Huomasin kaupassa kissanruokia tutkiessani, että kissalle on omaa maitoa.. Kannattaako tätä kissojen maitoa ostaa kissoilleni? Purkin kyljessä luki, että maito olisi kissoille sopivaa sillä tuote ei sisällä laktoosia. En nyt muista mitä merkkiä maito oli, mutta vaaleanpunaisessa purkissa kuitenkin..
kissan oma maito
9
1844
Vastaukset
- teri
En itse ole ostanut kyseistä tuotetta, mutta kallista se varmaan on. Hyla maito ajaa saman asian ja varmasti tulee halvemmaksi.
- eläintenystävä
"Huomasin kaupassa kissanruokia tutkiessani, että kissalle on omaa maitoa.. Kannattaako tätä kissojen maitoa ostaa kissoilleni?"
Kissanmaito on kallista ja lisäksi se kuormittaa luontoa aivan turhaan (pakattu pieniin pulloihin). Osta mieluummin laktoositonta maitoa, kermaviiliä tms.
Kaipa tuleva kissasi tulee kuitenkin syömään laadukaita ruokia, vaikka ruokakaupassa murkinoita katselitkin?- tuleva kissan omistaja
Kiitoksia neuvosta... Tällä hetkellä kissani kuulemma juo ihan tavallista maitoa, mutta mikäli maidosta oireita tulee niin laktoosittomia tuotteita itse tarjoan. Ja tietenkin vain laadukasta ja parasta ravintoa syötän kissalleni, ihan uteliaisuudesta markettimuonia tutkiskelin... Vielä muutama viikko ja saan pienokaiseni kotiin :)
- nelli
"Kaipa tuleva kissasi tulee kuitenkin syömään laadukaita ruokia, vaikka ruokakaupassa murkinoita katselitkin?"
Huaah..Suomen laadunvalvojat tietäen,
en näe mitään pahaa antaa kissalle mm.
"ruokakaupan ruokia", kunhan kissa saa tarvittavat
vitamiinit ja hivenaineet.
Eli lihaa.
Se on kissan ruokavalio,ja ruokakaupan liha
ei ole sen myrkyllisempää kuin eläinkaupan.
Jos sinäkin katselet karkkipusseja kaupassa ,ei se tarkoita että välttämättä olisit lihava.
Inhottaa luokittelu , paremmuudesta kiisteleminen.
- Tabby
Meillä toinen aikuisista kissoista juo kissanmaitoa hyvin mielellään - laktoositon tai vähälaktoosinen maito ei oikein kelpaa. Kissanmaito on koostumukseltaan aivan erilaista kuin "ihmisten maito".
Tuo kissanmaitohan on tarkoitettu herkuksi, joten sitä ei ihan joka päivä kannata antaa. Itse ostan purkillisen kerran kuukaudessa tai harvemmin. Viimeksi saimme kotikissanäyttelystä pari pulloa, perjantaina ostin synttäreideni kunniaksi Lakulle taas yhden pullon =).
Mielestäni sitä voi vallan mainiosti silloin tällöin antaa kissalle. En oikein jaksa ymmärtää sitä, ettei kissalle koskaan saisi antaa mitään hyvää. Tämä kissanmaito nyt kuitenkin tosiaan on aivan erilaista kuin ihmisille suunnatut maitotuotteet ja maistuvuus ainakin meillä on paljon parempi ;).
Tottahan se on, että nuo muovipurkit ovat ihan turhaa jätettä, mutta meilläpä niitä ei heitetäkään roskikseen. Mieheni pikkusisko on mieluusti ottanut leikkeihinsä tyhjät kissanmaitopullot - hänkin on henkeen ja vereen kissaihminen, joten leikkimökkiin ovat hyvin kelvanneet kissankuvilla koristetut purkit ;).
Kissanmaitoa on Whiskasilta ja Latzilta. Ennen oli myös Friskiesiltä, ja se olikin Lakun herkkua. Sitä vain ei ole aikoihin ollut. Meillä Whiskasin maito maistuu paremmin kuin Latzin. - pesusieni
Joo, ei sitä kannata töikseen kissoille juottaa...Vaik kerran kuukaudessa herkkujen asemesta?
Kyllä normaali raanavesi riittää, kun kerran suomessa maailman puhtain raanavesi onkin...Kissanmaitoo pikkukissanpennuille, jos emo ei imetä kunnolla, sillon en tavallista maitoo suosittele...Samaa eläinten äidin maidon korviketta jauheena löytyy kyllä eläinkupoista...- Tabby
Ei tuo kissanmaito ole ollenkaan samaa tavaraa kuin kissoille tarkoitettu emonmaidonvastike. Se ei todellakaan käy pentujen ruokkimiseen silloin, jos emolta ei tule tarpeeksi maitoa tai pennut ovat jääneet ilman emoa.
Ja juomaksi mikään maito tai kissanmaito ei ole kissalle sopivaa. Kuten sanoitkin, vesi on se paras ja ainoa juoma kissalle. Maito on aina _ruokaa_ ja vahvaa sellaista. - Katti
Tabby kirjoitti:
Ei tuo kissanmaito ole ollenkaan samaa tavaraa kuin kissoille tarkoitettu emonmaidonvastike. Se ei todellakaan käy pentujen ruokkimiseen silloin, jos emolta ei tule tarpeeksi maitoa tai pennut ovat jääneet ilman emoa.
Ja juomaksi mikään maito tai kissanmaito ei ole kissalle sopivaa. Kuten sanoitkin, vesi on se paras ja ainoa juoma kissalle. Maito on aina _ruokaa_ ja vahvaa sellaista.Meillä on kissat aina juonu ihmisten maitoa
ja kermaa,ei oo tullu minkäänlaisia
oireita. Vesi ei oo ikään kelvannu,paitsi
järvestä juotuna. - MAU
Katti kirjoitti:
Meillä on kissat aina juonu ihmisten maitoa
ja kermaa,ei oo tullu minkäänlaisia
oireita. Vesi ei oo ikään kelvannu,paitsi
järvestä juotuna.Kaikille kissoille ei tule tavallisesta maidostakaan mitään ongelmia. Kissan elimistö ei pysty yleensä pilkkomaan laktoosia tai jotain sinnepäin, mutta näköjään sekin on hyvin kissakohtaista. Meillä on kolme kissaa, joista kaksi voisivat juoda ihan tavallista maitoa, mutta yhden vatsa menee siitä täysin sekaisin. Juotamme kissoille siis hylamaitoa ja hylakermaviiliä. Myös vettä on tarjolla aina, mutta kissat juovat sitä todella harvoin. Kissanmaitoon meidän kissat eivät jostain syystä suostu koskemaankaan, vaikka olen sitä useaan otteeseen ostanut ja yrittänyt tarjota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h292350- 1282293
- 1582054
- 351650
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201648- 511037
- 86995
- 18939
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24932- 114904