Tarkoitus olisi olla Thaimaassa 3 vkoa 03/2012. Varattu Phuketista Bangtao beachilta hotelli mutta ajateltiin viettää viikko Kho Lakissa. Katseltu on Emerald hotellia. Tiedämme että on Khao Lak on rauhallisempi kuin Phuket joka on meille entuudestaan tuttu, mutta kannattaako? Mukaan lähtee 11ja 14vuotiaat lapset. Vinkkejä kokemuksia?
Khao lak vs. Phuket
9
3706
Vastaukset
- Tulisi jo 02/2013
Me varattiin kanssa 3vkon (02/2013) matka Thaikkuihin ja varattiin se niin että ensiksi 2vkoa Khao Lakissa ja sitten 1vko Phuketin Katalla.
Näin ihan sen takia että ajateltiin ensiksi rentoutua se 2vkoa luonnonhelmassa rantaa kävellen/pois ihmisvilinästä ja sitten viimeisellä viikolla Phuketissa ihmisvilinässä teemme kaikki ostokset mitä olemme ajatelleetkin tekevämme.
Tuo Emerald hotsku ei näyttäisi olevan ihan Khao Lakin "keskustan" tuntumassa mutta tuskinpa se haittaa teitä ollenkaan, rauhaahan te haette Khao Lakista :)
Tässä ketjussa Emeraldista juttua: http://keskustelu.suomi24.fi/node/8110807
Eli joo kyllä suosittelen viettämänn Khao Lakissa sen viikon muuten 3 viikkoa samassa mestassa voi tuntuu loppupelissä pitkältä - sämyli
Me lähdemme 01/13 Khao Lakiin 3 viikoksi, hotelliin Beyond Resort Khao Lak. En usko aikamme tulevan pitkäksi paratiisi rannoilla maatessa. Phuketissa jo monet kerrat käyneenä, se on nähty. Ja pääseehän sinne "lomalle". Tarkoituksena onkin käydä piipahtamassa muutama päivä joko Katalla/Karonilla/Patongilla taikka Phuket Townissa. Tai vaikka kaikissa näissä.
Leppoisaa lomaa kaikille meille :) - Tulisi jo 02/2013
Meillä taas on hotellina Khao Lakissa Bhandari Resort.
Olemme olleet aikaisemmin Khao Lak Seaview:ssa (3vkoa) joka sijaitsee hyvin lähellä tulevaa hotskua. Tykkäsimme alueesta ja siksi varasimme samalta alueelta tämän tulevan hotskun.
ps. meillä on lento Finnairin koneella, aikaisemmin olemme aina menneet lomalennoilla (mm. TUIfly) ...saas nähdä miten homma Finskillä toimii? :)
...ja jep, loman odotuksia kaikille :)- pohdinta
Meillä myös suunnitteilla yhdistelmämatka Khao Lak - Phuket. Onko kyseisillä paikoilla eroa hintatasossa? Ilmeisesti Thaimaan hintataso on noussut parin viime vuoden aikana (oltiin 3 v. sitten Phuketin Bangtaolla) ja vielä tuo euron heikkeneminen tuntuu lomabudjetissa...
- jättäkää puketti
Pukettia ei syyttä kutsuta pikku pattayaksi.
- aivan väärässä
Jaa, Phuketia ja Pattayaa ei kyllä voi mitenkään verrata keskenään. Ei taida tämän kirjoittaja olla Phuketissa käynytkään tai sitten ei ole saanut lähdettyä Patong Beachiltä minnekään muualle. Patongilla voi tunnelam voi vähän Pattayaa paikoin muistuttaakin, tosin paljon paljon hienommalla rannalla. Muulla Phuketilla ja Pattayalla ei ole mitääjn tekemistä keskenään.
Yhdistelmänne on hyvä, mutta täytyy sen verran sanoa, että Bang Tao on kyllä rauhallisempi kuin Khao Lak. Bang Tao on uskomattoman hieno ja hyyyyyvin rauhallinen ranta (koko Phuket ei ole sama asia kuin vilkas Patong Beach).
Antaisin sen vinkin, että vuokratkaa auto (tulee halvemmaksi kuin taksimatkat) Phuketissa ja kierrelkää saarta, käykää saaren pohjoisosan autiorannoilla ja vaikka Gibbon rehabilitation Centressä, jossa kaltoin kohdeltuja "lemmikki"-Gibboneita sopeutetaan takaisin luontoon (lisätietoa esim Mondo Matkaopas Thaimaa -kirjassa).
Ja ottakaa kaikki ilo irti Khao Lakista. Käykää retkellä Ko Similan -saarilla ja tehkää parin päivän retki Khao Sokin sademetsään, Thaimaan hienoimpaan kansallispuistoon (http://www.minnethaimaassa.com/pikaoppaat/pikaopas-kansallispuisto-khao-sok/), joka on vain tunnin matkan päässä Khao Lakista. Khao Sokin hyvin merkityillä viidakkopoluilla on helppo vaeltaa omin nokkinensakin. Ikimuistoinen kokemus!- Matkaa odottava
Onko kukaan ollut Aurinkomatkojen lomalla Phuket - Khao Lak? Minä päivänä
siirrytään Phuketista Khao Lakiin ja moneltako lähtö sinne on? Pitäisi tehdä
suunnitelmia tuttjen tapaamiseksi.... Matkalle 2/13 eli ei enää kauaa. Eka matka
Thaimaahan :). - lisää näitä
Nämä yhdistelmämatkat ovat hyviä, samalla vaivalla saa nähtyä useamman paikan. Kaksi viikkoa nyt missä tahansa yhdessä ja samassa kohteessa alkaa pitkästyttää. Matkatoimistot voisivat ottaa lisää ohjelmaansa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu832092Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu4021916Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101370Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä751337- 671273
Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.
Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve1071005Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa
Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.266957Haluatko tietää totuuden?
Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun81952Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan
Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut254948- 131868