Heippa!
Kertokaas minulle vähän näistä akvaariolumpeista: hoidosta, vesivaatumuksista, lajeista, kaikkea mahdollista. Ja menestyykö järvestä otettu lumme akvaariossa, jos sen vaikka syksyllä heittää jääkaappiin yms kylmään?
Kiitos vastauksistanne! (:
akvaariolumpeet
1
295
Vastaukset
- OutBoing
Järvilumpeet ovat tottuneet varsin viileään veteen, joten niiden elinikä akvaariossa tuskin on kovin pitkä. tarvitsevat tosiaan myös talvea jäljittelevän viileän kauden.
Huomattavasti helpommalla pääset, kun ostat akvaariokaupasta tai harrastajalta esim. tiikerilumpeen. Se viihtyy akvaariolämmöissä hyvin eikä tarvitse talvikautta. Sekin pitää välillä lepokausia, mutta sitä ei silloinkaan tarvitse laittaa jääkaappiin tai poistaa akvaariosta.
Tiikerilumme viihtyy hyvässä valossa ja lannoituksessa, mutta pärjää melkein missä olosuhteissa tahansa. Hämärässä kasvattaa helpommin kelluslehtiä ja valoissassa saattaa jättää kelluslehdet ihan kokonaankin tekemättä ja keskittyä kasvattamaan kauniita punaisia uposlehtiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh443033Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli632386Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit592221- 922061
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi411854Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö661495Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise1291447Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j1701405Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.891385Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun3781345