Meitä kiinnostaa aika lailla yksi kieltämättä aika resuinen paikka, jossa on asbestia sisältävät mineriitit ja kosteusvaurioita, mutta meitä se kiinnostaa ja harkitsemme ostoa. Outoa on se, että pankin kiinteistötoimisto latelee vain kiinteistön vikoja, eikä ollut halukas tulemaan aukaisemaan oviakaan. Voimme kuulemma katsella pihamaalta, jos haluamme.
Se, mikä tulee mieleeni, kyyninen kun olen, on se, että välittäjällä on oma lehmä ojassa. Joku hänen sukulaisensa tai tuttunsa haluaisi talon halvalla.
Mitä te arvelette?
Pankin kiinteistötoimisto yrittää tyssätä ostoinnon!
6
328
Vastaukset
- ostaakovaieiiiiiiiii
Kertokaa ääneen kiinnostuksestanne.
Tehkää jotain konkreettista asian eteen älkääkä miettikö asiaa täällä.......
Vaatikaa näyttöä ja tehkää tarjous! - Halojata hallooo
Selitys on yksinkertainen: jos rakennuksessa tosiaan on asbestia, niin suojelumääräykset kieltävät päästämästä ihmisiä sisälle, ainakaan ilman suojaimia.
Mikään sääntö ei kiellä päästämästä ihmistä rakennukseen jossa on asbestia. Asbesti kun sattuu olemaan täysin vaaraton ehjässä rakenteessa. Sen sijaan asbestipurkutyömaalle ei ole asiaa ilman lupaa.
- sdfdfa
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Mikään sääntö ei kiellä päästämästä ihmistä rakennukseen jossa on asbestia. Asbesti kun sattuu olemaan täysin vaaraton ehjässä rakenteessa. Sen sijaan asbestipurkutyömaalle ei ole asiaa ilman lupaa.
Paitsi että mineriittilevytkin saa itse purkaa omakotitalosta, kunhan huolehtii suojauksesta... käytännössä hieman tavallista parempi hengityssuojain ja sitten rauhallinen purkaminen sorkkaraudalla riittää.
Ihmeellistä vouhotusta asbestista, mikä oikein käytettynä olisi todella mainio materiaali.
mitä tulee avaukseen... Ota selvää kuka kiinteistön omistaa ja ota suoraan yhteyttä siihen myyjään ja kerro ettei välittäjä ole halukas näyttämään kiinteistöä. - Asbesti tappaa
sdfdfa kirjoitti:
Paitsi että mineriittilevytkin saa itse purkaa omakotitalosta, kunhan huolehtii suojauksesta... käytännössä hieman tavallista parempi hengityssuojain ja sitten rauhallinen purkaminen sorkkaraudalla riittää.
Ihmeellistä vouhotusta asbestista, mikä oikein käytettynä olisi todella mainio materiaali.
mitä tulee avaukseen... Ota selvää kuka kiinteistön omistaa ja ota suoraan yhteyttä siihen myyjään ja kerro ettei välittäjä ole halukas näyttämään kiinteistöä.Ei nyt liity aiheeseen, mutta appiukko kuoli taannoin keuhkosyöpään ja syynä oli Työterveyslaitoksen lausunnon mukaan keuhkoissa runsain määrin asbestikuitua. Se siitä erinomaisuudesta.
- innokkaat ostajat
Kaikki hyvin. Pääsimme lopulta sisälle ja tykkäsimme talosta. Kirjallinen tarjous on tehty ja hyväksytty ja pian allekirjoitamme kaupat, jos vielä pankkikin on puolellamme. Kyynisyyteni oli turhaa. Talo vaan oli ollut tyhjillään niin monta vuotta, ettei kai uskottu meidänkään sitä todella ostavan.
Kiva paikka tämä S24 valitella kaikesta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa43118Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.92148Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1151766Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus101096Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450992Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn129986- 35774
- 53733
- 67701
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30665