Allergiat ja seurustelu?

turhautunut_sinkku

Tämä kysymys EI ole VAIN allergisille.

Elikkä.. onko tosiaan niin että esim. sinkku nainen etsii itselleen "elämän kumppania" ulkonäön lisäksi pelkästään luonteen piirteistä ym. asioista?

Ehkä vähän huonosti selitetty, mutta tuntuu vain siltä että lähes aina kun nainen saa tietää että miehellä on allergia hän siirtyy seuraavaan ehdokkaaseen. Vaikka edellä mainitulla onkin allergia, hänellä on vastaavasti "parempi" asenne, elämänarvot, on vastuullisempi jne.. Nainen päätyy kuitenkin valitsemaan jälkimmäisen tapauksen jolla ei ole allergioita, joka tupakoi, juo, katsoo kaikki jääkiekko ottelut ja on muutenkin laiska pask*... josta johtuen vasta useamman vuoden kuluttua nainen yleensä huomaa että "ehkä olisi pitänyt valita toisin" :/

En siis yleistä. Toivottavasti tuosta kuitenkin ymmärtää asian pointin.


Kysyn näkemystä tähän asiaan, tai voi toki kertoa jos on omakohtaista kokemusta.
Naisten kommentit etusijalla tässä kyselyssä.

Kiitos vastauksista jo etukäteen :)

12

1054

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo kyllähän se sun laktoosiintorelanssi varmasti ärsyttääkin ellei jopa kuvota. Voisit miettiä mitä syöt naisten seurassa

      • vastaus__

        Jepjep! kiitti vi***** tuostakin vähä pätöisestä vastauksesta. Et taida olla perillä näistä asioista. Laktoosi jutut kun eivät kuulu mitenkään allergioihin..


      • vastaus__ kirjoitti:

        Jepjep! kiitti vi***** tuostakin vähä pätöisestä vastauksesta. Et taida olla perillä näistä asioista. Laktoosi jutut kun eivät kuulu mitenkään allergioihin..

        Ai ei? Mitähän se sit on jos ei allergiaa? Kysynpähän vaan


    • NäsäKirjoittaa
      • Hyvä on se ei ole allergia.



      • Justjustjust
        jompeh kirjoitti:

        Mutta mitenkäs maitoallergia?
        http://www.hus.fi/default.asp?path=1,32,818,1733,1992,1987
        Se saattaa estää maitotuotteiden syömisen.

        Mutta sillä ei ole mitään tekemistä laktoosi-intoleranssin kanssa.

        Vähän kuin väittäisi, että siitepölyallergia ja flunssa on sama asia, molemmissahan tulee räkää nenästä :D


    • NäsäKirjoittaa

      Niin. Tuo on kyllä totta. Mutta maitoallergiatkin ilmeisesti oma lukunsa..
      Viestin aloittaja luultavasti tarkoittikin allergioita yleensä, ei tiettyä yksittäisryhmää.?

    • ei vaikuta

      En valitse kumppaniani sen perusteella, että onko hänellä allergioita. Ulkonökö toki vaikuttaa ja myös luonteen pitää miellyttää. Mieluummin otan urheilullisen, luotettavan, komean ja allergiasta kärsivän miehen kuin laiskan, epärehellisen ja epäurheilullisen miehen. Allergiat voidaan hoitaa!

      Nykyinen mieheni on allerginen koivun ja heinien siitepölylle. Eipä tuo allergia kovinkaan paljon elämäämme rajoita. Mies pystyy urheilemaan, ulkoilemaan ja luonnossa liikkuminenkin onnistuu kun on allergialääkitys kohdillaan. Minulla on siis unelmamies vaikka hänellä on allergia ja en "vaihtaisi" häntä "terveeseen" mieheen!! --Nainen :)

    • allerginen sinkku N

      Olen moniallergiko nainen eli on astmaa, allergiaa siitepölyille, eläimille ja ruoka-aineille, jopa niitä hengenvaarallisia allergioita. Kyllähän se naisenkin näkökulmasta on vaikea saada puoliso, joka ymmärtäisi allergikon elämää. Eläimiä ei tulevalla toisella puoliskolla siis voisi olla, vaikka koiria kovin rakastankin.

      Sitten tämä ruokapolitiikka vasta vaikeaa olisikin, esim, ravintoloissa en voi syödä ja oikeastaan allergioiden takia en suostu syömään mitään mistä en 100 % varmuudella tiedä mitä sisältää, eli syön vain omaa tekemää ruokaa, minulla mm. reaktiot pähkinöistä ja soijasta sen verran ärhäkät ettei mies voisi esim. pähkinöiden/soijatuotteiden tai pähkinöitä/soijaa sisältävän karkin/keksin/ruuan (moni ei edes ymmärrä, kuinka monesta ruuasta niitä löytyy) syönnin jälkeen tulla pussaamaan, koska siitä seuraisi minulle sairaalareissu. Joten vaikeaksihan tuo menee, mutta ollaan tässä sinkkunakin ihan hyvin pärjäilty. Ehkäpä joku vielä vastaan tulee, joka ymmärtää moniallergista naikkosta! :)

      • AllerginenMies24

        Moikka :) Täällä 24v mies jolla samanlainen tilanne allergioiden suhteen kuin sinulla :/ Mistä päin Suomea olet? :)


    • Anonyymi

      Moi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      167
      6444
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      98
      2979
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      102
      1835
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      44
      1554
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      10
      1266
    6. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      8
      1144
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1137
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      51
      1087
    9. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      1040
    10. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      1023
    Aihe