Muistatteko Monsieur Mossen, tuon iki-ihanan ensimmäisen suomalaisen julkimohinttarin?
Mosse oli eka rohkea suomalainen, joka uskalsi olla avoimesti gay. Tiettävästi hän on jo heittänyt veivinsä ajat sitten. Siksi kysynkin: mistä voin saada Mossen vanhoja haastatteluja ynnä muuta Mosse-kamaa? Minne voin viedä kukkia Mossen haudalle?
Mosse-tyylissä oli vetoa. Hän oli avoimesti ns. hinttari ei mikään karju, karhu tai trimmattu nahkahomo. Ikävä vain, että gay-kansa suhtautui guruunsa hyvinkin negana ja syytti tätä muka stereotypioiden luomisesta. Mosse taas kunniaan!
Siinä meillä oli hinttari vailla vertaa.
Onkohan meitä Mosse-faneja paljonkin?
Monsieur Mosse on taas in!
13
2613
Vastaukset
- gayworld
Mossen kuolemasta tulee elokuussa jo 25 vuotta, kyllä aika rientää. Monsieur Mosse oli loistokas näky Helsingin yöelämässä, ja päivälläkin mies viiletti näyttävästi avoautoilla kuten SL-Mersulla ja Cadillacilla. Pukeutui usein leopardikuviollisiin vaatteisiin, joskus kännissä meni autokauppaan ostamaan avoautoa yllään vain leopardikuvioiset pikkuhousut ja kädessä skumppalasi. Mies eli rohkeasti omaa elämäänsä, välittämättä ahdasmielisten puheista. Rahaa tuli mutta myös meni. Oli kurja juttu kun mies menee sydämen ohitusleikkaukseen ja kuolee sitten leikkauskomplikaatioihin.
- Anonyymi
Mistähän sille tuli rahaa?
- MosseFani
Monsieur Mossesta tulisi tehdä ooppera, niin kun on tehty Kekkosesta, Mannerheimistä ja Tom of Finlandista. Mosse eli Heikki Jääskeläinen oli todella monipuolinen mies. Kaikkea emme edes tiedä, mitä Floridassa tapahtui kun hän asui sielä. Ainestoa ja aihetta rittäisi hyvin "Mosse-Ooperaan"
- muistanhyvin
Ei se Heikki ollut vaan Raimo.
- Niin_ne_jtku
Kuullut jsks nimen. No ainakin uskalsi elää eikä paskaakaan välittänyt mitä toiset ajatteli! Respect.
- Anteeksi-vaan
Voi vittu kun oli ällötyyppi ja todellinen kusipää. Vain harva homo voi olla tollainen
- Anonyymi
Tapasinkin hänet Kaisaniemen h tansseissa
- Anonyymi
Mosse oli täti homppeli, nykyään on neiti hopmppeleita. Tuleeko neiti homppeleista vanhempina nahkahomoja vai kuoleeko ne maksakirroosiin sitä ennen?
- Anonyymi
Hän on tehnyt kirjan voi pojat jospa tietäisitte eiköhän nyky mosse on se super bottom niko
- Anonyymi
Kuka niko, ei se TV:stä tuttu ainakaan ole pikkupilinen bottom.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuka niko, ei se TV:stä tuttu ainakaan ole pikkupilinen bottom.
Joku homppeli maksoi Nikon käytetyistä kalsareista 250€.
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4a03f924-1204-4d75-a4d4-cfd1fe03ada9
Voisin haistella varovasti kiinnostavien tyyppien kalsareita, mutta en kyllä maksaisi mitään.
- Anonyymi
Se nimitys kun on suomeksi homo, eikö "gei"
- Anonyymi
Joskus nuorena poikana säväytti kun Mosse poseerasi ilkosillaan Hymyssä. Eihän se nyt mikään komea ollut mutta kun en miehen kullia juuri muuten nähnyt. Oli se aikaa. Tavallaan kamalan kurjaa ja nuivaa mutta ainakin osasi tuntea vielä himoa. Enää ei.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1428370Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1047559Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255789Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035678Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214852Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472700Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81515Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71474Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2221369