Sairas työorientoituneisuus

szaewvtrewt

Mikä helvetti siinä on että tällä palstalla jokaikinen ketju sisältää vähintään yhden viestin jossa on tuomitseva asenne "joutenoloa" ja elämästä nauttimista kohtaan? Että jos pitää välivuosia niin sitten pitää tehdä töitä (niitä mitä sattuu saamaan, turha kitistä) ja on törkeää elää vanhempien rahoilla jne. Hakeutuuko tänne jostakin syystä ihmisiä joilla on joku pätemisentarve kun he ovat niin vitun kovia suorittajia, vai mistä on kyse? Harvemmin tuollaiseen fasismiin törmää muualla.

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasoik

      Koska joku sinunkin joutenolosi maksaa sitten aikuisena kun haluat itsenäistyä vanhemmistasi. Ja sitten ei maksakaan kukaan jos kaikki ovat työttöminä kotona. Eri asia tietysti jos pidät vain paria välivuotta (ilman tukia), tai elät vaikka koko loppuelämäsi vanhempien rahoilla. Itsekin olen yhden välivuoden pitänyt, kävin kyllä sen verran töissä että suht omillani pärjäsin, mutta aika joutenhan se meni ulkopuolisen silmissä...

      Pointti siis oli se että mielestäni tukien väärinkäyttö "koska haluan"-syystä on todella väärin, koska ne on tarkoitettu hätätapauksia varten, kun ei ole muuta vaihtoehtoa. Mitään (rikollisuutta lukuunottamatta) en halveksu enempää kuin omavalintaista pitkäaikaistyöttömyyttä.

      • vasoik

        ja välivuosissa ei siis mitään pahaa ole kunhan ne rahoittaa omilla tai vanhempien rahoilla.


      • anti-lorvija

        "Joutenolija" on loukkaava ja halventava nimitys, jos sitä käyttää tuntematta ihmistä. Ainakin minä kehitän itseäni koko ajan, lueskelen kaikenlaisista aiheista, kirjoitan novelleja ja esseitä, maalaan. Mielestäni kontribuoin yhteiskuntaan suurimman osan päivistäni vaikka sillä ei suoria näkyviä vaikutuksia olekaan enkä rahaa siitä juuri saa. Niitä joilla päivät menevät pussikaljalla kaverien kanssa saakin kutsua joutenolijoiksi ja vaikka pakottaakin töihin, kun heillä ei parempaakaan tekemistä ole.


    • Arbeit macht frei

      Eihän se herrojen rahavirroille hyvää tee, jos entistä useampi uskaltaa jättää ahdistavat päivätyöt. Jonkun selkänahasta ne massit pitää kääriä, siksi joutenolo on saatanasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4899
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3840
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3611
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3279
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2979
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2004
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1961
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      185
      1833
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1696
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1405
    Aihe