Mikä olisi hyvä 84L akvaariossa?

Moi, minulla on n. 84 l akvaario. Ollut jo vasta vähän aikaa.

Kalasto: Kardinaalitetra 11 kpl, Intiaanisulka kala 6 kpl, ja 1 kpl Monninen "Täplämonninen" (EHKÄ)

Kasvit: Jättiläismiekkakasvi, ja muita en muista ja muutama (ISO) muovikasvi

Pohjasora/hiekka: Englannin jokisora. http://www.akvaterra.eu/verkkokauppa/images/136_0081.jpg

taustakuvakin löytyy... :) Onko tässä oleelliset asiat? haluasisin kyllä joskus vaihtaa pohjasoran, hiekaksi. :) ja uutta sisustusta, ideoita? Tiedän, että isompi allas on kivempi, kun kalastoa saa laajemman valikoiman. Kiitos jo etukäteen ! ;)

3

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qakvaarioharrastaja

      Moi!

      Ensimmäisenä kantsii miettiä tolle monniselle kavereita. Ne on kuitenkin parvikaloja väh. 5-6kpl pitäs olla, jos haluat vaan yhden, ni suosittelen perus partamonnia tai albiinopartamonnia.

      Sitte oleellisia asioitahan on vielä tekniikka, eli valaistus, suodatus ja vesiarvot tietenki. Vaikee sanoo, sopivatko nuo kalat juuri sinun akvaarioon. Jos laitat tänne lämpötilan, pH ja kH arvot, niin sitten tiedetään, onko noilla kaloilla hyvät oltavat.

    • Kalojen yhteen sopiminen on kyllä tutkittu, että ne käyvät, mutta siis tietenkin minulla on suodatin,lämppäri,mangneetti-lasipuhistus, ruoka, vedenparannusaineet, monnille ruoat, haavi, pesuvälineet yms.(KAIKKI!) mutta ono mitään ideoita sisustuksen kannalta. Sen on jotenki tylsä vielä, toistaiseksi?? :D

      • Ja ei se olekkaan täplis, vaan joku muu, joka on ilta aktiivinen ja on vasta poikanen, mutta kasvaa isoksi :) ja menettelee just ja just 84 l akvas


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      186
      6221
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      61
      4703
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      56
      4467
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      67
      4296
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2692
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2205
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1672
    8. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      138
      1599
    9. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      53
      1525
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      34
      1338
    Aihe