HYUNDAILLA HYVÄ MYYNTI

3114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Onhan Hyundailla vielä matkaa todelliseksi kansansuosikiksi Suomessa, mutta yllättävän suurta ja nopeata on kasvu ollut. Ilmeisesti maaseudulla ja pikkukaupungeissa on joko Hyundain tai Kian voimakas ja aktiivinen myyntipiste, koska siellä näkyy jompaa kumpaa, Kiaa vielä enemmän yleensä. Helsingissä ja muissa suurissa kaupungeissa sen sijaan Hyundai tuntuu olevan vahvoilla juuri myyntiorganisaationsa ansiosta. Ajelin kesälomareissulla (Hyundai i30 wagonilla) Helsingistä Lappiin ja takaisin ja siinä välissä Suomea ristiin rastiin ja tein ajakulukseni havaintoja Hyundain esiinntymisestä. Ilmeisesti Delta-Autolla, joka myy Kiaa, on laajempi myyntiverkosto pikkupaikkakunnilla, vaikka joitakin poikkeuksiakin on. Kuusamon seudulla esim. näkyi yllättävän paljon Hyundaita, mutta siellä autoa myös näkyvästi mainostettiin ja myyntiorganisaatio vaikutti aktiiviselta. Pohjanmaalla taas Kia oli paikoin ainoa korealaismerkki, jota tuli vastaan.

En tiedä onko tämä jompaan kumpaan satsaaminen tietoista taktiikkaa, onhan korealainen omistaja yksi ja sama.

Äänestä
  • Orivesi on pieni kaupunki Tampereen yläpuolella.Siellä on Hyundain edustus.Aika paljon näkyy katukuvassa Hyundaita.Kiaa näkyy myös jonkin verran.Itse en asu Orivedellä mutta olen joka kerta siellä ajellessani tehnyt tämän havainnon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lq11 kirjoitti:

http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/suomen-markkinakasvu-euroopan-suurin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu