Hyvä keskustelu päivähoidosta

Lukekaa ihmeessä

Kaikkien päivähoidosta kiinnostuneiden, päivähoitoa harkitsevien ja alalla työskentelevien kannattaa lukea tämä tapausesimerkein höystetty erinomainen ja erittäin valaiseva keskusteluketju suomalaisesta päivähoidosta:

http://keskustelu.suomi24.fi/node/9418649

1

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noniin..

      No ei tuosta keskustelusta mitään tolkkua saa. Yksipuolinen ja asiayhteydestä irti revittyjä lauseita nioutettu antamaan yhdenlainen käsitys koko tilanteesta.

      Totta on että lastesuojelu ja päivähoito ja varhaiskasvatus tekevät yhteistyötä ja lastensuojeluilmoituksia ja huostaanottoja tehdään päivähoidon henkilötön aloitteesta. He näkevät lapsen lähes päivittäin ja he näkevät myös paljon siitä miten lapsi perheessään voi. Heillä on velvollisuus puuttua siihen mikäli lapsen oloissa on jotain huolta aiheuttavaa.

      Sosiaaliviranomaiset sitten ratkaisevat jatkon, kunhan ovat ensin kuulleet myös vanhempia.

      Kyseessä on ammattilaiset, niin päivähodossa kuin sosiaalityössäkin. Kyllä he pääsääntöisesti tietävät mitä tekevät. Ei lasta voi huonoihin oloihin jättääkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3038
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1487
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1073
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe