Hei, itelläni on 2 kissaa, vanhin on 1v7kk ja nuorempi on 1v3kk. Ovat aivan ihania ja tulevat toimeen keskenään. Poikaystävän äidillä on myöskin 2 kissaa. Toinen on reilun 2v ja toisesta en tarkalleen muista jotain 6v meneillään. Kun hankin tämän ensimmäisen kissan ja kävimme vierailulla niin tämä minun kissani joka oli vielä pentu ja poikaystävän äidin nuorempi kissa tulivat hyvin toimeen. Leikkivät keskenään yms. Mutta kun kissani tuli "aikuiseen ikään" niin alkoi sähinä ja murina. Sama kohtalo kävi minun nuoremmalle kissalle kun hankin sen. Poikaystävän äidin vanhempi kissa ei ole koskaan hyväksynyt mun kissojani. Mutta miten tämä poikaystävän äidin nuoremman kissan ja minun kissan yllätävä ystävyyden päättyminen? Poikaystävän äidin nuorempi kissa tekee välillä yllättäviä hyökkäyksiä, mutta eivät raavi ja pure pelkkää sana harkkaa. Ja tämä hyökkäävä kissa ei voi sietää minuakaan. Ei anna paijata sähisee ja murisee ja yrittää käppästä. Minun vanhempi kissakin sähisee välillä minullekkin kun ollaan kylässä. Valjaitten laitto kylässä on lähes mahdotonta kun taas kotona antaa nätisti laittaa. Osaatteko neuvoo voiko poikaystävän äidin "pissis kissan" käytöstä mitenkään muuttaa? Veikkaan että kyseessä on reviirin taisto mut en mene takuuseen. Ps. Kaikki 4 kissaa ovat leikattuja.
Kissa kaverusten ainainen tappelu
Kissakaverukset
8204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö kukaan osaa auttaa? :(
Meillä oli samanlaista kun hankimme toisen kissan, tappelu oli vain paljon "raaempaa" koska jopa purtiin ja raavittiin. Nykyään tosi hyviä kavereita :)
Luulen että kyseessä on tosiaan reviiritaistelu. Jos käytät kissoja samassa paikassa vain harvoin, voivat kissat vieraantua kuin jos käyvät usein ja säännöllisesti katsomassa toisiaan.
Minä sain tappelun loppumaan aika helposti, vaikkakin pari viikkoa siihen meni.
Niitä ei voinut lähekkäin pitää (kyseessä siis poika-ja tyttökissa) koska aina jompikumpi yritti huitoa toista. Aluksi joutuivat nukkumaan eri huoneissa, mutta kuukauden kuluttua nukkuivat jo kylki kyljessä samalla tyynyllä :) Mutta niin, minä silittelin toista ja sen jälkeen silittelemään toista --> kissa oppii ettei toisen kissan hajun tarkoittavan hyvää. Sitten että ensin toinen käyttää tyynyä ja seuraavana päivänä annetaan se uhoajakissalle, jotta tottuu hajuun. Pikkuhiljaa niitä alettiin pitää poikaystävän kanssa vieresin (kuitenkin niin etteivät yltäneet toisiinsa, saivat vain katsoa) niin että minä otin toisen ja poikaystävä toisen, murinaahan siitä tuli mutta ei annettu sen häiritä, siliteltiin vain. Tätä jatkettiin monta päivää aina vähän väliä, ja sitten jonkin ajan kuluttua päästimme niitä aina lähemmäs toisiaan. Kun eivät enää kovin hyökkäilleet, aloimme pitää Yhteisiä leikkihetkiä esimerkiksi sellaisella "keppilelulla" ja palloilla. Kyllä se siitä kun jaksat vain yrittää :) Meillä oli hetken käytössä myös kissanminttusuihke jolla saa minkä tahansa haisemaan kissan mielestä hyvälle :) (vaikka meidän kissa ei siitä niin kovin tainnutkaan loppupeleissä pitää...) :D Toivottavasti keksit jotakin, vaikka vaatii kärsivällisyyttä!
jeee vihdoinkin joku vastasi!:D Kiitoksia neuvosta ja kokemuksesta. Yritämme kerran viikossa käydä kyläilemässä. Aina se ei onnistu töitten takia. Ainiin unohdin kertoo kun poikaystävän kissat tulevat MEILLE kylään niin meidän kissat eivät paljoo sähise niille ovat enemmän kiinnostuneet "mitä te täällä teette?". Mutta poikaystävän äidin kissat jatkavat murisemista ja jopa tämä "pissis kissa" rupee mököttämään. Menee meidän sohvan taakse ja jos menee kurkkimaan mitä se tekee niin alkaa kuuluu "murrrrrrrrrrrrrrr".
Haha, on siinä kovapäinen katti :D Kyllä luulen että ajan kanssa pissiskissakin oppii tulemaan toimeen muiden kattien kanssa ;)
Meidänkin kissa meni joskus aina sohvan taakse murisemaan jos oli pelokas, eli luulen että teillä pissiskissa on tavallaan jännittynyt kun ei ollakkaan enää sen omalla "kotikentällä" :D
noh ainahan sitä voi toivoa XD
Meillä 3 nyt jo aikuista kissaa ja edelleenkin heillä on tällaisia leikkitappeluja... Hyökkäilevät ja härnäävät toisiaan ja joskus lentelee karvatuppojakin ja sitten hetken päästä kaikki 3 nukkuu vierekkäin tyytyväisinä ja pesevät toisiaan :) 2 vanhinta tuli samasta pentueesta, joten niiden kahden välillä ei ollut mitään erityistä valtataistelua, mutta kun tämä kolmas tuli parin vuoden päästä kuvioihin, niin vähän tykkäsivät näyttää pennulle rajoja ja kuka on pomo - sähinää ja murinaa eikä helposti päästetty ruokakupille. Se pahin vaihe meni ohi parissa viikossa eikä MITÄÄN pahaa koskaan tapahtunut...
Kissoilla siis on reviiri, jota ne puolustavat ja toinen tuntematon kissa on uhka ja kun kissat eivät sinäänsä ole mitään laumaeläimiä... Eli ihan normaalia, jos sähisevät ja murisevat, kun uutta toisen kissan hajua tulee kämppään.
niin voi olla mutta on se kummallist kun reilun vuoden ovat kuminkin tunteneet toisiaan ja lähes joka viikko käydään kylässä. ei noista kissoista aina ota selvää XD Hei! Sellanen tulkkaus panta jos ois olemassa niin olis kyl hyvä :D
Eilen meillä oli vannhemman kissan 2v synttärit mihin myös tämä poikaystävän äidin "pissis kissakin" oli kutsuttu. Ihmeen hyvin tulivat toimeen keskenään vaikka jos sattuivat olemaan lähekkäin niin sit sähähdettiin. Tosin tämä meidän kutsu vieras tahto enimmäkseen olla omissa oloissaan sängyn alla. On se jännä juttu kun käyttäytyvät täällä eri lailla toisin kun oltais siellä heidän luona kylässä.