Heippa!
Kertokaas minulle vähän näistä akvaariolumpeista: hoidosta, vesivaatumuksista, lajeista, kaikkea mahdollista. Ja menestyykö järvestä otettu lumme akvaariossa, jos sen vaikka syksyllä heittää jääkaappiin yms kylmään?
Kiitos vastauksistanne! (:
akvaariolumpeet
1
199
Vastaukset
- OutBoing
Järvilumpeet ovat tottuneet varsin viileään veteen, joten niiden elinikä akvaariossa tuskin on kovin pitkä. tarvitsevat tosiaan myös talvea jäljittelevän viileän kauden.
Huomattavasti helpommalla pääset, kun ostat akvaariokaupasta tai harrastajalta esim. tiikerilumpeen. Se viihtyy akvaariolämmöissä hyvin eikä tarvitse talvikautta. Sekin pitää välillä lepokausia, mutta sitä ei silloinkaan tarvitse laittaa jääkaappiin tai poistaa akvaariosta.
Tiikerilumme viihtyy hyvässä valossa ja lannoituksessa, mutta pärjää melkein missä olosuhteissa tahansa. Hämärässä kasvattaa helpommin kelluslehtiä ja valoissassa saattaa jättää kelluslehdet ihan kokonaankin tekemättä ja keskittyä kasvattamaan kauniita punaisia uposlehtiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283416- 973186
- 763024
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702958"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532891Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862668- 352480
- 572341
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432205- 321953