Sonera ja määräaikainen laajakaista

Koala123

Kerron tässä vinkkiänä muille, että älkääpä ottako ikinä Soneran kiinteää laajakaistaa. Varsinkaan määräaikaisena.

Muutin pari kuukautta sitten uuteen asuntoon ja otin sinne Soneralta laajakaistan määräaikaisena 12kk. Toimitusaika tälle oli 6 viikkoa.

Nyt minun pitää muuttaa toisaalle asunnossa tapahtuneen vesivahingon takia. Tähän uuteen paikkaan saa Soneran laajakaistan, joten se minun on otettava koska on määräaikainen sopimus.

Tähän uuteen paikkaan laajakaistan toimitusaika on 3 viikkoa! Aivan uskomatonta sontaa. Ei voi uskoa, että nykyään tuollaisen kytkentä kestää niin kauan. Osaako joku muuten sanoa miten tuollainen kytkeminen käytännössä tapahtuu? Joudutaanko ihan oikeasti kytkemään jotain kaapeleita vai onko homma ihan tietokoneella tehtävissä?

Oli miten oli, mutta tämän määräaikaisen sonnan jälkeen minulle ei tule enää ikinä mitään Soneralta. Jatkossa otan paikalliselta tarjoajalta vähän kalliimmalla, mutta huomattavasti paremmalla toimitusajalle ja asiakaspalvelulla. Hävettäisi olla Soneran asiakaspalvelussa töissä selittämässä asiakkaille tuollaisia pitkiä toimitusaikoja.

5

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eargaer

      Jos talossa on valokaapeli, yhteys aukeaa jopa saman päivän aikana. Tavalliset kaapeli- sun muut yhteydet ilmeisesti pidemmällä toimitusajalla. Itselläni oli Soneralta jo määräaikainen sopimus päättynyt ja toistaiseksi voimassaolevana, kun muutin. Uuteen asuntoon ei valokaapeleita ole vedetty minkään firman toimesta, joten toimitusaika oli tosiaan ollut useamman viikon. En ottanut sitten enää Soneraa, koska töiden takia en voi olla ilman nettiä niin kauan. Otin DNA:lta sitten WLAN-mokkulan. Se täytyy sentään sanoa, että Soneran valokuitu on paras yhteys, joka minulla on ollut, mutta kyllä tämä DNA:kin toimii.

    • Sonerakusettaaaina

      Asentajan pitää käydä talojakamossa, kytkeä piuhat ja testata yhteys asiakkaan modeemiin asiakkaan ollessa kotona. Sonera ostaa tämän palvelun ulkopuolisilta asentajilta ja Soneran kannattaa kerätä samalle alueelle useita keikkoja. Tähän menee usein pari kolme viikkoja. Asiakkaan odotusaika ei maksa Soneralle mitään. Sama juttu vikatilanteissa.

    • Kuri

      Ja jos taloyhtiöön on vedetty Soneran valokuitu ja se vaatii VDSL 2-modeemin tulee Soneran aina antaa uusi modeemi ilmaiseksi uuden asiakkaan käyttöön. Tämäkin vain selvisi kilpailijan asentajan toimesta- Vaatti viellä 4 eri puhelinsoittoa Soneralle missä vedottiin ettei modeemia ole tilattu vaikkaa uusiin asiakasliittymiin se kuuluusi ilmaiseksi.

      Sitten todetaan jotta Suomi on palveluyhtesikunta!! Viilataan silmään joka asiassa, jos osaa pitää omisita asioistaan huolta

      • mikä ihmeen modeemi

        enpä tiedä Sonerasta, mutta Elisan valokuituliittymään ei ainakaan tarvitse mitään modeemia. Muutin tähän asuntoon 1.12.11 ja tässä oli valmiina valokuituliittymä. Laitoin vaan sähkökaapista (vai mikä lie, sama jossa sulakkeetkin). Piuha siihen numeroon jonka seinästäkin valitsin. 4 vaihtoehtoa. Perusnopeus kuuluu vuokraan. Riittää kyllä kun se näyttää olevan yleensä noin 25000-35000 kbit/s.
        Talossa on myös Elisan kaapelitelevisio ja muutettiin, ilmoitettiin, että vähän viivästyy ennenkuin telkkari näkyy. En sitten laittanut tietokonettakaan päälle. Oli kyllä monta päivää muuta tekemistä muutosta johtuen. Kun sitten kaikki oli selvää, kytkin tietokoneen ja heti oli yhteys.
        Asuin myös muutama vuosi sitten Kuopiossa, jossa oli Soneran valokuituliittymä. Siihen piti rekisteröityä, netin kautta kyllä pystyi, mutta silloin oli jotain vikaa Soneralla, ei antanut hyväksyä. Soitin sitten asiakaspalveluun ja he kytkivät sen ja tuli tekstiviesti aika nopeasti, että nyt on kytketty. Ei muuten sielläkään mitään modeemia ollut!


    • iti.

      "Osaako joku muuten sanoa miten tuollainen kytkeminen käytännössä tapahtuu?"

      tapahtuu monellakin tavalla, et yhtään onko edes johtoja, yms. talossa ja kuinka vanhat.

      TRoiseks, jos Soneran saat sopuhintaan, et pety käytössä kuten muihin,
      lisäisin vielä,
      ÄLÄ vaadi toisilta järkevämpiä ja nopeampia tekoja kuin itse toimit,
      mikset tilaa hieman aiemmin.

      Kai sinä kaasutat ja jarruta sutollaskin aina eli ain kiiree.

      Kyl kaksi muuta ovat aivan Pxxxxxa, näin on vaikk suomen parhaaksi mainostavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6852
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3767
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2575
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2453
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2101
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1815
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1356
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1285
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1257
    Aihe