Meitä kiinnostaa aika lailla yksi kieltämättä aika resuinen paikka, jossa on asbestia sisältävät mineriitit ja kosteusvaurioita, mutta meitä se kiinnostaa ja harkitsemme ostoa. Outoa on se, että pankin kiinteistötoimisto latelee vain kiinteistön vikoja, eikä ollut halukas tulemaan aukaisemaan oviakaan. Voimme kuulemma katsella pihamaalta, jos haluamme.
Se, mikä tulee mieleeni, kyyninen kun olen, on se, että välittäjällä on oma lehmä ojassa. Joku hänen sukulaisensa tai tuttunsa haluaisi talon halvalla.
Mitä te arvelette?
Pankin kiinteistötoimisto yrittää tyssätä ostoinnon!
6
304
Vastaukset
- ostaakovaieiiiiiiiii
Kertokaa ääneen kiinnostuksestanne.
Tehkää jotain konkreettista asian eteen älkääkä miettikö asiaa täällä.......
Vaatikaa näyttöä ja tehkää tarjous! - Halojata hallooo
Selitys on yksinkertainen: jos rakennuksessa tosiaan on asbestia, niin suojelumääräykset kieltävät päästämästä ihmisiä sisälle, ainakaan ilman suojaimia.
Mikään sääntö ei kiellä päästämästä ihmistä rakennukseen jossa on asbestia. Asbesti kun sattuu olemaan täysin vaaraton ehjässä rakenteessa. Sen sijaan asbestipurkutyömaalle ei ole asiaa ilman lupaa.
- sdfdfa
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Mikään sääntö ei kiellä päästämästä ihmistä rakennukseen jossa on asbestia. Asbesti kun sattuu olemaan täysin vaaraton ehjässä rakenteessa. Sen sijaan asbestipurkutyömaalle ei ole asiaa ilman lupaa.
Paitsi että mineriittilevytkin saa itse purkaa omakotitalosta, kunhan huolehtii suojauksesta... käytännössä hieman tavallista parempi hengityssuojain ja sitten rauhallinen purkaminen sorkkaraudalla riittää.
Ihmeellistä vouhotusta asbestista, mikä oikein käytettynä olisi todella mainio materiaali.
mitä tulee avaukseen... Ota selvää kuka kiinteistön omistaa ja ota suoraan yhteyttä siihen myyjään ja kerro ettei välittäjä ole halukas näyttämään kiinteistöä. - Asbesti tappaa
sdfdfa kirjoitti:
Paitsi että mineriittilevytkin saa itse purkaa omakotitalosta, kunhan huolehtii suojauksesta... käytännössä hieman tavallista parempi hengityssuojain ja sitten rauhallinen purkaminen sorkkaraudalla riittää.
Ihmeellistä vouhotusta asbestista, mikä oikein käytettynä olisi todella mainio materiaali.
mitä tulee avaukseen... Ota selvää kuka kiinteistön omistaa ja ota suoraan yhteyttä siihen myyjään ja kerro ettei välittäjä ole halukas näyttämään kiinteistöä.Ei nyt liity aiheeseen, mutta appiukko kuoli taannoin keuhkosyöpään ja syynä oli Työterveyslaitoksen lausunnon mukaan keuhkoissa runsain määrin asbestikuitua. Se siitä erinomaisuudesta.
- innokkaat ostajat
Kaikki hyvin. Pääsimme lopulta sisälle ja tykkäsimme talosta. Kirjallinen tarjous on tehty ja hyväksytty ja pian allekirjoitamme kaupat, jos vielä pankkikin on puolellamme. Kyynisyyteni oli turhaa. Talo vaan oli ollut tyhjillään niin monta vuotta, ettei kai uskottu meidänkään sitä todella ostavan.
Kiva paikka tämä S24 valitella kaikesta:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503755Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963622Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423163Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182511- 1812182
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu251377- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241061Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691018Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1171005