Heippa!
Kertokaas minulle vähän näistä akvaariolumpeista: hoidosta, vesivaatumuksista, lajeista, kaikkea mahdollista. Ja menestyykö järvestä otettu lumme akvaariossa, jos sen vaikka syksyllä heittää jääkaappiin yms kylmään?
Kiitos vastauksistanne! (:
akvaariolumpeet
1
266
Vastaukset
- OutBoing
Järvilumpeet ovat tottuneet varsin viileään veteen, joten niiden elinikä akvaariossa tuskin on kovin pitkä. tarvitsevat tosiaan myös talvea jäljittelevän viileän kauden.
Huomattavasti helpommalla pääset, kun ostat akvaariokaupasta tai harrastajalta esim. tiikerilumpeen. Se viihtyy akvaariolämmöissä hyvin eikä tarvitse talvikautta. Sekin pitää välillä lepokausia, mutta sitä ei silloinkaan tarvitse laittaa jääkaappiin tai poistaa akvaariosta.
Tiikerilumme viihtyy hyvässä valossa ja lannoituksessa, mutta pärjää melkein missä olosuhteissa tahansa. Hämärässä kasvattaa helpommin kelluslehtiä ja valoissassa saattaa jättää kelluslehdet ihan kokonaankin tekemättä ja keskittyä kasvattamaan kauniita punaisia uposlehtiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.544699Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2343439Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2633231Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1123212Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie321815- 1011538
- 1661140
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA651026Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril122957Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."34811