Nivelrikko
Lisään listaan vielä kurkuma, inkivääri ja gelatiini.