Sanotaan, että toista ei voi muuttaa. Mutta jos tunteekiinnostusta toista kohtaan ja sinulta puuttuu jokin olemus, joka voisi edesauttaa myös toisen kiinnostumista sinuun, niin onko tällöin järkevää muuttaa itseään?
Toisen vuoksi muuttuminen
muuttumisleikki
15350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei. Ihminen pitää saada olla sellainen kun on.
Komppaan täysin.
Yritys olla joku muu toisen ihmisen mahdollisesta toiveesta tms. on kyllä aika epätoivoista ja typerää. Siksihän se toinen sinuun ihastuu tai on ihastumatta, kun olet juuri se mikä olet.
No jos puhutaan ulkonäöstä, mikä ei ole tosin niin tärkeätä, niin tietysti voi käydä vaikka lenkillä, se tekee kyllä hyvää ihan muutenkin ;-).
Ja sitten provo. En tiedä, miksi monet suomalaiset syövät liikaa, ovat aika läskejä ja sitten ihmettelevät, kun on selluliittiä ja peilissä näyttää pahalta. Ihan hyvin voi jättää makkarat, liian suuret ruoka-annokset, jätskit sun muut syömättä ja korvata lonkerot, kaljat sun muut lähdevedellä tai kuivalla valkkarilla ;-P
Riippuu tietysti, minkälaisia asioita tarkoitat. Elämäntapojaan voi aina parantaa ja elämäänsä monipuolistaa, se kannattaa jo ihan muutenkin näistä asioista riippumatta.
Luonteen keinotekoinen muuttaminen jotakuta mielistelläkseen on usein surkuhupaista komiikkaa, eikä tule edistämään tarkoituksiasi. Tuskin osaat myöskään tyhjentävästi päätellä, millaisista ihmisistä joku luontaisesti pitää ja millaisista taas ei - ja onko kenellekään edes mahdollista siirtyä kategoriasta toiseen, vaikka seisoisi päällään tai tekeytyisi hetkeksi miksi vaan.
niin saat olla ylipainoinen, agressiivinen, ilkeä, haukkuva jne..?
kuinkahan moni noin asiat ottaa, koska kumppania valitessa niin miehellä kuin naisella on lista mitä piirteitä kumppanista kuuluisi löytyä.
parisuhde on kahden kauppa ja se ei onnistu jos ei ole puolisvälissä vastassa.
aggressiivisella, ilkeällä ja haukkuvalla on suuri taipumus olla pohjimmiltaan yhä uudestaan ja yhä uusille ihmisille aggressiivinen, ilkeä ja haukkuva.
ylipainoisuuskin voi olla sitkeä tapa, johon palataan. kuten alkoholismikin.
mutta toinen pitää hyvksyä sellaisena kuin on...
kuka esittää?
virheistään voi oppia, eikö me kaikki kuitenkin jotain toisiltamme opi...ja elämästä.
Virheistään todellakin voi ja saa oppia! Mutta yhtä tyypillistä on, että holisti tarttuu uudelleen pulloon, epäluotettava valehtelee, aggressiivinen ja ilkeä palaa vanhoihin hyvin koettuihin kriisinhallintakeinoihin... ihmiset helposti selittävät itselleen, että mitä sitten, jos kerran lipsuu... ympäristölle yksikin kerta asettuu osaksi suurempaa kokonaisuutta, mihin noita yksittäisiä kertoja tulee, on aina tullut ja tulee tulemaan :) Jokaisen kannattaakin itse tietää, mille on pahiten allerginen.
Tietenkin, jos on parisuhteessa. Mutta kaikkia ihmisiä ei tarvitse hyväksyä parisuhteeseen tai edes ole mitään pakkoa pitää jokaisesta ihmisestä. Tosiasiana voi hyväksyä, että joku on sellainen ja tulee olemaan .
ja se, että stalkkeri on aina stalkkeri
Itse taisin kämmätä suhdeasiani, kun alkutapaamisessa olin puhelias, vitsikäs ja muutenkin rento. Toinen osapuoli kiinnostui heti. No sitten kun tapailtiin useammin ja ajan myötä tutustuin häneen tarkemmin, niin muutuin vähän hiljaisemmaksi ja siten asiallisemmaksi, etten jatkuvasti vääntänyt vitsejä tai säätänyt. Sitten tältä toiselta lopahti se alkukiinnostus ja rupesi tulemaan "Ollaan vaan kaveripohjalla.." -puheita. Minulla oli ja on edelleen kiinnostusta häntä kohtaan, mutta se ei kuulemma näy päällepäin minussa. Siksi rupesinkin pohtimaan, että oliko tuo käytökseni mahdollisesti se joka tappoi kaiken...
Ei, tärkeää on että sinusta pidetään omana itsenäsi. Jos joku ei halua sinua sellaisena kuin olet sitten hän ei halua.
Tarvitaan siihen muutakin kuin tuo sama vanha liibalaaba mustavalkoinen ajattelu. Olisko se vaikka TAHTO mikä siihen tarvitaan.
Lähimmäinen voi yrittää motivoida ja tukea muutosta jos ihmisen elintatavat vaikuttavat haitallisesti hänen terveyteensä.
Kokonaisuus ratkaisee ihmisessä, pinta on pintaa ja kuluu ajan myötä. Ihmisen oma tahto muuttua ratkaisee muutoksen tarpeen.
Voi kun se olisikin helppoa loppujen lopuksi tietää millainen toinen läpikotaisin ja perusluonteeltaan on. Valeminät ja roolit vaihtelevat niin tiuhaan ja masennus tai muu saattaa viedä surulliseksi , elämänkokemukset muuttaa mielistelijäksi.'
Myös toisen käsitys toisesta voi olla vääränlainen, kemiat on kahdenkauppaa ja tuntemiseen menee aikaa.
Eräs nuori mies mielessäni huokailen kun häntä ajattelen, miten vielä muutama vuosi sitten olin itse kuin hän on nyt, mutta kuinka minultakin suru vienyt voimat ja miten vähän enää loistan kuten hän loistaa nyt kuin kirkkain tähti!Toivon hänelle itku silmässä että hän menestyy, eikä hänelle käy kuin minulle vääriin ihmisiin törmättyäni.