kissan oma maito

tuleva kissan omistaja

Huomasin kaupassa kissanruokia tutkiessani, että kissalle on omaa maitoa.. Kannattaako tätä kissojen maitoa ostaa kissoilleni? Purkin kyljessä luki, että maito olisi kissoille sopivaa sillä tuote ei sisällä laktoosia. En nyt muista mitä merkkiä maito oli, mutta vaaleanpunaisessa purkissa kuitenkin..

9

1844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teri

      En itse ole ostanut kyseistä tuotetta, mutta kallista se varmaan on. Hyla maito ajaa saman asian ja varmasti tulee halvemmaksi.

    • eläintenystävä

      "Huomasin kaupassa kissanruokia tutkiessani, että kissalle on omaa maitoa.. Kannattaako tätä kissojen maitoa ostaa kissoilleni?"

      Kissanmaito on kallista ja lisäksi se kuormittaa luontoa aivan turhaan (pakattu pieniin pulloihin). Osta mieluummin laktoositonta maitoa, kermaviiliä tms.

      Kaipa tuleva kissasi tulee kuitenkin syömään laadukaita ruokia, vaikka ruokakaupassa murkinoita katselitkin?

      • tuleva kissan omistaja

        Kiitoksia neuvosta... Tällä hetkellä kissani kuulemma juo ihan tavallista maitoa, mutta mikäli maidosta oireita tulee niin laktoosittomia tuotteita itse tarjoan. Ja tietenkin vain laadukasta ja parasta ravintoa syötän kissalleni, ihan uteliaisuudesta markettimuonia tutkiskelin... Vielä muutama viikko ja saan pienokaiseni kotiin :)


      • nelli

        "Kaipa tuleva kissasi tulee kuitenkin syömään laadukaita ruokia, vaikka ruokakaupassa murkinoita katselitkin?"

        Huaah..Suomen laadunvalvojat tietäen,
        en näe mitään pahaa antaa kissalle mm.
        "ruokakaupan ruokia", kunhan kissa saa tarvittavat
        vitamiinit ja hivenaineet.
        Eli lihaa.
        Se on kissan ruokavalio,ja ruokakaupan liha
        ei ole sen myrkyllisempää kuin eläinkaupan.

        Jos sinäkin katselet karkkipusseja kaupassa ,ei se tarkoita että välttämättä olisit lihava.
        Inhottaa luokittelu , paremmuudesta kiisteleminen.


    • Tabby

      Meillä toinen aikuisista kissoista juo kissanmaitoa hyvin mielellään - laktoositon tai vähälaktoosinen maito ei oikein kelpaa. Kissanmaito on koostumukseltaan aivan erilaista kuin "ihmisten maito".

      Tuo kissanmaitohan on tarkoitettu herkuksi, joten sitä ei ihan joka päivä kannata antaa. Itse ostan purkillisen kerran kuukaudessa tai harvemmin. Viimeksi saimme kotikissanäyttelystä pari pulloa, perjantaina ostin synttäreideni kunniaksi Lakulle taas yhden pullon =).

      Mielestäni sitä voi vallan mainiosti silloin tällöin antaa kissalle. En oikein jaksa ymmärtää sitä, ettei kissalle koskaan saisi antaa mitään hyvää. Tämä kissanmaito nyt kuitenkin tosiaan on aivan erilaista kuin ihmisille suunnatut maitotuotteet ja maistuvuus ainakin meillä on paljon parempi ;).

      Tottahan se on, että nuo muovipurkit ovat ihan turhaa jätettä, mutta meilläpä niitä ei heitetäkään roskikseen. Mieheni pikkusisko on mieluusti ottanut leikkeihinsä tyhjät kissanmaitopullot - hänkin on henkeen ja vereen kissaihminen, joten leikkimökkiin ovat hyvin kelvanneet kissankuvilla koristetut purkit ;).

      Kissanmaitoa on Whiskasilta ja Latzilta. Ennen oli myös Friskiesiltä, ja se olikin Lakun herkkua. Sitä vain ei ole aikoihin ollut. Meillä Whiskasin maito maistuu paremmin kuin Latzin.

    • pesusieni

      Joo, ei sitä kannata töikseen kissoille juottaa...Vaik kerran kuukaudessa herkkujen asemesta?
      Kyllä normaali raanavesi riittää, kun kerran suomessa maailman puhtain raanavesi onkin...Kissanmaitoo pikkukissanpennuille, jos emo ei imetä kunnolla, sillon en tavallista maitoo suosittele...Samaa eläinten äidin maidon korviketta jauheena löytyy kyllä eläinkupoista...

      • Tabby

        Ei tuo kissanmaito ole ollenkaan samaa tavaraa kuin kissoille tarkoitettu emonmaidonvastike. Se ei todellakaan käy pentujen ruokkimiseen silloin, jos emolta ei tule tarpeeksi maitoa tai pennut ovat jääneet ilman emoa.

        Ja juomaksi mikään maito tai kissanmaito ei ole kissalle sopivaa. Kuten sanoitkin, vesi on se paras ja ainoa juoma kissalle. Maito on aina _ruokaa_ ja vahvaa sellaista.


      • Katti
        Tabby kirjoitti:

        Ei tuo kissanmaito ole ollenkaan samaa tavaraa kuin kissoille tarkoitettu emonmaidonvastike. Se ei todellakaan käy pentujen ruokkimiseen silloin, jos emolta ei tule tarpeeksi maitoa tai pennut ovat jääneet ilman emoa.

        Ja juomaksi mikään maito tai kissanmaito ei ole kissalle sopivaa. Kuten sanoitkin, vesi on se paras ja ainoa juoma kissalle. Maito on aina _ruokaa_ ja vahvaa sellaista.

        Meillä on kissat aina juonu ihmisten maitoa
        ja kermaa,ei oo tullu minkäänlaisia
        oireita. Vesi ei oo ikään kelvannu,paitsi
        järvestä juotuna.


      • MAU
        Katti kirjoitti:

        Meillä on kissat aina juonu ihmisten maitoa
        ja kermaa,ei oo tullu minkäänlaisia
        oireita. Vesi ei oo ikään kelvannu,paitsi
        järvestä juotuna.

        Kaikille kissoille ei tule tavallisesta maidostakaan mitään ongelmia. Kissan elimistö ei pysty yleensä pilkkomaan laktoosia tai jotain sinnepäin, mutta näköjään sekin on hyvin kissakohtaista. Meillä on kolme kissaa, joista kaksi voisivat juoda ihan tavallista maitoa, mutta yhden vatsa menee siitä täysin sekaisin. Juotamme kissoille siis hylamaitoa ja hylakermaviiliä. Myös vettä on tarjolla aina, mutta kissat juovat sitä todella harvoin. Kissanmaitoon meidän kissat eivät jostain syystä suostu koskemaankaan, vaikka olen sitä useaan otteeseen ostanut ja yrittänyt tarjota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2350
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2293
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      35
      1650
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1648
    6. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    7. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      18
      939
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe