Luokalle jääminen vaihtarivuoden jälkeen

minä

Oisin ens vuonna lähdössä vaihtoon USA:han lukion 1 ja 2 välissä. Vielä en oo saanu päätettyä kauanko siellä haluaisin olla, 3kk, 6kk vai 12kk.

Ilman muuta lähtisin vuodeksi, mutta eniten huolestuttaa se, että kun palaisin vaihtarivuoden jälkeen joutuisin vuotta nuorempien luokalle kaheks vuodeks.

Jäiskö se harmittamaan sit ettei samaan aikaan kavereitten kanssa penkkareihin, abiristeilylle yms.? Vaikka vaihtarivuosi ois aivan mahtava kokemus nii pilaisko se seuraavat 2vuotta?

Ei siinä, tulen kyllä hyvin toimeen ihmisten kanssa mutta silti mietityttää...
Oisko tästä entisillä vaihtareilla kokemusta

2

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsfdfdfd

      Ei todellakaan harmittanut! Vaihtovuosi oli kyllä sen arvoinen kokemus. Vaihtovuodelta palatessa saattaa kyllä hieman ottaa pattiin, että itsellä on lukiota vielä 2 vuotta jäljellä ja kaverit tai muuten samanikäiset ovat jo abeja, mutta se menee pian ohi, kun saa uusia kavereita vuotta nuoremmista ja opinnot etenevät. En jättäisi vaihtovuotta käyttämättä jälkeenjäämisen takia, sillä se unohtuu viimeistään silloin kun itse on abi ja pääsemässä ylioppilaaksi. Vuosi jälkijunassa tuntuu nuorena hyvin pitkältä ajalta, muttei se oikeastaan ole paljoakaan ja vaihto-oppilasvuosi antaa niin paljon etenkin kielitaidon osalta, että vuoden jälkeenjääminen on hyvin pieni hinta hienoista kokemuksista.

      Sitä paitsi viimeinen lukiovuosi eli abivuosi on oikeastaan vain noin 1,5 vuotta koulua vuotta nuorempien kanssa, sitten alkaakin jo lukuloma ja kirjoitukset. Lukion jälkeisissä opinnoissa (yliopisto/AMK) aloittaa paljon eri-ikäisiä opiskelijoita, monilla on takana välivuosia tai he vaihtavat alaa. Joten siinä vaiheessa ei yksi vuosi lukiossa jälkijunassa haittaa paljoakaan.

      Lähdin muuten itse lukion ekan vuoden jälkeen Latinalaiseen Amerikkaan. Joten lähde vaan koko vuodeksi, sillä täysin samanlaista kokemusta on hankalampi saada aikuisena.

    • dsdsadsds

      Tuossa tuli pieni ajatusvirhe, eli abivuosi on tietenkin vain noin reilun puolen vuoden mittainen rupeama koulunpenkillä nuorempienkanssa, sillä helmikuussahan on tietysti penkkarit ja sitten lukuloma, jolloin ei koulua enää välttämättä ole. Se ei ole paljon se!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1869
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      162
      1844
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      363
      1639
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1237
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      215
      1199
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1071
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1019
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      991
    Aihe