Greippipuuni upotin veteen

Pienpuutarhuri

Hei,

Päivällä otin pois vesipullon greipin purkista ja tarkistin, että onko juuret kunnossa, kun tuntui, että mullan pinta oli ihan märkä. Juuret oli kai kunnossa, muttei niin märkä siellä ollut kuin pinnalla.

Sitten meni jonkun aikaa ehkä 4 tuntia ja greippini rupesi pottuilemaan minulle. Se pisti lehdet alaspäin ja tarkistin, että onko sillä multa kuiva, mutta ihan kostea.

Vähän aikaa mietin ja kaivoin sankon esille, pistin vettä sinne ja upotin greippini juuripakun veteen. Annoin sen imeä vettä suunnilleen 15-20 minsaa ja kappas vaan, lehdet rupesi olemaan vahvemmat ja laitoin sen takaisin purkkiin.

Saa nähdä millanen se on myöhemmin.

Olin matkoilla 5 päivää ja olin laittanut myös greipille vesipullon ja se oli imassun koko puolen litran pullollisen veden. Mutta enhän mä viittiynyt pitää sitä pulloa enää, otin pois kaikki, kun siivosin.

3

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pienpuutarhuri

      Tänään gerippini on taas ihan normaali ja huomasin, että lautasella oli hieman vettä, joten ei tarvitse antaa vettä vähän aikaan.

      • Kurmitsa

        Aika yllättävää sinänsä että innostuu noin jos sankoon upottaa:) voisi itsekkin kokeilla jos joku aikoo ruveta kualemaa. Toimiskoha myös muil sitrushedelmil? Eiköhä aina voi. Kokeilla :) tuosta upottamisesta tulee vain ensimmäisenä mieleen orkideat :D heh no muta kiitos


    • sitruska12345

      Hieno homma jos on greippi pysynyt paremmassa kunnossa.
      Minuakin kiinnostaisi tietää toimiiko muihinkin sitrushetukoihin. Osa on kuitenkin melko tarkkoja kasteluiden ja valon suhteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe