Magnetofoninauhan ,nauhuri, digitointi

Tietämätön

Onnistuukohan nauhurinauhalla oleva sisällön siirtäminen DVD:lle ? Muut nauhat saa siirrettyä , mutta mistään ei löydy tietoa kysytystä asiasta .

6

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?????

      siis, tä? c-kasetilta DVD:lle??

      • Pappa¨rainen

        Olet ilmeisesti niin uutta sukupolvea että et edes tiedä mikä on magnetofoni eli nauhuri.


      • Aikojen alussa

        Vastaus tä-tä-vastaajalle , nimimerkille ????? . Kiitos sivistyneestä vastauksestasi ! Oletko kuullut siitä , että aikojen alussa oli käytössä myös nauhureita ,magnetofoneja ? Tutustupa historiaan ennen kun tulet tätättämään !


    • Eiköhän lähes kaiken vanhan materiaalin siirto onnistu. Itse teetätin muutaman kelanauhurin nauhan täällä: www.digitalisointi.com.

    • onnistuu toki

      Eikö se ihan jollain tuollaisella onnistu?


      http://www.thomann.de/fi/behringer_xenyx_302_usb.htm?sid=469935ab28128391221784b6c5b6f54b


      Kelanauhuri line in-liitäntään kiinni, vehjes tietokoneeseen usbilla ja tallennus kovalevylle vaikkapa Audacityllä. Tiedostoa voi sitten pilkkoa, `masteroida`, poistaa vaikkapa taustakohinaa tai nostaa hieman äänentasoa jne ja sitten polttaa vaikkapa dvd:lle, kunhan on tiedoston kääntänyt ensiksi ´export` komennolla vaikkapa wav:iksi.

      http://audacity.sourceforge.net/?lang=fi

      • siis..

        Katselin vain noita digitalisointi.com:in hontoja ja huhhuh kun tulee muunnokselle hintaa. Kaipa sitä itsekin ehtis tuollaisne muunnoksen tehdä ja säästää kymmeniä (satoja?) euroja?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      102
      9414
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5869
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      23
      5282
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      150
      5213
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      42
      4252
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      113
      2872
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2841
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe