Judo TIPPUU OLYMPIALAISISTA

Jos tuollainen tuomaripeli, kuten eilen tapahtui sarjassa 66 kg jatkuu.... Ei kai Japani omista koko judoa ?
8329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eilinen fiasko kuitattiin tänään -73kg finaalissa kun tuomarit veti voiton väkisin japanilaisen ohi venäläiselle. Yuko joka ratkaisi ottelun olisi kuulun japsille tai sitten ei pisteitä ollenkaan. Mutta ryssästä haluttiin survoa voittaja ikään kuin korjaamaan eilistä vääryyttä.

Kamalaa sekoilua siis edelleen.

Noin muutoin judolla ei ole olympiastatuksen suhteen hätä päivää. Tuomarisekoilut ei vaikuta mihinkään. Paljon pahempaa mätäilyä on monissa muissa lajeissa kuten esim. telinevoimistelu. KOK on itsekin läpeensä korruptoitunut organisaatio.

Mutta aiheeseen, jos siellä joku kamppailulaji on ongelmissa niin se on kreko-paini jota on jo kertaalleen oltu pudottamassa pois kisoista. Että turhaa huolehdit judon O-statuksen puolesta. Tuormarisekoilua sen sijaan kannattaa kyllä murehtia.

Äänestä
  • Tuskinpa mikään olympiakamppailulajeista ( judo, paini , nyrkkeily, taekwondo ) jätetään pois olympiaohjelmasta. KOK vi päättää vain koko lajin poisjättämisestä ja
    kansainväliset liitot lajien sisällöstä eli sukupuolesta, lajista ja sarjoista. Esim. judossa katan mukaantulo voisi vähentää miesten tai naisten sarjoja.

    Äänestä

  • Olympiakamppailut... kirjoitti:

    Tuskinpa mikään olympiakamppailulajeista ( judo, paini , nyrkkeily, taekwondo ) jätetään pois olympiaohjelmasta. KOK vi päättää vain koko lajin poisjättämisestä ja
    kansainväliset liitot lajien sisällöstä eli sukupuolesta, lajista ja sarjoista. Esim. judossa katan mukaantulo voisi vähentää miesten tai naisten sarjoja.

    Kreikkalais-roomalaista painia on KOK:n sisällä ehdotettu poistettavaksi Olympia-ohkelmasta. Tää ei ole mikään mutu vaan fakta. Poisto ei mennyt läpi äänestyksessä ja hyvä niin mutta se kuitenkin osoittaa missä paine on kun lajeja kuitenkin joudutaan jossain vaiheessa karsimaan.

    Kata ei tule ikänä judon olympiaohjelmaan. Mikään muu maa kuin Suomi ei sellaista edes ajaisi. Japani kaikkein viimeisenä joka jo varmistaa asian.

    Tiedä enemmän, luule vähemmän.

    Äänestä

  • ei ole mielipidekysymys kirjoitti:

    Kreikkalais-roomalaista painia on KOK:n sisällä ehdotettu poistettavaksi Olympia-ohkelmasta. Tää ei ole mikään mutu vaan fakta. Poisto ei mennyt läpi äänestyksessä ja hyvä niin mutta se kuitenkin osoittaa missä paine on kun lajeja kuitenkin joudutaan jossain vaiheessa karsimaan.

    Kata ei tule ikänä judon olympiaohjelmaan. Mikään muu maa kuin Suomi ei sellaista edes ajaisi. Japani kaikkein viimeisenä joka jo varmistaa asian.

    Tiedä enemmän, luule vähemmän.

    tutustua faktoihin ei fiktioihisi

    Äänestä

  • kannattaisi sinunki kirjoitti:

    tutustua faktoihin ei fiktioihisi

    Mitä helvetin fiktiota? Kreko-painia on ehdotettu pudotettavaksi olympiaohjelmasta useammankin kerran eikä se ole mitään fiktiota.
    Yksi tapaus tässä:
    http://www.mtv3.fi/urheilu/muutlajit/uutiset.shtml/2002/09/130980/usan-olympiakomitea-tukee-kahden-painitavan-sailyttamista-olympiaohjelmassa

    "Mankamyerin lausunto on seurausta Kansainvälisen olympiakomitean lajikomissiolle, jonka suunnitelmissa on karsia olympialajeja. Muiden lajien ohella muutos koskisi myös jompaa kumpaa painitapaa."

    Osaatko käyttää googlea itse?

    Kannattaa seurata uutisia niin tietää tällaisiakin asioita eikä tarvitse nolata itseään vänkäämällä tosiasioita vastaan.

    Äänestä

Tässä IJF:n sivuilta selitys tapahtuneesta: http://www.intjudo.eu/News/cikk2249

Kumpikin sai myöhemmin pronssilätkän, että se siitä. Japsit ei ota monta kultaa näissä kisoissa. Eurooppa jyrää.

Äänestä

TAGIR PASKO KAIKKI !!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Kirjoitukseni ei oikeastaan kuulu teemaan. Olin vuosia sitten työmatkalla jenkeissä ja satuin lukemaan maan judon päävalmentajan Jimmy Pedron kirjoituksen, jossa hän manasi ettei judolla pyyhi hyvin maassa; siellä arvostetaan määrättyjä ammattiurheilulajeja ja judon on hyvin vaikea saada varoja valmennukseen. Etäisyydet harjoitteluleireille ovat pitkät ja hyvin välttämättömät matkat kv. kilpailuihin Eurooppaan ja Japaniin ovat aina kalliita.
    Tähän mennessä jenkit ovat saaneet olympiakultaa ja -pronssia!!
    Jimmy itse on entinen judon maailmanmestari ja taisi voittaa olympiapronssiakin.
    Hänen isänsä oli judon olympiaedustaja vm 1976? ja Jimmy aloitti judon kolmen-neljän vuoden ikäisenä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Huolestunut2016 kirjoitti:

Jos tuollainen tuomaripeli, kuten eilen tapahtui sarjassa 66 kg jatkuu.... Ei kai Japani omista koko judoa ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu