Mitä mieltä olette: http://yle.fi/uutiset/sakn_asiantuntija_matala_korko_on_ansa/6231272
Matala korko on ansa?!
Ansassa?!
11215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ne ovat lukeneet noita Haans-"kommarin" juttuja tuolla toisaalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10803843
"Eipäs nuolaista, ennen kuin tipahtaa.
Suomi jälleen Saksan liittolainen ja siinä on paha kaiku
Euro-alueen kapitalistit tarvitsevat kusetusveloilleen nyt takaajia ja "turvasatamia" niinkuin oikeisto-YLE riekkuu. No, ne ovat todella vähissä euroalueella. On vain KAKSI takaajaa ja "satamaa", muut ovat kusessa velkoinensa. Haans ei kuitenkaan kusettajien "turvasatamiin" usko.
Vaan siihen, että suomen luottoluokitus on ANSA ja harhautus, jotta matti ja maijja, joita koko ajan irtisanotaan, eivät ryhtyisi kapinoimaan vaan eläisivät toivossa. Kusettajat siis vievät ja niin käy aina, kun lähtee kokoomuksen kelkkaan.
Odotappas, kun kusettajat eivät enää tarvitse suomen takauksia....
kannattaa opiskella asioita:
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=173958
PS, suomi on kriisivaltio kuten olen teille JO kertonutkin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10802061 "
Matala korkotaso on tosiaan ansa, joka puhaltaa asuntomarkkinoille kuplan. Laukkanen ja kumppanit tekevät parhaansa jäähdytelläkseen ostokiimaa, koska kuumenemisen merkit on jo ilmassa. Ei se auta. Tässä nähdään vielä kunnon loppurykäisy asuntojen hinnannousussa. Kuulostaisiko +150% nykyhintoihin hyvältä? Huipulla liidellään aina pilvien päällä. Moni rommausta vuosikymmenen ajan toivonut menettää silloin viimeisenkin toivonsa. Hän antautuu ja ostaa asunnon vain saadakseen todeta jälkikäteen olleensa se suurin hölmö, joka osti kuplan huipulta.
"Loppurykäisy" on juuri meneillään:
Kokonainen lomakyläkin nyt tarjolla:
Tarjoukset: 5 kpl
5.) 28.07. klo 17:45:07: tarjottu 36000.00 €
4.) 28.07. klo 12:51:28: tarjottu 35000.00 €
3.) 27.07. klo 20:47:06: tarjottu 26000.00 €
2.) 27.07. klo 17:01:49: tarjottu 25000.00 €
1.) 27.07. klo 15:31:54: tarjottu 2500.00 €
http://www.huutokaupat.com/fi/v/25726
Jos ei koko lomakyllää tarvitse, niin pistetään sitte pelkkä omakotitalo:
http://www.huutokaupat.com/fi/v/25396
Ei matalilla koroilla näin tietenkään pitäisi käydä vaan kun se KASVU, se on NEGATIIVISTA. Sen nätsitkin kyllä jakssaa toistaa !
Kohta parikymmentä vuotta on mennyt tämä loppurykäisy. Milloin tulee porvarillisen politiikan kliimaksi? Voisin jopa maksaa varmasta tiedosta. Hävyttömästi pimität tiedon itselläsi ja annat sitten riistäjien ajaa perheet mieroon katalilla toimillaan.
Jos tällä oikealla ostoajankohdalla haluaa spekuloida niin kyllä täysin väärä ajankohta on sellainen, että kaikkialla tuntuu olevan kaikki asiat hyvin, talous kukoistaa, oma talous näyttää hyvältä ja pankista saa helposti lainaa. Silloinhan se kupla syntyy. Miettikääpä nyt, jos tämä eurokriisi yhtäkkiä ratkeaakin ja sen päättymistä odottavat yhtä aikaa ryntäävät kaupoille niin mikä kupla siitäkin syntyy ja näytöillä on tungosta. Ei silloin kannata ostaa vaan juuri nyt kriisin ollessa päällä, jos itsellä näyttää hyvältä. Nyt näytöillä ei ole tungosta ja pyyntihinnoista voi jopa tinkiä. Asunnon tarve ei häviä mihinkään, meni yleinen talous miten hyvänsä.
Mitä tuo omakotitalo maksaa?
Piha laittamatta, voisi jopa luulla että juuri rakennettu.
Keittiössä kodinkoneet jostain 80-luvulta, onko uuteen laitettu vanhat?
Rakennettu 1990
Voisin maksaa n. 150tuhatta, jos etsisin alueelta asuntoa.
Mielestäni ei, mutta vuokrakeisareiden mielestä:
- matalat korot on ansa.
- korkeat korot on ansa.
- korkeat asuntojen hinnat on kupla, ei voi ostaa.
- laskevat asuntojen hinnat on rommi, ei voi ostaa.
- hinnat paikallaan, ei voi ostaa koska kohta rommaavat tai sitten tulee kupla ja ei voi nousevien hintojen aikana ostaa.
- kaikki ok-talot homeessa, ei voi ostaa. Home siitä erikoinen kasvusto, että välttää vuokraloisen elementit, joissa ilma ei kierrä kuin persreiän kautta.
- vuokrakuoriainen on vapaa ja maksaa vain vuokran. Ok-talossa remontteihin palaa 40000e vuodessa, ei voi ostaa.
Eli kaikki on salaliittoa ja vain hullu asuu 0-koroilla pankin torpparina. Miksi maksaa omaa kun voi lyhennellä toisenkin omaa? Eli ei voi ostaa, ansa.
Hölmöintä mitä voi tehdä on maksaa toisen omaa. Näillä 0-korkojen aikana se on vielä entistäkin pöllömpää. Tuli tässä helle päivänä mieleen, paljonko mahtaa kassulla olla sisällä lämmintä? Meillä paremmissa ok-piireissä on sopiva 22,8 astetta varjossa sisällä vaikka ulkona paukuttaa 30 asteen helle. Lopuksi vielä muistutus, että parveke grillaaminen on kassulla kiellettyä toimintaa oli helle tai ei.
Jaaha, laitetaanpas taas grilli tulille.
Vuokralainen maksaa (elämänsä aikana tuhottomasti) siitä varmuudesta, että ei ole ostanut ainakaan kalliilla.
Parempi maksaa toisten (pankin) rahoilla omaa kuin omilla (vuokralaisen) rahoilla toisten (vuokraisäntä) omaa. Tässä kauniissa lauseessa kiteytyy koko vuokranmaksun järjettömyys hyvin koskettavassa muodossa.