Lapinkoira/Labradorinnoutaja mix

HaukkuVauvvvva

Eli olisin hankkimassa tommosta koiranpentua meille. Netistä olen tutkinut molempien rotuja ja siksi sopii meidän perheelle loistavasti.

Nyt on alkanut askarruttaa jotta otanko koiraa kun kysyin onko pennut olleet enemmän ulkona kuin sisällä ja ovat kuulemma olleet enemmän ulkona. Joten tottuuko pentu siihen että hänestä tulee sisäkoira?

Netistä luin keskustelupalsoilta jotta koirat jotka ovat olleet pentuina enemmän ulkokoiria oppivat sisäsiistiksi nopeammin? Onko kenellekään kokemuksia?

2

1520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cat1982

      Minkähän ikäisen pennun olet ottamassa, jos ovat ehtineet olemaan jo enemmän ulkokoirina..?

      Mutta siis pieni pentu tottuu ihan varmasti sisäkoiraksi, vaikka olisi ollut paljon ulkona pentuaikana ja ainakin on tottunut kaikenlaiseen ulkoiseen häiriöön.

      Sisäsiisteys vähän riippuu että onko se pentu ollut kuin paljon sisällä, ja osaako erottaa sisä- ja ulkotilat.. eli onko sitä kasvatuskodissa ollenkaan opetettu sisäsiistiksi. Samoin jos on ollut enemmän ulkona, ei välttämättä ole oppinut olemaan järsimättä pöytää tai sohvaa, että siinä saa olla ehkä tarkempi.. paljon riippuu olosuhteista. Jos pennut ovat olleet paljon ulkona niin silloin ne eivät ole olleet niin paljon ihmisten kanssa tekemisissä, joten ihmiseen leimaantuminen voi olla vähäisempää kuin sisäkoiralla.

    • HaukkuVauvvva

      Ensi viikolla pennulle tulee ikää sen 8viikkoa. :)

      Ja ovat kuulemma lasten perään kovasti, mikä kuitenkin hyvä kun meillä muksu on..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      106
      1938
    2. 247
      1711
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      61
      1096
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1030
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      63
      997
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      67
      957
    7. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      66
      848
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      37
      837
    9. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      6
      831
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      805
    Aihe