Mustasilmäsusannasta kysyisin,

olis kiva.

kun nyt tänä vuonna se tuossa on ostotaimena kasvanut, ja nyt alkavat kärjet mennä yli tukikeppien. Laitoinkin ehkä hiukan liian lyhyet kepit sille. Mutta mitä teen nyt kun ne alkavat hujottaa yli keppien? Osaavatko ne itse kääntyä alaspäin vai meneekö tässä nyt loppukesä sitten piloille mustasilmän kanssa eli kun kepit eivät riitä, niin katkeavatko varret ja kasvi kuolee? Täytyisikö viritellä naruja jonnekin suuntaan - heh? Olisi ihan kiva nimittäin jos se nyt saisi tuossa olla niin kauan kuin säitten puolesta kestää. Kukkia se ei tietenkään ole niin tuottanut, kun ei ole tuo aurinko hellinnyt. Toki kun aurinko on tässä pari päivää naamaansa enemmän meille näyttänyt niin alkoi mustasilmän kukkasetkin pilkistämään esiin.

Ja toinen kysymys: Kuihtuneet kukat pitää poistaa, sanotaan ohjeissa, jotta kukinta jatkuisi. No, tässä on kyllä tuuli eräitä kuihtuneita heittänyt irti ja parvekkeen lattialle, mutta pitääkö se itse kukkasen "kotelo" poistaa myös, vai tuottaako se "kotelo" uutta kukkaa?
Siirsin kysymykseni myös tänne, vaikka se jo tuolla yksivuotisten palstalla on, mutta kun haluaisin vastauksia :)

5

1618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pieni puutarha

      Hei

      Mustasilmäsusanna ei välttämättä tarvitse lainkaan tukea, vaan sitä voi käyttää myös sekaistutuksissa amppeleissa ja ruukuissa. Makuasia kummasta tykkää, mutta minusta se on sopiva sekä köynnöstävänä, että riippuvana. Molemmat versiot kukkivat ihan yhtä hyvin.

      Itse en poista kuihtuneita kukintoja muuten kuin maasta harjaamalla/haravoimalla. Kukinta jatkuu vaikka niitä verhiöitä (=kotelot) ei poistaisikaan.

      Kirjoitin mustasilmäsusannasta tänään blogiini.

      http://www.blogilista.fi/blogi/pieni-puutarha/66738

      • kiitos.

        Kiitos vastauksesta. Luin myös blogisi. Sen verran vain, että mustasilmäsusannaa taitaa olla myös punaisena, ainakin tänä vuonna netanttilan kuvastossa oli punainen myynnissä. Siis punainen, ei oranssinkeltainen.


      • Pieni Puutarha
        kiitos. kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Luin myös blogisi. Sen verran vain, että mustasilmäsusannaa taitaa olla myös punaisena, ainakin tänä vuonna netanttilan kuvastossa oli punainen myynnissä. Siis punainen, ei oranssinkeltainen.

        Kiitos tiedosta. En ollutkaan koskaan nähnyt tuota punakukkaista lajiketta. Lisäsin tiedon myös blogiini.

        Onkohan se oikeasti noin punakukkainen kuin kuvissa väitetään. Joskus kuvien värisävyjä on muutettu niin paljon, että totuus onkin pettymys. Mutta pidän silmät auki ja yritän bongata tuon punakukkaisen mustasilmäsusannan.

        http://www.blogilista.fi/blogi/pieni-puutarha/66738


    • olis kiva.

      Aloittaja tässä vielä.
      Eikö se kuitenkin ole niin, että niihin verhiöihin tai koteloihin tulee siemen kukan irrottua, niin edistääkö se uudelleen kukintaa, jos sen siementä kehittävän poistaa?

      Nyt näyttää siltä, että tähän minun kasviini tulee kukkia vain ylöspäin edeten ja niitäkin harvakseltaan kun säät ovat mitä ovat. Mutta siis, saako sinne alaosaan uudelleenkukintaa paremmin aikaiseksi, jos sen kukkineen kotelon poistaa?

      Tosin kun nämä säät ovat mitä ovat, niin ei se taida paljonkaan kukintaa ainakaan minun kasvillani edesauttaa teki sitten mitä tahansa. Mutta ihan kiva jos tuo hengissä pysyisi vielä elokuun loppuun tai vähän ylikin.

    • kasvattaja

      Jos niitä kukintoja poistaa, niin tietysti otetaan se kotilokin pois, koska siihen se kasvattaa sitä siementä ja vie voimaa koko kasvista.

      Samoin tehdään myös petunian kanssa, ei auta että otetaan vaan se kuihtunut kukka pois, vaan myös se siemenkotilo.

      Tähän aikaan kannattaa antaa lannoitusta, parhaat lannoitteet on mennyt mullasta kastelun mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      106
      6756
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      378
      6387
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      61
      3198
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      113
      2689
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2330
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      20
      1677
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1495
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe