Ajelin tässä päivänä eräänä kuhastamasta kotisatamaa kohti ja Laajalahdelta sillan alitettuani Keilalahdelle edessä ja keskellä veneväylää oli meloja. Siinä kohdassa ei voinut ohittaa joten putputtelin perässä ja sitten hitaasti ohi kun tilaa tuli. Jonkin aikaa ajettuani vilkaisin vielä taakse ja kyseinen Lady jatkoi melomista kaikessa rauhassa ja keskellä pitkin merkittyä veneväylää.
Mietin jälkeenpäin olisiko pitänyt ystävällisesti sanoa että keskellä väylää melominen ei ole ihan vaaratonta ja koska kanootinsyväys varmasti antaa myöten niin melominen kannattaisi tehdä väylän ulkopuolella.
Toisaalta, ei huvittaisi "opastaa" ventovieraita aikuisia ihmisiä... Mitä laki ja asetukset sanoo? Onko melojalla oikeus meloa missä huvittaa?
Melonta veneväylällä
Kuhan uistelen
1
305
Vastaukset
- 28m
Melojalla on oikeus tuohon, mutta fiksua se ei totisesti ole. Etenkään melojan oman hengen kannalta. Ennemmin tai myöhemmin joku ei huomaa/välitä/ehdi/mahdu väistää kunnolla ja sitten meloja on omillaan. Häntä suojaa vain lain vaatimus veneilijöille "hyvän merimiestavan noudattamisesta", joka tarkoittaa melojan väistämistä.
Olisi kannattanut suullisesti opastaa melojaa siirtymään turvallisemmille vesille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 264121
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344011- 583604
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans203455- 793437
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643301- 812866
- 542785
- 202544
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142274