Appelsiinipuun lisääminen

liisa

Olen yrittänyt juurruttaa appelsiinipuun pistokasta vedessä jotain kuukauden, mutta siihen ei tule juuria. Onko mitään vinkkejä?

4

2687

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienpuutarhuri

      Minänkin yritin juurruttaa, mutta greippini ei jaksanut tehdä juuria, tosin minä yritin latvaa juurruttaa.

      Joka vuosi leikkaan sitä sivusta ja latvasta, jotta varsi ja oksat vahvistuu, joten pistokkaita olisi keväisin tarjolla. ;D

    • surtis

      Kokeile kastaa pistokkaan leikkauskohta juurrutushormoonijauheeseen, ja istuta se sitten taimimultaan. Muovipussi päälle ettei pistokas nyykähdä, leikkaa muovipussin yksi kulma auki ilman vaihtumisen ja homehtumisen estämisen takia.

      Appelsiinipuun pistokkaan juurtuminen ei ole sittenkään varmaa, mutta kannattaa kokeilla.

      Tämä ohje siinä tapauksessa että appelsiinipuusi on ns. kääpiöappelsiini, joita toisinaan myydään kaupoissa. Jos appelsiinipuusi olet itse appelsiinin siemenestä kasvattanut, niin pistokkaan juurtuminen on erittäin epätodennäköistä.

      • ap.

        Ai voi harmi, jos juurtuminen on erittäin epätodennäköistä (miksi?). Puu on kasvatettu tosiaan appelsiinin siemenestä ja on jo monta kymmentä vuotta vanha. Siihen ei ole tullut koskaan kukkia eikä hedelmiä, mutta on muuten kaunis.


    • Miss Lemon

      ap, puulla taitaa olla liian hyvät olot kun ei kuki. Monissa puutarhaohjelmissa on kasvia jotenkin "kiusattu" että se on hoksannut alkaa miettimään suvun jatkamista. Eräässä ruotsalaisessa ohjelmassa neuvottiin katkaisemaan esim viikunalta juuria tökkäämällä lapiolla multaan ja jotkut kuulemma laittavat rautalankaa rungon ympärille (kuulostaa minusta aika brutaalilta).
      Itse kasvattelen paria sitruunaa ja neljää mysteerisitrusta, saattavat olla appelsiinia tai mandariinia, olen tökkinyt multaan siemeniä ja osa on itänyt ja ei mitään tietoa mitä ovat jos eivät ala hedelmöimään. Vanhimmat noin 8 vee eli vielä saa odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe