Sijoitusnarttu??

Perttimatti

Hei,
onko kasvattajalla oikeus pitää rekisterikirja, koska hänen mielestään koira ei olekaan sopiva jalostukseen, hänen mielestään olemme "pilanneet" koiran. No, virheitä olemme tehneet roppakaupalla. Koira on ensimmäinen meillä ja on lapsia.

4

151

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihanko totta?

      Jalostuksessa kyllä pitkäti pelataan
      perintötekijöillä joita tuskin olette onnistuneet sössimään. Onkohan niin että kasvattajalla ei ole kirjoja,huomannut koirassa jonkin perinnöllisen vian tai pentueessa/vanhemmissa ilmennyt jotakin peiteltävää. Ennenkuin syytätte itseänne niin selvittäkää asia perinpohjin.

    • kasvattaja

      Jos kasvattaja päättää syystä tai toisesta olla käyttämättä koiraa jalostukseen, sijoitussopimus puretaan ja omistajuus siirtyy teille, elikkäs rekisterikirja pitää siirtyä teille myöskin. Toivottavasti olette tehneet kennelliiton virallisen paperin sijoittamisesta? Siinä on tarkasti asiat lueteltu sekä selvitetty missä tapauksessa vakuusraha palautuu...

    • jjkllöööäää

      Miten olette siis pilanneet? Kiinnostaa, koska olen miettinyt sijoituskoiraa.

      • Placement

        En ole aloittaja mutta minulla on entinen sijoitusnarttu, omistajuus siirtyi juuri sopimuksen täytyttyä minulle.
        Sijoitusnartun voi pilata monella tapaa, väärä ruokinta, huono sosialisointi, vaaroille altistus tulevat ensimmäisinä mieleen. Ruokinnan jos sössii niin voi pilata kehityksen pentuna ja kunnon aikuisena. Jos koiraa ei sosialista niin ei todennäköisesti pärjää näyttelyssä sen verran kun on tarpeen. Jos altistaa vaaroille, esim toinen koira "rikkoo" selän niin se oli siinä. Vastuullinen kasvattaja varmistaa että sijoituskoira saa parhaan mahdollisen hoidon.
        Minustakaan rekisterikirjaa ei saisi pantata, mutta ymmärrän kasvattajan turhautumisen jos aloittaja on pilannut huippuyksilön joka olisi ollut arvokas lisä kasvatussuunnitelmaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2578
    2. 135
      1974
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1301
    4. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1286
    5. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1143
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1141
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1132
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1099
    9. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1093
    10. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      84
      1058
    Aihe