Kun aloittelija on saanut salkun hajautettua vaikka 7:ään eri osakkeeseen, esim. näihin "tuttuihin, turvallisiin" Sampo, YIT, Orion, Fortum, UPM, Huhtamäki, Stockmann. Kaikkia on ostettu 600€:lla, mitä osakketta ostaa seuraavaksi lisää? Miten sen homman päättää? Vai ostaa seuraavaksi esim. Fortumia kun se on turvallinen ja tasainen osingonmaksaja?
Sijoitukset hajautettu, mitä sen jälkeen?
löpöperä
11338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lähtisin suna kokeilemaan ihan ite. sillein oppii, mutta jos taas ei oo rohkeutta ite lähteä kokeilemaan niin suosittelen rahastoja. Sua ei olla kokoajan neuvomassa askel kerrallaan, niin kannattaa ite oppia tekemään päätöksiä, muuten päätöksen teko liian hidasta, kun aina uusi kysymys tänne ja saattaa tulla vielä huonoja neuvoja ja vastuu on sulla.
Osaatko edes kertoa, mitä salkussasi olevat 7 yhtiötä tekevät? lisäksi kun ite on sijoittamassa, pitää aina olla kiinnostunut seuraamaan tilannetta eli lukemaan uutisia, osavuosikatsauksia, tilinpäätöksiä ja muita. jos ei oo kiinnostusta, osaamista eikä halua/rohkeutta oppia , niin rahastot on oikea ratkaisu.
Höpöhöpö, sen verran sinua isommat, fiksummat ja nopeammat pelurit liikuttelevat rahojaan pörssissä, että sinä et heitä eli markkinoita päihitä vaikka kuinka tavaisit osavuosikatsauksia.
Juuri tämän takia simpanssi on ihan kilpailukykyinen salkunhoitajana. Paras simpanssi on sellainen, joka kerran valitsee osakkeet ja antaa sen jälkeen olla. Jos sinä kuvittelet pystyväsi kepittämään markkinat, olet todennäköisesti jatkuvasti ostamassa ja myymässä, minkä ainoa varma vaikutus on pankin rikastuttaminen välityspalkkioilla. Ja vapaa-aikasi tuhlaaminen turhan takia.
Jos itseltä puuttuu rohkeus tehdä päätöksiä siitä mitä ostaa, kannattaa kysellä joltain pankilta tuollaista simpanssin hoitamaa rahastoa. Simpanssilta ei puutu rohkeutta osakemarkkinoilla. Tosin simpanssinkin pitää syödä, joten rahastosta saat sitten vähemmän tuottoja kuin saisit itse osakkeet arpomalla ja jättämällä simpanssin elättämisen muiden huoleksi.
Noin yleisesti ottaen: seuraavaksi kannattaa myydä näitä "helmiä" pois salkusta sitä mukaa kun (jos) ovat >3% tappiolla, sillä tämä on markkinoiden tapa kertoa että olet väärässä.
Turvallinen Fortum aiheuttanut minulle noin 30-40% tappiot.
Ihan sama vaikka päättäisit lantilla. Tai sen mukaan kenelle kivoin logo. Tai jos jostain muusta tunnesyystä pidät jostain firmasta.
Välittäjästä riippuen, kehottaisin sijoittamaan sen verran isoja latinkeja, että välityspalkkiot pysyvät minimissään prosentuaalisesti. Tämä on ainoa satavarma osakevinkki, mikä pätee aina. Hajautus, osakkeiden valikointi yms. ovat lähinnä taikauskoa tai sitten niillä kaikilla on hintansa, kuten hajauttamalla pienennät riskiä, mutta myös varmistat, ettet ikinä tule osakkeilla äkkirikastumaan, vaikka joku salkkusi osakkeista raketoisikin.
Tietysti jos sinun on tarkoitus salkkurahoillasi ostaa vaikka asunto myöhemmin, niin ymmärrän riskien välttelyn. Jos ne taas ovat vain pelirahaa, jonka saakin hävitä, ei hajauttamalla paranna tuottotodennäköisyyksiä lainkaan.
Vielä niistä välityspalkkioista, 600€ kertasijoituksella välityspalkkioihin menevä osuus on melko varmasti moninkertainen halvimpaan mahdolliseen verrattuna, joka esimerkiksi Nordnetillä pyörii jossain 5000€ kertasijoituksen paikkeilla, riippuen sijoittaako Helsingin vai ulkomaiden pörsseihin.
