Onnellisuus ei tarkoita sitä, että jaksaa joka päivä hymyillä. Rakkaus ei tarkoita sitä, etteikö välillä riidellä. Ihminen, joka lakkaamatta hehkuttaa onneaan ei voi olla todellisuudessa niin onnellinen. Se, joka osaa välillä itkeä, huutaa ja romahtaa on ihminen aidoimmillaan. Suurimmat tunteet vaativat välillä romahdusta, mutta se, joka niistä jaksaa aina nostaa itsensä ylös, on selviytyjä! Ihminen, joka on saanut kolhuja on oppinut elämään. Ihminen, joka on saanut lohdutusta on oppinut rakastamaan. Ihminen, joka on onnellinen, on aito... mutta siihen aitouteen sisältyy myös itkua ja kyyneleitä...❤
onnellisuus
1
407
Vastaukset
- aaoo
Ihmiset eivät näytä paljon onnellisuudesta tietävän. Ei tiedetä sitäkään, mitä onnellisuudella tarkoitetaan.
Ylläpitokin luulee, että onnellisuus tarkoittaa onnellisuutta parisuhteessa. Minä en pidä sitä määritelmää hyvänä ollenkaan. Monille ihmisille parisuhteet ovat vaihtuvia ja epämääräisiä.
Pitäisin parempana sellaista onnellisuutta, jonka voi kokea yksinkin. Kun sellaista ei oikein ymmärretä olevan olemassakaan, on se suuri puute yhteiskunnassa.
Tätä sotkee pahasti seksuaalisuus ja perheonnesta puhuminen.
Mielestäni tähän pitäisi käydä kovasti ja selvittää mitä onnellisuus on ja mitä siihen kuuluu. Pitäisihän samat mahdollisuudet olla kaikilla ihmisillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3385724- 765199
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484266- 523901
- 463597
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1543331Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003144Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky302869- 432249
- 492185