Opettajaksi?

tyttö

Olen ylä-astetta käyvä nuori tyttö, joka haaveilee opettajan ammatista. Nimenomaan ala-asteen luokanopettajaksi ryhtymisestä. Olen tutkinut asiaa jonkun verran netissä, ja selvittänyt mm. missä luokanopettajaksi voi opiskella (tietysti lukion jälkeen). Voisitteko kertoa jotakin opettajan ammatista? Kuinka kauan luokanopettajaksi valmistuminen kestää, ja mitä opetukseen kuuluu? Työn hyviä ja huonoja puolia? Vastavalmistuneen palkka? Mitä muuta kannattaa tehdä jos haaveilee opettajaksi ryhtymisestä? Voiko luokanopettaja erikoistua ala-asteella tiettyyn ikäluokkaan, esim 1-3-luokkalaisiin? Millaiset ovat pääsykokeet opettajakoulutukseen? Täytyykö numeroiden olla todella hyviä? (Itsellä keskiarvo n. 8, lukuaineiden keskiarvo lähempänä 9)

Kiitos kaikille! Olisi hyvä jos kertoisitte myös muita asioita opettajan työstä ja muusta siihen liittyvästä.

5

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oponopo

      Miksi et menisi tapaamaan omaa entistä luokanopettajaasi tai jotain muuta mukavaa opettajaa omassa alakoulussasi? Häneltä saisit vastauksia kysymyksiisi. Soita koulujen alettua hänelle ja sovi tapaamisesta. Yläkoulun opo voisi olla sitten toinen vaihtoehto.

    • jotakin!

      Heippa! Tässä vastauksia joihinkin kysymyksiisi:

      Luokanopettajaksi opiskelu yliopistossa kestää noin viisi vuotta, monilla kuusikin, jos opiskelu hidastuu esim. sen takia, että tekee töitä opintojen ohella. Vain harva valmistuuu nopeammin kuin viidessä vuodessa.

      Opiskeluihin kuuluu paljon kasvatustieteen opiskelua: on luentoja, tenttejä, ryhmätöitä jne. Lisäksi opiskellaan ns. POM-opintoja (perusopetuksessa opetettavien aineiden ja aihekokonaisuuksien monialaiset opinnot), mikä tarkoittaa sitä, että opiskellaan hieman kaikkia niitä aineita, joita alakoulussa opetetaan: äidinkieltä, matematiikkaa, biologiaa, uskontoa, liikuntaa, käsityötä jne. Lisäksi opintojen aikana on muutama opetusharjoittelu, jolloin opeopiskelija (jota kutsutaan tällöin harjoittelijaksi) suunnittelee ja pitää tunteja harjoittelukoulussa (ts. ihan normaalissa koulussa) siten, että luokan "oikea" opettaja on kuuntelemassa tunteja ja antamassa tuntien jälkeen harjoittelijalle palautetta.

      Luokanopettaja voi erikoistua opiskeluissaan ainakin esi- ja alkuopetukseen eli eka- ja tokaluokkien opettamiseen. Lisäksi voi ottaa sivuaineeksi yliopistosta riippuen esim. englannin tai liikunnan.

      Pääsykokeissa on ainakin nykyään kirjakoe, johon pitää lukea todella tarkasti yksi kirja (jossa on useampia kasvaustieteeseen liittyviä artikkeleita). Siitä tulee mm. monivalintakysymyksiä. Ne, jotka saavat tarpeeksi hyvät pisteet kirjakokeesta, pääsevät ns. toiseen vaiheeseen, joka sisältää ainakin haastattelun. Numeroiden ei tarvitse olla mitään huippuhyviä; tärkeintä on se, että jaksaa panostaa pääsykoekirjan lukemiseen.

      Luokanopettajan palkka ei ole mikään kovin hyvä. En osaa sanoa tarkkaan, mutta ehkä jotain vähän vajaa 2000 euroa jää kuukaudessa käteen, siis tuo summa verojen jälkeen. Olisko jotain 2500 e palkka bruttona, tai vastavalmistuneella jopa vähemmän.

      Työ on todella monipuolista ja antoisaa, joskin haastavaakin! Opetustunteja on yleensä viikossa n. 24, mutta sen lisäksi on tuntien suunnittelu, kokeiden korjaus, kokoukset, yhteydenpito vanhempiin jne. Pitkät lomat ovat tietysti plussaa. :)

    • tyttö

      Kiitos monipuolisesta vastauksesta :) Osaako joku kertoa pärjääkö ujo opettajankoulutuksessa ja sen jälkeen opettajana? Tarkoituksenani olisi pyrkiä lukion aikana koulimaan itsestäni vähemmän ujoa, mutta jos se ei onnistu, kannattaako kupata haaveet opettajaksi ryhtymisestä?

      • tyttö

        Anteeksi, kuopata, ei kupata!


    • opex

      Hei, luokanopettajakoulutukseen on haastavaa päästä, mutta jos sinulla vielä lukioaikana on siihen kutsumusta, niin ei muuta kuin hakemaan..! Ujoutesi saattaa hävitä iän myötä, kun itseluottamuksesi kasvaa. Opettajankoulutukseen ei monesti pääse välittömästi lukion jälkeen, ainakin useat ystäväni ovat käyneet ensin vuoden kouluavustajan töissä. Suosittelen hakeutumaan harrastuksiin, jotka tukisivat tätä ammatinvalintaa.. Esim. pidätkö pianonsoitosta, taiteista, liikunnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe