Onko kohtalotovereita, joilla kirkkaat valot laukaisevat migreenin salaman nopeasti? Kuinka olette pärjänneet tämän kaltaisen migreenin kanssa?
Silmäni ovat muutenkin valoherkät, vaikkei silmälääkäri löytänyt mitään rakenteellista vikaa, mikä sen voisi aiheuttaa. Vastavasti minun hämäränäköni on enemmän kuin erinomainen! :) Ja viihdynkin hyvin hämärässä. Silmälääkäri sanoi, ettei hämärässä olo, lukeminen ja puuhastelu tee kovin pahaa näölle, ainoasti lukulasien saanti voi aikaistua 5 vuodella ja sitä en pidä kovin pahana.
Migreenin voi laukaista jo se, etten muista laittaa aurinkolaseja päähän sisällä, jos aukaisen verhot. Ulkona sitten pieninkin auringon säde osuessaan silmään laukaisee vihlovan päänsäryn, jonka jälkeen silmät ovat vieläkin aremmat pienemmällekin valonlähteelle ja silmien liikuttelu sattuu.
Migreenilääkkeitä olen joitain kokeillut, mutta niitä pitäisi osata ottaa "ennakoivasti", kun ensioireet tulevat, mutta minulla ei ensioireita mielestäni tule, vaan se särky iskee salaman nopeasti ja voimakkaasti päälle, joten panadolin avulla yritän päänsäryistä selvitä.
Päivittäin tämä valoherkkyys ja kirkkaista valoista johtuva migreeni on hankalaa, koska silmäni eivät tahdo kestää edes normaalia huonevalaistusta (valoputkivalot toimistoissa ja kaupoissa vielä pahempia), silmäni eivät kestä tietokoneen ruutua normaali kirkkaudella, tietokoneruutu täytyy olla kaikista himmeimmillään ja migreenin jälkeen sekin on liian kirkas silmilleni. Kotona kehtaan iskeä aurinkolasit silmille tietokoneella ollessa, mutta töissä se ei nyt oikein toimi. Edellisessä työpaikassani oli onneksi oma työhuone, joten sain rauhassa pitää kattovalot pois päältä, ettei niiden kirkasvalo käynyt silmiin. Nyt jännittää seuraava työpaikkaa, mitä jos siellä on avokonttori, enkä voi kontrolloida valoisuutta ja joudun olemaan sen 8 tuntia kirkaassa valossa. :/
Olisiko mitään vinkkejä, joilla voisin pienentää riskiä saada näitä migreenejä?
Migreeni kirkkaista valoista
3
950
Vastaukset
- uiop
Itselläni samanlaista taipumusta. Auringonvalo ei kuitenkaan ole niin paha kuin juuri nuo loisteputkivalot.
Kevätaurinko on oma luku sinänsä ja pitää olla aurinkolasit. Loisteputkivalot ja tietokoneen näyttö ovat kaikkein kamalimmat. Led-näyttöä voin jonkun verran käyttää. Sen olen vaan huomannut,ettei aurinkolaseista ole mitään hyötyä keinovalojen suhteen. Olen vilkkuvaloherkkä ja kyllä se vilkkuvuus tulee aurinkolasien läpikin. Yritin pitää niitä neurologin kehotuksesta,muttei niistä mitään hyötyä ole. Tunsin itseni aika törpöksi kaupoissa ollessani esim.talvella aurinkolasit päässä. Kyllähän sitä sai kaikenlaista vitsailua kuulla. Siitäkään en niin olis välittänyt,muttei niistä sanottavaa hyötyä kuitenkaan ole ollut.
Sekin jo todistaa hyödyttömyyden,koska sain eeg-vilkkuvalotestissä silmät kiinni ollessa vilkkuvalokohtauksen. Täsä ei nyt kauheasti tullut neuvoja,mutta jos laseista on hyötyä niin ihan ok. - valomigr.
Minulla sähkövalot altistavat herkemmin migreenille kuin esim. auringonvalo. Samoin kesällä päivänvalossa en tarvitse lukulaseja, mutta sähkövalolla lukiessani tarvitsen aina. Keväällä, kun päivä pitenee merkittävästi, migreenikohtauksen riski on isoimmillaan, mutta joka vuosi ei ole tullut kohtausta (esim. tänä vuonna).
Migreenin ennaltaehkäisevää lääkitystä en ole vielä saanut yhdeltäkään neurologilta. - tehokkuus mieless
Kyllä sen migreenilääkkeen voi ottaa vaikka kohtaus olisi alkanut. Se ei ole yhtä tehokas, mutta tehokkaampi kuin Panadol. Kokeile.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899