Onnistuuko vanhan hyvällä maalipinnalla olevan muurin pintaan ns.Roiskerappauksen tekeminen? Tarkoitan sellaista todella paksua rappaus pintaa, jollaisia näkee esim.Joissakin ravintoloiden sisäseinissä. Kyseessä on mökin muuri, eli mökki on talvella kylmä, mutta joskus sitä lämmitetään myös kovasti talvisin. Kestääkö tuollainen rappaus ja millaisella "coctaililla" sen saisin aikaiseksi. Muistan joskus lukeneeni jonkin ohjeen, johon laitettiin saneerauslaastia, vettä ja lateksimaalia, mutta en muista määriä. Auttakaa pian! Kiitos! :)
Roiskerappaus muurin pintaan?
4
2044
Vastaukset
- Hhhjghh
Tarkoitatkohan kenties antiikkilaastia?
Weberin antiikkilaastin työohjeessa tosin sanotaan, että ei voi käyttää maalin päälle. - masonry
Maalipinta pitää ainakin rikkoa,vähintään puolet pinta-alasta.
Varsinainen ROISKERAPPAUS lyödään kauhalla,tai ehkä myllyä käyttäen.
Saneerauslaasti,maali tms.ei välttänättä-ainakaan isoja määriä kuulu siihen.
Soraa,sepeliä..
Halutun pinnan karkeuden ja muodon mukaan ja riippuen työkalusta ja tavasta. - kuviotatulee.
Antiikkilaasti käy, isolla sudilla levitetään ja sitten töpötetään perään. Kun laittaa samaa paksuutta, silloin myös kuvion korkeus /karkeus tulee samanlaista koko pinnalle. Ei ole vaikea homma. Työnopeus on 15min/neliömetri.
- a-laasti = sementti
EI ANTIIKKILAASTIA vanhaan tiilimuuriin eikä akrylaattimaaleja. (Maalin allakin voi olla kalkkirappausta...)
Vanhan tiilimuurauksen PITÄÄ SAADA hengittää.
Lukekaa laastien käyttöohjeet ennenkuin neuvotte.
Antiikkilaasti on *sementtiä* ja liian tiivistä vanhoille pinnoille.
Pinnoitukseen kalkkisementtilaastia KS65/35 tai puhdasta kalkkilaastia.
Maalipinta pitää ensin rikkoa (tai mieluiten poistaa).
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/uutiset/8746.html
"Viime syksynä Suomenlinnassa järjestetyssä korjausrakentajien seminaarissa kävi ilmi, että Pohjoismaista löytyy useita esimerkkejä siitä, että kalkkilaastilla tehdyt rakenteet ovat murtuneet, jos rakenteisiin on jälkikäteen pumpattu betonia (Njurundan rauniokirkko) tai saumoja on korjattu ylivahvalla kalkkisementtilaastilla (Nordinrgån kirkkoraunio). Tällöin kattamattomaan rakenteeseen satanut vesi ei ole päässyt ulos saumoista"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551962
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391178- 61093