Opintotuki ei riitä

Rahaton

Alan opiskella Turussa ammattikorkeakoulussa nyt syyskuussa. Olen asunut Turussa omassa yksössäni jo pari vuotta ja olen raatanut töissä joka viikonloppu ja vapaa ilta, vain sen takia että en tarvitsisi ottaa opintolainaa. Kaverini vailttavat koska olen koko ajan töissä tai koululla. Miten te ei-työssäkäyvät pärjäätte? Vuokrani on perus 400€/kk. Saanhan opintotukea mutta se ei tunnu riittävän muuhun kuin vuokraan. Puhuimme yhden tuttuni kanssa että jos muuttaisimme yhteen, mutta en viihdy hänen jatkuvan biletyksen kanssa..
Minulla on jo 1500€ opintolainaa ammattikoulusta joten en todellakaan haluaisi ottaa lisää lainaa.

11

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+11

      Aiemmin vuokrani oli ~360€ /kk ja kävin viikonloppuisin töissä. Tuen lisäksi siis sain joka kuukausi n. 300€ lisää, eli yhteensä käytettävissä oli suunnilleen 770€. Tällä selvisin oikein hyvin; eihän sitä rahaa tuhlattavaksi ollut, mutta kaikki pakolliset menot sai hoidettua ja silloin tällöin baarissa/leffassa/yms käytyä. Opintolainaa en ole ollenkaan ottanut.

      Veikkaisin että ne, jotka eivät töissä käy, joko ottavat opintolainaa tai sitten käyttävät säästöjään (olleet aiemmin töissä tai vastaavaa). Tai kenties kotopuolessa on joku mukava avustaja, jolta toisinaan kilisee rahaa opiskelijan tilille. Kyllä sitä ihminen yllättävän vähällä pärjää.

    • riuttala76

      Joo, vaikka itse en opiskele, niin silti ottaa tosi paljon päähän et joku yrittää tehdä kauhean työn hyvän työpaikan eteen ja sosiaalitoimistossakin vaan sanotaan et onhan sulla opintolaina, käytä se ensin. Sit yksi tuttu on yli 40v. ja ryypännyt jostain 15-vuotiaasta lähtien. Se saa paremmat rahat sossusta ja kauniimmat naisetkin, vaikka on vain ja ainoastaan keskittynyt sotkemaan päänsä. Kaiken lisäksi se tykkää tapella hävisi tai ei. No ei se tosin mua lyönyt ole ja hieman samankaltainen luuseri olen itsekin. Mut ei se kyl oikein mene et opiskelijat näkee kauheasti vaivaa koulutuksen eteen ja sosiaalitoimiston virkailijat vielä kehtaavat lainatkin laskea tuloiksi.

      • riuttala76

        Tulipa sitä opiskelua joskus menneisyydessä yritettyä itsekin. Kolmen hengen soluasuntoon muutin ja usein ei ollut varaa kuin keittää paljasta makaronia ketsupin kera. No ei se hienolta kuulosta, mut kaurapuuroa vihaan vielä enemmän.


      • riuttala76
        riuttala76 kirjoitti:

        Tulipa sitä opiskelua joskus menneisyydessä yritettyä itsekin. Kolmen hengen soluasuntoon muutin ja usein ei ollut varaa kuin keittää paljasta makaronia ketsupin kera. No ei se hienolta kuulosta, mut kaurapuuroa vihaan vielä enemmän.

        Välillä musta tuntuu et opiskelijalle on aika suuri merkitys silläkin mitä tykkää syödä. Mulle teki tosi vaikeaa kun oli kasvanut lihalla ja makkaralla, mut eräs kivasti menestynyt opiskelija kertakaikkiaan tykkäsi syödä ranskanperunoita ja miltei eli niillä. Hieman halvemmaksi tulee ruokakulut sen mukaan mistä tykkää.


      • riuttala76
        riuttala76 kirjoitti:

        Välillä musta tuntuu et opiskelijalle on aika suuri merkitys silläkin mitä tykkää syödä. Mulle teki tosi vaikeaa kun oli kasvanut lihalla ja makkaralla, mut eräs kivasti menestynyt opiskelija kertakaikkiaan tykkäsi syödä ranskanperunoita ja miltei eli niillä. Hieman halvemmaksi tulee ruokakulut sen mukaan mistä tykkää.

        Itse oon kokeilunhaluinen ihminen ja aina on vituttanut et 20-vuotiaana maistoin ekan kerran savuketta. Nykyään tupakkaan menee kaikki vähät rahani. Mietin vaan et onko ylipäänsä yhtään opiskelijaa, jolla on varaa polttaa tupakkaa?


      • Opiskelija

        Ei kannata sossuntätejä syyttää, ei he sitä päätä vaan laki, joka määrää, että opintolaina on laskettava tuloksi opiskelijoille. Älä hauku väärää puuta kiitos.


    • KiitosSuomenmaa.

      Eipä se riitä ei.
      Työttömänä ollessa sain 800e/kk kun en tehnyt MITÄÄN, olin kotona ja yritin hakea töitä mutta ei mistään saanut. Nyt aloitin koulun, saan opinto- asumistukea n. 400e/kk. Ei siinä ole mitään järkeä!?
      Eikö sen pitäisi juuri olla toisinpäin, eipä mulla työttömänä ollut kuin ne asumiskulut, mutta nyt opiskelijana pitäisi hankkia koko ajan kaikennäköisiä tarvikkeita, kalliita kirjoja, turvakengät työkalut ja mistä näihin riipiä rahat? Ainut mistä voi enää leikata on ruoka, eli elellään sitten makaroonilla ja kaurapuurolla taas hetkinen että saa kalliit koulukirjat ostettua?! Onneks koulu sentään tarjoaa ruokaa, pitänee ottaa tupperwaraboksit laukkuun ja hamstrata koulusta ruokaa ja pölliä koulun vessoista paskapaperit...

    • yliopistossa

      Joo, tahtoisin kuulla itsekin, että miten se noin 500 euron tuki riittää kun asuu poissa kotoa. Vuokraan menee suurin osa, sitten lounaat koululla ja syöminen kotona... Miten ihmisillä on varaa edes tupakoida tai käydä baarissa, leffoissa tai ravintoloissa??!!! En työskentele opiskelujen ohella, 9 tuntiset päivät koululla plus lukeminen kotona käyvät jo työstä. Lainaa en ota, kun on eurokriisi...

    • some,.,

      ^Joko luovut huvituksista (tupakka, leffat, ravintolat) tai otat lainaa ja/tai käyt töissä. Niin yksinkertaista. Mutta oma yhtälösi on mahdoton. Ota huomioon että opintorahasta menee vielä se 10% vero eli käteen jää vajaa 470e/kk ilman lainaa.

      • tiyycfk

        Ei tarvi maksaa veroa, jos ei ole muita tuloja. Muutosverokortti pitää tietysti hankkia ja toimittaa Kelaan, niin saa tuen kokonaan käteen. Jotakuta tosin lämmittää enemmän se joulukuun veronpalautus kuin tasaisesti vuoden mittaan kuluva tuki.

        Yleensä ihmiset ottaa takkiin asumiskustannuksissa ja ihan omalla valinnalla. Pitää vaan saada asua liian kalliisti, koska... kuka mistäkin syystä.


    • Asiat ovat surkeasti

      Lukekaapa tämän saitin kaikki osiot niin ehkä käsitätte miksi nykypoliitikot eivät paljon välitä opiskelijoista. Saitilla esitetyt asiat, vaalituet, lahjoitukset/lahjukset ja muu toistaiseksi esille tullut päättäjien rahan ahnehtiminen on luultavasti vain pintaraapaisua: http://vallanvahdit.weebly.com/villen-tarina.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      223
      5052
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2715
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1500
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1302
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      104
      1291
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      159
      1202
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      83
      1170
    Aihe