Moi voisiko joku mua viisaampi linkkee/kertoo mitä 18v omilleen muuttavan opiskelijan pitää asunnonhausta tietää.
Olisin itse muuttamassa helsinkiin tai vantaalle toiselta paikkakunnalta
ja aivan hukassa tällä hetkellä... :/
Eli joki sivusto missä kerrotaan tietoa sun muuta olis kiva tai kokeneet voivat itse kertoa. Vanhemmilta en saa rahallista apua.
Toivottavasti tästä ketjusta on apua muille samassa tilassa oleville!!
vinkkejä mitä pitää tietää jne?
Pillowman
3
420
Vastaukset
- Googleta....
https://sites.google.com/site/nuortenpalvelupaja/perustietoa-vuokralaiselle
http://www.vuokralaiset.fi/vkl.asp?page_id=5&luokka_id=2&main=1
Siinä pari, ja Googlettamalla löytyy vaikka kuinka paljon. - Juuri muuttanut
Kattelepa kelan sivuilta tietoo, sieltä löytyy esim opintotuesta ja opintotuen asumislisästä, opintolainasta ja muista tuista mitä voit saada. ;)
Usein löytyy myös vuokranvälitysfirmojen sivuilta kaikkee hyödyllistä mitä pitää tietää esim tuista, vuokrasopimuksista ja sähkösopimuksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273515Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142740Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182672Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152358Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161817Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261626Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1431319