Päityksen jälki näkyy! Seksifoorumilla kone kysyy ikävahvistusta jatkuvasti. Melkein jokaisen viestin luvun jälkeen pitää uudestaan ilmoittaa, että kyllä ikä riittää.
Jatkuva ikäkysely
8
63
Vastaukset
- Sama.
Lisäksi päivitettäessä joutuu jatkuvasti painamaan "Yritä uudelleen".
Joo, taas on päivitetty. Ja käyttäjät päivittelevät. - kimppapimppa
Miksi tuota ikää pitää ylipäätään rekatuilta yli 18-vuotiailta kysellä?
Vai kuvitteleeko ylläpito, että joku on saattanut löytää nuoruudenlähteen ja muuttuneen yhtäkkiä alaikäiseksi (vaikkei se lähde tietysti ikää mitenkään laskisikaan)? Hei,
Yritämme parantaa sivuston turvallisuutta nuorille käyttäjille ja sen takia viime päivityksessä tiukennettiin kyselyitä hieman entisestään. Tämä esimerkiksi sen takia, että monissa talouksissa samaa konetta ja jopa samaa selailuistuntoa voi käyttää useampi henkilö. Ja kyselyhän ilmestyy ainoastaan Seksi-kategoriassa. Mielestämme kysely ei heikennä käytettävyyttä liikaa, mutta voi kuitenkin suojella alaikäisiä käyttäjiä haitalliselta materiaalilta.
Terkuin,
Elina
Suomi24- Lapsellisuutta!
Uskotteko te todella, että nuori, joka on ensimmäisellä kerralla valehdellut, tuleekin seuraavalla kerralla synnin tuntoon ja luikkii pois foorumilta!
Tuo on käyttäjille silkkaa kiusan tekoa, ei mitään muuta.
Mitäs jos edes kerran kysyisitte käyttäjien mielipiteitä siitä, miten he haluavat omalla kohdallaan sivuston toimivan. Lapsellisuutta! kirjoitti:
Uskotteko te todella, että nuori, joka on ensimmäisellä kerralla valehdellut, tuleekin seuraavalla kerralla synnin tuntoon ja luikkii pois foorumilta!
Tuo on käyttäjille silkkaa kiusan tekoa, ei mitään muuta.
Mitäs jos edes kerran kysyisitte käyttäjien mielipiteitä siitä, miten he haluavat omalla kohdallaan sivuston toimivan.Tai kun rekisteröitynyt henkilö on ilmoittanut rekisteröityessään iäksensä yli 18v, niin eiköhän hän myös ikäkyselyssä ilmoita saman. Silloinhan tuo kysely on aivan turhaa käyttäjän kiusaamista (kuten kaikki ylimääräinen klikkailu).
- Just näin!
Minä keksin systeemin, millä häiriköinti foorumeilla saadaan loppumaan. Tehdään ihan vastaavasti kuin tässä lapsien häätämisessä. Jokaisen viestin tallennukseen lisätään täppä, missä ilmoitetaan, että viesti ei sisällä häiriköintiä eikä foorumin sääntöjen vastaisuutta.
Noin yksinkertaista se on, kun asian oikein oivaltaa!
- Harvoin seksillä
Mielenkiinnosta tein pistokokeita tuon ikäkyselyn suhteen.
Pienellä otannalla kyselyt eivän tuntuneet mitenkään raskailta.
Seksifoorumille siirryttäessä ikää kyseltiin, mutta sen jälkeen viestejä sai selata vapaasti. Välillä poikkesin kokeeksi "ikärajattomillakin" alueilla, selasin viestejä, ja kun palasin Seksille, ei vieläkään kyselty ikää.
Vasta kun tyhjensin selaimen historiatiedot (minulta häipyy melkein kaikki mahdollinen), ikää kysyttiin, mutta jälleen vain kerran.
Tällä vajavaisella testillä kysely ei siis olisi mikään paha ongelma.
Kokonaisaika oli tosin varsin lyhyt, joten jos systeemissä on mukana jotain aikavalvontoja, niin tilannekin voi olla toinen.- Näin on
Muutamia minuutteja hiljaiseloa ja kun koettaa päivittää, tulee tuo kysely.
Tänään kone ollut auki ja foorumi auki yhdessä ikkunassa. Kymmenkunta kertaa on jo vastattu, että ikä on yhä riittävä. Kuka odottaa minun nuortuvan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662208Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381833Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711440Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣211414Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬211064Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.731059Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1641042Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1021018En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9892- 74880