Eli mulla on parvekkeella petunioita ja aloin tuossa miettiä, että tuottavatkohan ne siemeniä jotka voisin säästää ja pistää keväällä multaan... Joku kova kartiohan siihen jää, kun kukka kuivuu.
Saako petunioista siemeniä kylvettäväksi seuraavana keväänä?
7
1330
Vastaukset
- winks winks
Siemenet tippuvat itsestään kun ovat kypsiä. Kuivatettava ja säilytetään talven yli kuivassa .
Suosittelen Puutarha.net -sivustoja ja siellä keskustelupalstoja. Hyviä neuvoja saa kokeneilta.- dsfdsfsd
Kiitos vastauksesta.
Joo olen itse asiassa tuonne puutarha.netiin rekisteröitynytkin, siinä sivustossa vaan tökkii se ettei siellä voi moniinkaan paikkoihin tehdä uusia viestiketjuja ellei ole kirjoittanut 200 viestiä ennestään... Yritinkin sieltä etsiä tietoa tuosta mutta en löytänyt ja kysyä en itse voi tuosta edellämainitusta syystä.
Aukeaako se kova "kartio" jossakin vaiheessa ja sieltä tulee siemenet ulos vai? Mitenkähän tuohon osaisi varautua? Tai ehkä asia selviää jos vaan seurailen mitä tapahtuu. Olisi vaan mielenkiintoista kokeilla säästää siemeniä jos vaikka ensi kesänä olisinkin omavarainen parvekekukkien suhteen. Asun kyllä kerrostalossa, joten kylvötilaa ei hirveästi ole. Mutta luulisi, että yksi parvekelaatikollinen kukkia johonkin mahtuisi kasvamaan sisätiloissakin. - aivan
dsfdsfsd kirjoitti:
Kiitos vastauksesta.
Joo olen itse asiassa tuonne puutarha.netiin rekisteröitynytkin, siinä sivustossa vaan tökkii se ettei siellä voi moniinkaan paikkoihin tehdä uusia viestiketjuja ellei ole kirjoittanut 200 viestiä ennestään... Yritinkin sieltä etsiä tietoa tuosta mutta en löytänyt ja kysyä en itse voi tuosta edellämainitusta syystä.
Aukeaako se kova "kartio" jossakin vaiheessa ja sieltä tulee siemenet ulos vai? Mitenkähän tuohon osaisi varautua? Tai ehkä asia selviää jos vaan seurailen mitä tapahtuu. Olisi vaan mielenkiintoista kokeilla säästää siemeniä jos vaikka ensi kesänä olisinkin omavarainen parvekekukkien suhteen. Asun kyllä kerrostalossa, joten kylvötilaa ei hirveästi ole. Mutta luulisi, että yksi parvekelaatikollinen kukkia johonkin mahtuisi kasvamaan sisätiloissakin.ekan vastauksen antaja tässä.
Itse asiassa minä löysin sen siementen keruujutun ihan sieltä puutarha.netistä.
Toisaalta jos petuniat hinnaltaan ovat luokkaa alta euron kesän alussa, niin kannattaako vaiva nähdä. Tietysti isot ja komeat amppelit ovat asia erikseen. Mutta tämä on vain minun mielipiteeni, jokainen toki tekee niin kuin itse haluaa.
Eipä ole täälläkään kovin vilkasta keskustelua.
Puutarhamyymälässä varmaan osaavat auttaa ja neuvoa. - ap
aivan kirjoitti:
ekan vastauksen antaja tässä.
Itse asiassa minä löysin sen siementen keruujutun ihan sieltä puutarha.netistä.
Toisaalta jos petuniat hinnaltaan ovat luokkaa alta euron kesän alussa, niin kannattaako vaiva nähdä. Tietysti isot ja komeat amppelit ovat asia erikseen. Mutta tämä on vain minun mielipiteeni, jokainen toki tekee niin kuin itse haluaa.
Eipä ole täälläkään kovin vilkasta keskustelua.
Puutarhamyymälässä varmaan osaavat auttaa ja neuvoa.Joo se on kyllä totta, että halpojahan nuo ovat kesän alussa. Lähinnä se on vain harrastus ja hauskaa kokeilua yrittää kasvattaa erilaisia kasveja.
- kasvattaja
Olen kylvänyt siemenistä , jotka olen ottanut omista petunioistani.
Kun se on kukkinut, pitää vaan odottaa että siemenkota tuleentuu, väri muuttuu vihreästä tummaksi.
Kaikkiin kukkapesiin ei tule siemeniä, joten pitää olla tarkkana missä on ja koska tuleentuvat. Siemenet olen laittanut talveksi paperipussiin tai suodatinpussiin, en muovipussiin.
Kannattaa vielä antaa kuivua rauhassa sisällä, kun on ottanut sen siemenkodan.
Viimeksi mulla oli kasvamassa vaaleanpunaisesta kerrotusta petunista ja kauniisti kasvoi ja nyt kukkii.- marja-liisa..
Petunian siemenkodat kasvavat pulleiksi. Kerää niitä pallukoita sisälle kuivamaan.Ne aukenevat kuivaessaan ja valtava määrä pikkuriikkisiä siemeniä tulee ulos. Niissä vain on se, että jos lajike on jalostettu, niin väri ei pysy samana.Saattaa olla, että viittäkin eri väriä tulee samasta siemenestä. Kylvän silti niitä joka vuosi. Voihan värit sitten valita, kun tulevat kukkaan, tai kasvattaa sekaväreinä.
- ketjun aloittaja
Kiitos! täytyypä siis kerätä vähän siemeniä talteen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002665Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167910Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271872No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746