Täältä ei varmaan parhaita sijoitusvinkkejä saa, älä nyt kuitenkaan myy vaikka muutaman prosentin ovat tappiolla. Kannattaa tutustua myös muihin kun kotimaisen pörssin tuotteisiin, se että kaikki osakkeet on Suomesta ei vielä mielestäni täytä hyvän hajautuksen tunnusmerkkejä. Tutustu myös ajalliseen hajautukseen. Jos ulkomaiset osakkeet eivät ole tuttuja kannattaa tosiaan aloittaa esim. Seligsonin passiivisilla rahastoilla ja taitojen karttuessa siirtyä itsenäisiin osakesijoituksiin myös ulkomaille.
http://taloustietoblogi.blogspot.fi/
Aloittelija olen minäkin, aloitin tän homman kesällä Seligsonin indeksirahastoilla. Samalla opiskelin mitä kaikki firmat tekevät.
Myin sitten paremmalla voitolla ja pienemmällä tappiolla seligsonin rahastot pois. Jätin jäljelle mun 3000€ global pharma salkun, joka antaa turva satamaa näille syksilisille. Miksen laittaisi tuonne lisää jossain vaiheessa.
Rupesin pelaamaan suorilla osakkeilla ja treidasin pikkupanoksilla. Tein voittoa ja sitten otin turpiini. Mietin että mikä meni pieleen? No vastaus löyty mun pääkopasta, kurssi lähti syöksyyn ja hieman panikoituneena möin tappiolla. Eli kylmät hermot auttavat, jos ajoitus on jokseenkin oikea niin antaa mennä alaspäin vain, kyllä se ylös tulee ja myy sitten.
Nyt olen sijoittanut kahteen sykliseen firmaan yht 12300€ ja jättänyt ne siihen, ajoitus meni vähän pieleen mutta tiedän mitä olen tekemässä. Kun sulla on salkussa pari tällaista niin riskit ovat punaisella ja heilhtelut ovat tyyliin -2000 2000€. Sukeltaminen ei haittaa, pitää vain pään ja antaa olla. Katsoo myöhemmin uudestaan.
Omavaraisuusasteet ja firman yleinen tilanne täytyy olla tiedossa myös.
Katsopa piruuttasi vaikka 5v sitten olleita omavaraisuusasteita ja mieti mihin olisit silloin sijoittanut. Seuraavaksi katso sen ajan omavaraisuusasteiltaan huonoimpia osakkeita ja vertaa missä ovat nyt.
En ole itsekään moista vertailua tehnyt, mutta veikkaan, että eroa ei ole ainakaan omavaraisuudeltaan parempien osakkeiden hyväksi, kun katsotaan kurssinousua ja osinkoja.
Koska miksi kukaan idiootti makuuttaisi jopa miljardeja noin itsestäänselvästi huonoissa osakkeissa?
Se kertoo vaan että ei ole konkurssikypsää kamaa ihan heti. Tilanne oli ihan toinen 5-vuotta sitten millon meni lujaa syklisillä. Nyt ovat pelkkiä vitsejä verrattuna niihin aikoihin. Miksei talous kohenisi taas? Voi olla että moni raketoi vielä tulevaisuudessa. Itse otan nyt riskiä ja jos onnistun niin laitan delegoiviin voittoja tietysti myöhemmin. 5-vuotta sitten en olisi missään nimessä sijoittanut niihin mihin nyt laitoin kiinni.
Ei mulla ollu silloin vielä juuri rahaakaan kun opiskelin, mutta näin pienillä höpösummilla mitä mullaki on nyt, ei voi kun ottaa riskiä.
Et ole hajauttanut kovin hyvin, maahajautus pitää tehdä myös. Osakkeita pitää ostaa ympäri maailmaa.
Useiden osakkeiden ostaminen ympäri maailmaa ei sinänsä hajauta mitään. Olennaisempaa on tarkkailla, kuinka nämä hankinnat korreloivat: jos keskinäistä korrelaatiota ei ole lainkaan, saa jo muutamalla osakkeella (ei ole pakko olla osakkeita) enemmän hajautusta kuin 1000 osakkeella ympäri maailmaa.
Sitten seuraavaksi kannattaa suunnata Norjaan ja valita sieltä ne 7 hyvin osinkoja maksavaa yhtiötä. Norjan jälkeen nappaa Ruotsin helmet...Sitten englannista hyvät venäjän yhtiöt ja miksei myös brittejä jne jne jne....siitä se lähtee