Kuinka mitoitan?

Jos ajatellaan että mökki on käytössä 6kk vuodessa kevät/kesä/syksy riittääkö 3 päivän akkukapasiteetti (laskettu viikon keskikulutus vuorokautta kohden) kattamaan 99% sähkön saannin kun panelien kapasiteetti riittää puolitoista kertaisesti kulutukseen nähden? tuotto laskettu 5 tuntia vuorokaudessa täydellä tuotolla? Vai olisiko syytä sioittaa 5 päivän varastoon?

Paneleita ei voi lisätä erinäisistä syistä joten ei ole ratkaisu.
6138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

3 päivää ei riitä, voihan olla (ja onkin) 3 pilvistä sadepäivää peräkkäin, eikö ?
tuskin 5:kään.
Mutta, johonkinhan se raja on vedettävä.
Hankit sen muuten passelin tsydeemin ja aggregaatti sitten niille tosi pahoille auringottomille jaksoille.

Äänestä

5 päivään kannattaa melkein venyttää, jos paneelistoa tosiaan et lisätä voi. kolmellakin voit pärjätä, mutta akkujen tyhjäksi syöminen usein ei ainakaan pidennä niiden elinikää.
Pilvisellä/sateisellakin kelillä paneeleista tulee tuottoa kumminkin jonkin verran.

Äänestä

Laita se jääkaappi kaasulla, kaikki virran riittävyysongelmat poistuu kerralla.

Äänestä
  • Mitäs jos se jääkaappi jo toimii kaasulla, kuten on toiminut jo viimeiset 20 vuotta?

    Aggrekaattia ei tule kun polttoaineen kuljetus ongelmallista kuten myös polttonesteiden säilyvyys on lyhytkestoista nykypolttoaineilla.

    Jep, jep eli pitänee lähteä käymään hankintamatkalla ja ottaa yksi viikko akkujen kantoa varten vapaaksi ellei apuja saa.

    Äänestä

OK, no jos noin on, mitoitat sen niin isoksi kuin mahdollista/järkevää,
ja minimoit kulutuksen hankkimalla vain LED-valoja, sen kaasujääkaapin jne.
Luulen että uhraamalla aikaa ja rahaa oikeisiin sähkönkäyttäjiin, saat paketin kasaan.

Äänestä

Koska olen eläkkeelle jäämässä ja aion ensialkuun olla puolet vuodesta piilopirtillä. Tarkoitus on olla 2-3kk putkeen, toki vieraat tullessaan tuovat vähän täydennystä muonavarastoon mitä ei lähiympäristöstä saa.

Panelit ja säätimet ovat jo mökillä. Viikossa pari reissua päivässä sain kannettua panelit sekä muut tarvikkeet mökille, tosin patikointia on tullut maastossa reilut 300km. Akkujen kanssa voi olla ettei jaksa kantaa kuin yhden kerrallaan per päivä.

Kaasukaappi on alkanut antamaan merkkejä loppumisesta ja se tulee vaihtumaan sähkökäyttöiseksi jossain vaiheessa, jolloin päästään tuosta kaasun kantamisesta eroon.

Ja kyllä käyttäisin mönkiää tai vastaavaa mutta muutama maanomistaja ei ole antaneet lupaa ajaa maillaan ja oma merkitty kulkuväylä menee lammen yli. Siksi kaikki mitä tarvitsee on kannossa pirtille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyn vain kirjoitti:

Jos ajatellaan että mökki on käytössä 6kk vuodessa kevät/kesä/syksy riittääkö 3 päivän akkukapasiteetti (laskettu viikon keskikulutus vuorokautta kohden) kattamaan 99% sähkön saannin kun panelien kapasiteetti riittää puolitoista kertaisesti kulutukseen nähden? tuotto laskettu 5 tuntia vuorokaudessa täydellä tuotolla? Vai olisiko syytä sioittaa 5 päivän varastoon?

Paneleita ei voi lisätä erinäisistä syistä joten ei ole ratkaisu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu