Rasvaamisen lopettaminen/atopia

Moi!
Jossain täällä keskustelussa on vilahdellut, että joillakin atooppinen ihottuma on parantunut lopettamalla rasvaamisen? Millasista lähtökohdista ootte lakannut rasvaamasta? Kuinka paha atopia on ylipäätään ollut, millanen? Kuinka pitkään olitte rasvaamatta? Myös suihkun jälkeen? Käytittekö jotakin muita ihonhoitovalmisteita, kuten kortisonia, tai sisäisiä aineksia? Onko ihottuma palannut?
3647
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ensinkin minulla kului pahimillaan yli 3kg perusrasvaa viikossa ja nyt menee 300g kolmessa kuukaudessa ! Ja minulla kyllä menee vieläkin pieniä määriä korttisoni rasvaa. Ja minä vähensin vähitellen sitä rasvaamista ja sitten rupesi se rasvaisin rasva tuotuun huonolta ja vaihdoin sitten kevynpään rasvaan ja siitä se sitte lähti vähenemään . Ja paras oli kun muutinma toiselle paikkakunnalle ja täällä on niin paljon parempi vesi siitä on ollut iso apu ! Ja en oikein osaa sanoa että mikä on se paras apu ja tosiaan nuista ruoka aine allergioiden löytyminen on isossa osassa minun kohdalla . Toivottavasti minusta jotain hyötyä oli . Jaksamista atopian kanssa . t . Vaikeaa atopiaa sairastava .

Äänestä

Minulla on viime aikoina ilmestynyt kämmeniin pieniä kutisevia rakkuloita. Olen huomannut, että niiden kohtien rasvaaminen ei auta, vaan oikeastaan pahentaa tilannetta. Joten olen nyt yrittänyt olla rasvaamatta niitä liian usein, ja tuntuu että sillä tavalla rakkulat häipyvät nopeammin. Kun ilmeisesti kuivuvat tai jotain.

Äänestä

Kiitos viesteistä! Mäki oon nyt ollu rasvaamatta, iho on kyllä melko hyvänä, jotku kohdat kuivuu esim kädet ja jalat nilkoista eteenpäin, kai ne on jotenki tekemisis enemmä kaiken ulkoilman saasteiden kaa tai jotaki... Mut muute iha jees, suihkun jälkeen tekis vähä mieli rasvaa.. Huomasin kyl yhen konstin, eli pesen itteni omenaviinietikalla suihkun jälkeen! N. puoleen ämpäriin joku puol desii oon heittäny.. Ei kiristä läheskä niin paljoa!

Samoin syön nyt probiootteja, ja viljattomalla ja sokerittomalla oon ollu myös, ja muutenki puhtaasti koittanu syödä ja luomuu, niin varmasti niilläkin on tekonsa! Probiootit erityisesti, jytyintä vaan mitä löytyy: kuulemma tälläset asiaa paljon tutkineet "vaihtoehto"lääkärit suosittelee kaikille atoopikoille (ja muilleki pitkäaikaissairaille) probioottien alottamista, koska atopia ei varsinaisesti oo sairaus iholla, vaan iho reagoi siihen että atoopikon huono suolisto päästää myrkkyjä imeytymään veren kiertoon, ja siitä sit ihosta läpi :/

Nii, ja lisäks syön paljon oliiviöljyä, ruuassa ja ihan lusikalla, lisäks siemenet, erityisesti kurpitsansiemenen sisältämä sinkki on hyväks iholle, mut tietysti myös hyvät rasvat mitä ne sisältää.. :)

Ihan ok on menny näillä keinoin, kortisonia sit oon pistäny jos alkaa meneen iho rikki, jonku viikon kuurin aina, itseasias täytys ilmeisesti käyttää 2 vkoo ja vähintään viikon tauko..

Mut tsemii kaikille, kyl me tästä toivutaan!! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sandelssoni kirjoitti:

Moi!
Jossain täällä keskustelussa on vilahdellut, että joillakin atooppinen ihottuma on parantunut lopettamalla rasvaamisen? Millasista lähtökohdista ootte lakannut rasvaamasta? Kuinka paha atopia on ylipäätään ollut, millanen? Kuinka pitkään olitte rasvaamatta? Myös suihkun jälkeen? Käytittekö jotakin muita ihonhoitovalmisteita, kuten kortisonia, tai sisäisiä aineksia? Onko ihottuma palannut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu