Kale kukkula on makee mutta...

Kale vaan

Hupaisia nää Alanyan nähtävyydet... ne on ikäänkuin suunniteltu turismille... KALE eli tuttavallisemmin Kale kukkulan linnoitus on vitsi... sinne pääseminen vaatii halpisturistilta melkoista viitsimistä (bussi numero 4 menee puolen tunnin välein mäelle hintaan 1.25 TL MUTTA aikataulua ei vain oikein näe mistään etukäteen... ja taksi taas maksoi lähistöltä sinne .... 20 TL. Paikanpäällä odottaa ylläri. linnan pääsymaksu on luokkaa 10tl per nuppi (5h perheelle se on jo rahaa) mutta kun pääsee sisään; yllätys... siellä ei olekaan oikein mitään. Pelkät rauniomuurit joilta on tietenkin kiva katsella Cleopatra beachia ja ympäristöä. On siellä joku romubasilikanjämä ja pari vesisäiliönpohjaa. Mutta ei muuta. Nuorisomme tykkäsi puusirkoista ja sisiliskoja näkyi... mutta ei sitten muuta.
Lopputulema: melkein jännempi on se bussimatka sekä ylös että alas... ja välillä voi ostaa aika halvalla mummuilta turistijuttuja ...jotka kaupungissa näyttivät maksavan aina enemmän. Monia tuotteita ei edes näe basaareissa. Ja voi aina tulla auringolaskun aikaan. niin tekee moni muukin... mutta "linnakkeeseen" en enää koskaan mene... se on pienehkö ryöstö. Näyttää siltä että se on tarkoitettu vain matkanjärjestäjien kohdepiipahdukseksi.

17

6034

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäsläksitkikkelisk

      Mitähän matkanjärjestäjät piipahduksestanne hyötyivät? Jos on tiukka budjetti, niin voihan sinne kävellä.

      • kallekukula

        Ja sinähän juuri kävelet!!!!
        Hahhaahhaa..........


      • turkinkävijä111
        kallekukula kirjoitti:

        Ja sinähän juuri kävelet!!!!
        Hahhaahhaa..........

        Oon tosi monta kertaa kävellyt ja pyöräillyt Kalelle vuosien aikana. Joka vuosi ainakin 5-6 kertaa ja vielä useammin kävellyt alas. Siellä on ihania pikku kuppiloita, joista saa virvokkeita ja pikkulämpimää. Kohotapa kuntoasi ja lähde unohtumattomalle matkalle Kalelle. Näkymät ovat mielettömän upeat, erityisesti iltaisin.


    • Voi harmi

      ..eikö siellä ollutkaan tivolia. Mitä oikein odotit? Jos ei historia kiinnosta niin ei voi mitään, siellä kyllä oli kylttejä missä selostettiin paikan tapahtumista ja historiasta. Hienot näköalat allekirjoitan kyllä. Oletpa sinäkin nähnyt palan historiaa sitten.

    • Ihan kiva

      Kalella juuri käyneenä,
      esim.11v.pääsee ilmaiseksi sisälle sinne linnoitukselle.
      Ja bussilla pääsi kätevästi alas ja halvalla,moni näkyi kävelevänkin.

    • Upeat näköalat

      Olisitte menneet myös illalla sinne,Alanya iltavalaistuksessa, mieleenpainuva, upea kokemus.Ja sitten vaikkapa limulle, jäätelölle johonkin ravintolaan siellä korkealla. Jo vaiN Kalekukkulan "pisteet" olisivat nousseet..

    • kule kakkula

      Voi Voi......
      Kannattaisikohan jäädä kotosalle ruikuttamaan?
      Aina löytyy näitä urpoja joille ei kelpaa sitten mikään!!!

      Hotellikin oli varmaan tunkkainen ja ei ollu juhla-mokka kahvia huoneeseen tarjoiltuna.
      Aurinkokin paistoi liian kiivaasti. Damlatasin tippukiviluolassikin oli vaarallista kun siellä oli tippukiviä. Dolmus-bussiinkin joutui maksamaan.

      Nää on näitä joille mikään ei milloinkaan riitä,mutta ihana on vaan matkustaa ja valittaa kaikesta!!!

    • AARRE .

      Kale Linnakkeen pääsymaksu (sisälle linnakkeeseen) on korkea ,mutta kuten Turbajumi kirjoitti on siellä muutakin katsottavaa ilmaiseksi : Kävellä esimerkiksi linnakkeen kallioiden reunakkeella ja miettiä putoiskohan ales vai ei ja illalla tallustella sisiliskojen seassa.....tooosi kultturellia!!

      • Turbajumi

        Sulle tiedoksi, että linnoituksen rinne on täynnä historiallisia rakennuksia. Suurin osa urpoista menee sinne ylös asti odottamaan nähtävyyksiä, ehkä katselee maisemia matkalla, mutta ne talot matkalla ovat myös erittäin upeita nähtävyyksiä. Taloissa vierailleena tiedän, että ne ovat täynnä käsityönä tehtyjä koristelistoja ja muita puutöitä. Jokaisella talolla on myös värikäs historia. Yksi on tällä hetkellä USAlaisen yliopiston kesäkoulukäytössä, täynnä historiallisia kirjoja. Yhden talon pihalta on otettu viimeksi käytöstä poistetun 250 000 TL -setelin kuva - joka siis oli koko Turkin käytössä. Koko Kalen kukkula, vanhakaupunkı ja linnoitus, halutaan liittää UNESCON maailmanperintölistalle - sinne ei pelkillä kallioilla ja sisiliskoilla pääse harkintaan.

        Nauti sinä siis niistä kallioistasi ja sisiliskoista - mutta älä urputa kulttuurista kun et siitä selvästikään tiedä mitään.


      • Anonyymi

        Se on totta. Ilmaiseksi pääsee paljon katsomaan mutta tänään maksoimme mieheni kanssa liput. 300 TL yhteensä. Mies sanoi; kallista. Vastasin: ilolla maksetaan on kallista tätä upeaa paikkaa kunnostaa/ pitää kunnossa.


    • Anonyymi

      Mene Teleferikillä

    • Anonyymi

      Hinnat lokakuussa 2023:
      Teleferik 280 TL ja sisäänpääsy 280 TL. Eli 10€ + 10 €.

      Jos haluaa käyttää rahansa toisin, baarissa saa tuolla panostuksella 4 olutta. Muista antaa tippi.

      Kaupasta saisi 12 oluttölkkiä.

      Yleisesti tuntuu siltä että Alanyassa kaikki hinnat ovat nousseet, euroillakin mitaten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5485
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3588
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3329
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2704
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      44
      2289
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      23
      2223
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2166
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1904
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1816
    Aihe