Rajoitinta vasten ajamalla säästät

ajoaikaa, polttoainetta ja melkein kaikkea paitsi ojanpekkoja
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288486556442.html,

luulisin.
8168
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Katos kaima!

Tosiaan ajoaikaa säästää (piirturi laskee aikaa, ei matkaa)

Polttoainetta tietenkin kuluu enemmän kun ajetaan kovaa, mutta sitä kuluu myös hieman vähemmän aikaa.

Ja eipä tuota nopeusrajoitusta ole millään perusteltu, siis turvallisuussyillä

Äänestä
  • tossa ois vielä 38 tn viisi akselinen sora-auto mennyt horjahtamatta, vai mitä 87pikkukoo vai oisko kaatunu ?

    Äänestä

  • Väärä teema.Kyllä maalla viisaita ollaan, kun merellä vahinko käy.Eipä tuolla autolla
    tarvitse paljon vauhtia olla, kun se kaatuu.Noin 20 km/t riittää,jos tasapaino horjuu.
    Lähtekää suun soittajat kokeileen.,(jos joku antaa autoa)
    Lähtee lapasesta pienemmälläkin nopeudella,jos taito puuttuu.

    Äänestä

  • Eero-x kirjoitti:

    Väärä teema.Kyllä maalla viisaita ollaan, kun merellä vahinko käy.Eipä tuolla autolla
    tarvitse paljon vauhtia olla, kun se kaatuu.Noin 20 km/t riittää,jos tasapaino horjuu.
    Lähtekää suun soittajat kokeileen.,(jos joku antaa autoa)
    Lähtee lapasesta pienemmälläkin nopeudella,jos taito puuttuu.

    Kyllä ammattilainen saa nurin mitä vaan....

    Äänestä

Elikkä liian suuri tilannenopeus=> Ranella kiire syömään nisua ja viinereitä.

No, säästyipähän ajoaikaa ja polttoainetta riittävä määrä huomista varten.

Äänestä
  • Niin kaveri siis poltti huomisen päivän polttoaineesta osan jo edellisen päivän aikana ajamalla pikksen kovempaa. Kun nopeus kasvaa lasvaa myös polttoaineen kulutus eikä sitä näin ollen voi seuraavana päivänä ottaa käyttöön mistään "säästöstä"!!

    Äänestä

  • ihan perusfysiikkaa kirjoitti:

    Niin kaveri siis poltti huomisen päivän polttoaineesta osan jo edellisen päivän aikana ajamalla pikksen kovempaa. Kun nopeus kasvaa lasvaa myös polttoaineen kulutus eikä sitä näin ollen voi seuraavana päivänä ottaa käyttöön mistään "säästöstä"!!

    Ajeli kilsapalkalla 18 cent.km,silloon on kiirus...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


87k kirjoitti:

ajoaikaa, polttoainetta ja melkein kaikkea paitsi ojanpekkoja
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288486556442.html,

luulisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu