All inclusive vai ei?

fgfdgh

Olemme lähdössä ensi talvena Hurghadaan ja kyseessä on ensimmäinen Egyptin matkamme. Nyt kiinnostaisi tietää kannattaako varata all inclusive vai ei? Hinta ei ole nyt merkitsevä seikka, vaan se, miten paljon Hurghadan alueelta löytyy ruokaravintoloita ja millaisia ne ovat? Saako ravintoloissa esim.tuontiviinejä vai vain paikallisia alkoholijuomia, vai ovatko peräti alkoholittomia? Entä ruoka, millaista ruokaa niissä tarjoillaan, egyptiläistä vai jotain perus pizzaa, ranskalaisia ja pihviä? Onko vatsataudin saaminen todennäköisempää hotellin ulkopuolisissa ravinoloissa?

Olen myös kiinnostunut kuulemaan kokemuksia nimenomaan hyvistä ja laadukkaista all inclusive hotelleista, joissa mahdollisimman paljon palveluita, upeat allas alueet / vesipuisto, useita ravintoloita jne. Meitä on lähdössä matkaan niin vanhuksia kuin lapsiakin, ja siksi mahdollisimman monipuolinen hotelli on hakusessa.

5

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja.

      Valinnan suurin tekijä on hotellin sijainti. Jos keskustassa, valinta on lähinnä makuasia. Jos "keskellä korpea", all inclusive.

      Keskustassa on ravintoloita vaikka millä mitalla. Toisista saa ihan mitä vaan, toisten valikoima on rajoitetumpi. Vastaan ei ole vielä tullut ravintolaa, missä ruoka olisi ollut huonoa. Hintahaitari on melkoisen laaja. Hankaluus noissa ravintoloissa on se, että niiden omistaja vaihtuu näköjään aika usein, joten suositukset ovat kuin veteen kirjoitettuja. Jotkut pysyväy, useat eivät.

      Itse olemme mieltyneet AI-paikkoihin, sillä niissä on täysi palvelu. Niissä voi täysin keskittyä loman viettoon eikä tarvitse höntyillä pitkin kaupunkia. Ruoka vaihtelee päivittäin ainakin näissä nelitähtisissä

      Vahinko vain, että Alma Tours lopetti toimintansa. Olemme olleet sen matkoilla ja nyt nuo hotellit eivät ole kotimaisten järjestäjien listoilla.

    • näin me...

      Minä kannatan tuota all-inc. Ihan ehdoton lasten kanssa matkustaessa ja meillä se on aina myös aikuisporukalla mennessä. Jo tuon juomisen kannalta, tarvitsee nestettä ja ei tarvitse näin maksaa joka limulasista erikseen vaan ihan huoletta voi itseensä nesteyttää, lapset varsinkin eivät jaksa vettä juoda viikkotolkulla. sekä tuo syöminen ainakin meillä lapset hakivat itselleen välipalaa aina päivän mittaan, he kun ei välttämättä osaa "tankata" itseään niin kuin aikuiset ja eivät aina välttämättä kaikkea syö, niin all-inc. on sen verran laaja että jokaiselle löytyy jotain... sekä tuo helppous, ei tarvitse joka hetki olla etsimässä ruokapaikkaa ja arpoa että missä arvaa syödä.

    • maaliskuussa...

      Kannatan myös all-inc ehdottomasti, todella vaivatonta ruuat juomat... meille ei tullut minkäänlaisi vatsavaivoja koko loman aikana vaikka kaikki meille toitotti sitä että sairastutte varmaan. Haimme paikallisesta apteekista kylläkin varmuuden vuoksi tapletit, suomalaiset mahalääkkeet eivät auta heidän "pöpöihin". Hyvää matkaa!

    • Sade1235

      Jokanen tallaa omalla tyylillä.
      So if you don`t like Eini:Huone sata viis I think you have a big broblem.

      • rypemistääää

        Aikuiset ihmiset eivät allinciä tarvitse. Kaikkialla Hurghadassa on toinen toistaan parempia ravintoloita joissa lähes kaikissa myös alkoholia saatavilla. Eri asia on lapsiperheet joiden kannalta allinc on hyvä vaihtoehto koska mukulat haluavat jatkuvasti jotain syötävää ja viinaanmenevät turistit, joille kelpaa se paikallinen pontikka josta kaikki drinkit tehdään. All inciä käyttävät vain venäläiset koska lomabudjetti on heillä todella vaatimaton ja käyttävät ne muutamat dollarinsa jääkaappimagneetteihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      88
      7227
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      35
      3373
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1816
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      21
      892
    5. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      891
    6. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      853
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      47
      762
    8. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      719
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      29
      686
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      642
    Aihe