Putkivuoto ja paikantaminen

Nyt se o sitte putkivuoto jossai. Paisuntasäiliö kunnossa, mutta paine tippuu reilusti. Näkyvää kosteutta ei missään. Millä ihmeellä tässä nyt selvittäisi, missä vuotaa? Kosteusmittaaja?
75230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hyvällä tuurilla voi paine hävitä kaivonkin suuntaan, pohjaventtiilin vuoto tai putkiliitos.

Äänestä
  • Tai karkaa ylipaineventtiilistä (jos lämpenee esim. yösähköllä, voi paine nousta yöllä ihan kivasti).

    Mitäköhän alkuperäiselle arvaisi... Mistä putket on vedetty? Onko jakotunkkia jossakin? Sulkuja? Putket upotettu betoniin?

    Noh, yritä suluilla jakaa putkisto mahdollisimman pieniin osiin, lähde avaamaan yksi kerrallaan ja katso missä vaiheessa paine alkaa laskemaan.

    Äänestä

kupariputki syöpynyt! Piikkaa kaikki lattiat auki. Tämä on normaali tapaus teidän omistaman talon ikäisissä kiinteistöissä.

Ehdottaisin putkia pintavedoin asennettavaksi tai koko lattian räjäyttämistä

Äänestä
  • Öööööö .... Onko putkien pintaveto ja lattian räjäyttäminen jotenkin vaihtoehtoja vai mitä ihmettä.... Toki riittävä määrä dynamiittia auttaa tuossa ongelmassa ja tulisihan siitä varmaan aika hieno paukku, mutta korjaaminen voi kyllä tulla kalliiksi..

    Äänestä

tai styroksissa ja putki vuotaa sieltä perusmaahan. Kuuntelulaitteella voi etsiä missä on vuoto. Vakuutusyhtiöön ilmoitus, että paine karkaa säiliöstä ja missään ei näy vettä/märkää. Jos mittaaja on ammattilainen, kyllä löytää vuodon/märkää jos on rakenteissa.

Äänestä

Onneks ei oo kupariputkia. Eikä vika käyttövesiputkissa, vaan lämmityskierrossa. Yks äijä kävi tutkailemassa, ja epäili myös, että vois vuotaa maahan. Lämmityskattila (öljy) sijaitsee eri rakennuksessa ja putket tulee maassa kymmenen metriä talolle. Aukastaan nyt ekana tuo pätkä.

Äänestä

Lainaa lääkärin vanha stetoskooppi tk.sta. Tyhjennä koko läm.järjestelmä vedestä. Pumppaa ilmaa putkistoon. Sitten kuuntelet stetoskoopilla, missä suhisee!
Viimeksi etsin betonilaatan putkiston vuodon tällä konstilla ja toimii takuulla kun on hiljaista!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


perskeles kirjoitti:

Nyt se o sitte putkivuoto jossai. Paisuntasäiliö kunnossa, mutta paine tippuu reilusti. Näkyvää kosteutta ei missään. Millä ihmeellä tässä nyt selvittäisi, missä vuotaa? Kosteusmittaaja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu