Olen jo vuosia kärsinyt hengitysongelmista, ja nyt olen havainnut jotain, mikä varmaan voi olla jonkinlaisessa yhteydessä noihin ongelmiin. Tai ainakin niin voisi kuvitella.
Huomasin siis, että lepotilassa tulee jatkuvasti 5-15 sekunnin taukoja, jolloin en hengitä ollenkaan. Aivan jatkuvasti siis. Tein tuon havainnon, kun yritin nukkua. Ja sama juttu sohvalla telkkua katsellessa.
Sen enempää näistä asioista en tiedä, mutta onko tuommoinen milläänlailla normaalia, tai yleistä? Onko sellainen oire, että pitäisi alkaa tarkemmin tutkimaan, ja onko yhteyttä hengitysvaikeuksiini?
Näitä asioita ei ole koskaan oikein tullut ajateltua, mutta onko tasainen ja jatkuva hengittäminen lepotilassa luonnollinen toimenpide, vai onko yleensäkin ihmisillä taipumusta tuollaiseen, että tulee hengityskatkoksia?
Uniapneasta olen kuullut ja lukenut, ja voisin olettaa, että tuosta voisin kärsiä myös. Siis jos kerran jo hereillä ollessa tulee katkoksia. Joskus vuosia sitten tuli muutamia kertoja keskellä yötä herättyä siihen, kun yritän kovasti haukkoa henkeä. Ja muistan ajatelleeni, että nyt kuolen.
Googlella yritin hakea vastausta, mutta kaikki hakutulokset käsittelivät vain uniapneaa. Olen siis vastauksia vailla.
Hengityskatkokset
2
750
Vastaukset
- Henna
Kannattaa kääntyä lääkärin puoleen tässä asiassa. Jos sinulla on mahdollisuus mennä suoraan keuhkolääkärille, niin kannattan.Saat asiaa eteenpäin nopeammin.
Onko sinulle tehty koskaan keuhkopuhallustestejä?Mikäli menet terveyskeskuslääkärille, kannattaa pyytää näihin testeihin lähete?Mikäli tupakoit ja/tai lähisuvussasi on astmaa tai olet allerginen jollekkin, nämä testit ovat erityisen tärkeät. - huolestunut puoliso
Oletko saanut apua tai vastauksia oireisiisi? Mikäli olet, voisitko jakaa vastaukset kanssani.
Miehelläni on samanlaisia oireita, joita hän ei ollut tiedostanut ennenkuin hänelle joskus mainitsin asiasta. Lepoasennossa ilmestyvät nämä oireet pääsääntösesti. Nykyisin hän myös hiukan kuorsaa joten olenkin miettinyt uniapnean mahdollisuutta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1494019Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso153809Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai643031Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani123012Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1472585- 632433
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282153"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1121528- 291497
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es651360